توسط نشر هنوز؛

اولین رمان روانکاو مشهور آمریکایی به فارسی ترجمه شد

اولین رمان روانکاو مشهور آمریکایی به فارسی ترجمه شد

جاویدانی: رمان رها شده ها نوشته تامس آگدن با ترجمه الهام ذوالقدر توسط نشر هنوز منتشر گردید. آگدن روانکاو مشهور آمریکایی و رها شده ها اولین رمان اوست.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، نشر هنوز رمان «رها شده ها» نوشته تامس آگدن و ترجمه الهام ذوالقدر را با شمارگان هزار نسخه، ۲۴۰ صفحه و بهای ۵۹ هزار تومان منتشر نموده است.
این رمان ترجمه «The Parts Left out» است که برای اولین بار به سال ۲۰۱۴ منتشر گردید. آگدن نویسنده این رمان از مشهورترین روانکاوان آمریکا و جهان است و «رها شده ها» اولین رمان اوست. آگدن دکترای پزشکی و روانکاوی دارد و یازده کتاب و مقاله در باب نظریه و عمل روانکاوی نوشته و کتاب هایی نیز درخصوص تحلیل روانکاوانه آثار رابرت فراست (شاعر آمریکایی)، خورخه لوییس بورخس (ادیب آرژانتینی و از برجسته ترین نویسندگان تاریخ ادبیات جهان)، فرانتس کافکا، شیموس هینی (شاعر و نمایشنامه نویس ایرلندی)، والاس استیونس (شاعر نوگرایی آمریکایی) و دیگران منتشر نموده است.
از جمله آثار او می توان به کتاب های «گوش تحلیل گر و چشم منتقد: تجدیدنظر در تحلیل روانکاوانه و ادبیات»، «خوانش های خلاق: مقالاتی در باب آثار تحلیلی بدوی»، «کشف باردیگر در روانکاوی: تفکر و رویا، یادگیری و فراموشی» و «هنر روانکاوی: رویاپردازی رویاهای رویانشده و گریه های بریده بریده» اشاره نمود. آثار او به خیلی از زبان های زنده دنیا ترجمه شده است. او را همین طور از شاعران خلاق و معاصر آمریکا نیز می شناسند.
آگدن به سال ۲۰۰۴ برنده جایزه مجله بین المللی روانکاوی برای مهم ترین مقاله سال، جایزه نورمن پرایز در سال ۲۰۱۰ برای دستاوردهای برجسته روانکاو بالینی، معلوم و نظریه پرداز و جایزه سیگورنی اوارد برای همکاری هایی در حوزه روانکاوی شد. او به روانکاوی و تدریس روانکاوی و نویسندگی خلاق در سانفرانسیسکو مشغول می باشد.
«رها شده ها» یک داستان پر تعلیق و دلهره آور از خانواده فقیری است که نسل هاست به کشاورزی و تولیدکننده گندم در کانزاس مشغولند تا این که تضادی هولناک از دل این زندگی سربر می آورد. شخصیت های داستان که با ظرافت ساخته و پرداخته شده اند و به خوبی حس هم دردی مخاطب را برمی انگیزند، می کوشند که از سرنوشتی که برای شان رقم خورده بگریزند.
شخصیت های این تراژدی گیرا با ضعف ها و نقص هایشان پیچیدگی های بسیار دارند. آگدن با تحلیلی روانکاوانه ریشه مصائب را در کودکی، خانواده و محیط زیست شان می جوید و آنرا با زبانی ساده و قابل فهم به مخاطب منتقل می کند. به عبارتی هرچند از اصلاحات روانکاوانه در این رمان بهره برده شده اما متن قابل فهم است.
روایت رمان چنین است که ارل و مارتا در جوانی می کوشند آینده ای فارغ از زندگی دشوار روستایی و کشاورزی والدین شان برای خود بسازند، به چنگال تقدیر گرفتار می شوند. حاملگی ناخواسته مارتا آنها را از دانشگاه و رویای شغلی مناسب به خانه ساده و محقر والدین ارل پرتاب می کند. زهر این ناکامی فاجعه ای به بار می آورد که دامن گیر تمام افراد خانواده می شود. رمان اختتام دلخراشی دارد و تا مخاطب آنرا مطالعه نکند اصلاً قابل حدث نیست.
نگاه جدی نویسنده رمان به پیچیدگی روابط انسانی و ضعف های آدمیان، شخصیت ها را واقعی و جذاب کرده است.


منبع:

1400/07/07
22:35:23
0.0 / 5
430
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی