آیا همه فلافل فروش ها مثل شهید ذوالفقاری می شوند؟!

یک مستند کوچک و چند حاشیه بزرگ!

یک مستند کوچک و چند حاشیه بزرگ!

جاویدانی: شاید شما هم ویدئوی گفت و گو با چند خانم چادری را دیده باشید که در آن مصاحبه کننده از آنها می پرسد آیا با راننده وانت ضایعاتی ازدواج می کنند؟ در این یادداشت به بررسی این کلیپ پرداخته ایم.


به گزارش *خبرنگار مهر، اخیراً مستندی در فضای مجازی انتشار یافته که در آن از چند خانم مجرد که همگی چادری و نماد قشر مذهبی جامعه هستند پرسیده می شود که ملاک شان برای ازدواج چیست و آیا با جوانی که فلافل فروش، بنا، ضایعاتی و راننده وانت باشد ازدواج می کنند؟
تقریباً تمامی این خانم ها با اشاره به اینکه ملاک شان تقوا، مذهبی بودن، عاشق شهدا بودن و… است، به پرسش های مطرح شده نه می گویند.
در قدم بعد نوشته ای دست این دختران داده می شود که چند شهید بزرگوار دارای همین مشاغل بودند که بعد از دیدن این نوشته، غالباً حس خجالت زدگی دارند.
پرداختن به موضوعات اجتماعی هم چون ملاک های سخت گیرانه برای ازدواج مبحث خوبی است ولی در این فیلم روی کرد سوگیرانه ای گویا اتخاذ شده است. چرا همه افرادی که برای مصاحبه انتخاب شده اند، دختران باحجاب و ظاهراً مذهبی هستند؟ مگر دخترانی که چادری نیستند، نمی خواهند ازدواج کنند یا در مقابل شهدا نگاه خاصی دارند؟
بارها در مراسم مذهبی، تشییع شهدا و… دیده ایم دختران و زنان غیرچادری هم اشک ریخته و عمق اعتقاد خویش را در گوشه و کناری نشان داده اند که از ده ها هزار مورد را شاید یک عکاس دیده و عکس گرفته باشد.
روایات مذهبی، منطق، ملاک های معمول و متعارف در جامعه، سفارش های روانشناسی و… همگی بر هم سطح بودن دختر و پسر در ازدواج تاکید می کنند و این که توقع داشته باشیم فردی به ازدواجی با فرد دیگری رضایت بدهد که اساساً دنیای متفاوتی دارند و احیاناً درک متفاوتی نسبت به موضوعات خواهند داشت، از بیخ و بنیاد غلط ست.
شهدای عزیز ما الگوی زندگی، ایمان و فداکاری هستند ولی آیا تمام افراد فلافل فروش مثل شهید ذوالفقاری می شوند؟ آیا همه افراد بنا هم چون شهیدان برونسی هستند و…؟
ساخت این فیلم معلوم نیست با چه هدفی انجام گرفته است ولی این که دختر جوان مذهبی را در مقابل دوربین با استفاده ابزاری از نام بزرگ شهدای عزیز بخواهند تحت فشار بگذارند اساسا کار درستی نیست، چون از وی خواسته شده منطق را زیر پا بگذارد و با یک قیاس ناصواب پاسخ خویش را تغییر بدهد.
باید خوش بین بود که فکر نکرد یک کدام از اهدافی هم چون تخریب قشر مذهبی، بی شان بودن برخی مشاغل برای ازدواج، تخریب شهدا و… پشت ساخت چنین مستندی نباشد.
قطعاً در بین همین دختران مذهبی سرزمین مان همسران شجاعی بوده و هستند که شهدای انقلاب، دفاع مقدس، مدافع حرم، مدافع سلامت، مدافع امنیت و… را تقدیم اسلام و انقلاب کرده اند و همین دختران مادرانی هستند که راه شان ادامه دارد.
برای ازدواج اصول و معیارهایی وجود دارد که در فرهنگ و دین ما هست و اساساً این فیلم نه تنها هیچ ارتباط معناداری با مقوله ازدواج ندارد، بلکه هیچ مفهوم مشخص دیگری از آن برداشت نمی گردد.*محسن فولادی

1400/07/05
15:13:50
0.0 / 5
572
تگهای خبر: احیا , زندگی , سلامت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
جاویدانی