تشریح تلاش بچه های مسجد برای کادرسازی انقلابی

تشریح تلاش بچه های مسجد برای کادرسازی انقلابی

به گزارش جاویدانی رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، ضمن تشریح کارهای بچه های مسجد، اظهار داشت: محوریت ˮمسجد و مردمˮ رمز اثربخشی فعالیت هاست.


به گزارش جاویدانی به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای فهما، بیش از سه دهه از عمر کانون های فرهنگی هنری مساجد می گذرد و امروز این درخت تنومند در ۲۶ هزار نقطه از ایران اسلامی ریشه دوانده و از بلندای مناره ها و گنبدهای سبز مساجد، در شرف رقم زدن سومین رویداد ملی فهما و با اتکا به توان مردم در گستره ایرانی مومن، مقتدر، با عزت و توانمند؛ از کرانه های نیلگون خزر تا خلیج همیشه فارس، از خاوران این قلب تپنده ایران در مشهد الرضا(ع) تا کردستان؛ و از سرسبزی و طراوات و صلابت رشته کوه های البرز تا جنوبی ترین نقطه ایران در خوزستان و خرمشهر قهرمان است.
سومین رویداد ملی فهما با لبیک به منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص به کار گرفتن ظرفیت های مردمی با محوریت شعار «به توان مردم» در قالب سه شبستان و ۱۲ رواق کار خودرا آغاز نموده و تا اختتام آذر ماه ادامه دارد. در همین راستا و از منظر شناخت بیش از پیش نسبت به فعالیت ها و دستاوردهای کانون های فرهنگی هنری مساجد به گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نشسته ایم.
تشریح محوریت اصلی فعالیت ها و برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد
کانون های فرهنگی هنری مساجد یکی از وسیع ترین و مؤثرترین مراکز فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی بشمار می رود و با افتخار می توان گفت یکی از رویش های انقلاب است. کانون های مساجد، امروز دارای چشم اندازی است که بنیان آن، خانواده محور و مسجد پایه است و مخاطب اصلی آن تمامی گروههای سنی از کودکان، نوجوانان، جوانان، بانوان و آقایان هستند. به تعبیری می توان گفت کانون های فهما در بستر مساجد میان نسل قبل و نسل جدید پیوند و انس و الفت به وجود آورده و در قالب فرهنگ و هنر مبانی دینی و قرآنی را نشر و ترویج می دهند.
قرآن کریم معجزه گویای خاتم پیامبران و هدایتگر انسان در دنیا و آخرت است. اگر جامعه بشری بر مدار قرآن و ارزش های والای انسانی قدم بردارد؛ اساسا می تواند بحران قرن ۲۱ را پشت سرگذاشته و با بهره مندی از این نسخه شفابخش، به هدایت و رستگاری حقیقی برسد.
آیات و روایات مختلفی درباب اهمیت و جایگاه قرآن کریم و تمسک جستن به اهل بیت(علیهم السلام) و جدایی ناپذیر بودن این دو ثقل اکبر ذکر شده است در همین راستا، اساس فعالیت ها و برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد با محوریت قرآن و عترت و ارزش های انقلابی است.
هدف گذاری کانون های فهما و رویکرد اصلی آن در این حوزه
در این عرصه باید با تفکر و تعمق بیشتری ورود پیدا کرده و فقط به انجام فعالیت ها و برنامه های سطحی بسنده نکنیم بلکه باید پا را فراتر گذاشته و وارد عرصه پژوهش، تفسیر و تدبر در آیات کلام وحی و سیره علمی و عملی ائمه اطهار علیهم السلام شویم که به راستی خود، قرآن ناطق هستند.
ستاد فهما کشور با این دیدگاه در زمینه قرآن و عترت چند کار ویژه و بسیار مهم را به انجام رسانده است که یکی از این اقدامات ارزنده؛ چاپ دوره نفیس چهار جلدی تفسیر همراه قرآن کریم در قطع وزیری و دوره سی جلدی(یک جزء از قرآن کریم) در قطع پالتویی است که طی چندین سال توسط بالاترین اساتید مفسر قرآن کریم تدوین شده است.
در این اثر فاخر که منطبق با قرآن کریم با رسم الخط عثمان طه است از هر صفحه یک آیه انتخاب شده و تفسیر آن، برای استفاده امامان محترم جماعات و ارائه به نمازگزاران و شرکت کنندگان در طرح ملی تلاوت نور شرح داده شده است.
طرح ملی تلاوت نور و گستره اجرائی آن
این طرح یکی از کارهای عمومی و بسیارارزنده ستاد فهما کشور است که با محوریت قرائت قرآن در مسجد و تحت عنوان «طرح تلاوت نور» با هر شب قرائت یک صفحه از قرآن کریم به اجرا درآمده است. حالا ۳۰ هزار مرکز مجری طرح در کل کشور فعال می باشند این در حالیست که از سقف ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری کشور عبور کرده است.
طرح تلاوت نور از دو دهه پیش در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور که خانه های نور دارند، شروع شده و همچنان ادامه دارد با این تفاوت که این طرح را تکمیل کرده و در کنار قرائت قرآن کریم به بحث تفسیر قرآن و تدبر در آیات کلام وحی پرداخته ایم.
در امتداد ارتقاء بخشیدن و توسعه بیشترین این طرح، یک جلد کتاب بسیار باارزش گردآوری شده در شورای عالی قرآن در زمینه «آموزش، انس با قرآن و تفسیر با قرآن» تهیه و بین کانون های فرهنگی هنری مساجد دارای خانه های نور (مجری طرح) توزیع و دوره آموزشی از محتوای کاربردی این کتاب؛ با حضور مدیران منتخب ۲ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد دارای خانه های نور در شهر مقدس قم اجرا شد.
کنگره بین المللی امام سجاد(ع)
کنگره بین المللی امام سجاد (علیه السلام)، کار شاخص دیگری است که در زمینه قرآن و عترت و با محوریت صحیفه سجادیه و شخصیت والای چهارمین پیشوای شیعیان حضرت زین العابدین (ع) هر ساله به میزبانی استان هرمزگان و با شرکت اندیشمندانی از ایران و جهان برگزار می گردد.
در همین راستا اثری فاخر با محوریت صحیفه سجادیه با عنوان "کتاب زندگی" شامل نکته ها و پیامهای ناب از صحیفه سجادیه نیز با حمایث ویژه ستاد فهما کشور به چاپ و انتشار رسیده است. به نظر من بسیار مهمست که افرادی متخصص در زمینه علمیه داشته باشیم که از ژرفا و تسلط بر این صحیفه نورانی برخوردار باشند.
بحمدلله با راه اندازی مرکز تخصصی صحیفه سجادیه این مهم با تربیت تخصصی سطح سه صحیفه سجادیه فراهم آمده است که می تواند بستر لازم را برای بیان مباحث باارزش زبور آل محمد در مساجد کشور فراهم سازد. این یک شجره طیبه ای است که باید راه بیفتد و در مساجد جلو برود.
تهیه و توزیع کتاب باارزش دیگری با محوریت نهج البلاغه که توسط شورای عالی قرآن و با قلم حجت الاسلام حمید محمدی به انتشار رسیده است؛ همراه با اجرای برنامه های گوناگون و متنوعی در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد صورت گرفته است.
اجرای همایش پیامبر اعظم (ص) ویژه هفته وحدت در کرمان و همایش های این چنینی که هرساله با نگاه تقریب مذاهب و تقویت بیش از پیش وحدت در کشور اجرا می شود نیز یکی دیگر از کارهای باارزش ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد است.
جشنواره قرآنی مدهامتان
جشنواره قرآن مدهامتان یکی از رویدادهای باارزش قرآنی کشور و ویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد است، همه ساله در رشته های مختلف و در دو بخش برادران و خواهران برگزار می گردد.
یکی از اتفاقات مبارکی که امسال در این جشنواره رخ داد، افزایش چند برابری شرکت کنندگان به جهت تغییر گروههای سنی واجد الشرایط جهت شرکت در جشنواره و اضافه شدن بخش نقاشی کودکان و داستان نویسی قرآنی به رشته های تفسیر، قرائت و ترتیل قرآن کریم بود.
اعتقاد بنده بر این است که کانون های فرهنگی هنری مساجد باید سیاست های خودرا در عرصه های مختلف حفظ نموده و فعالیت هایشان را از سایر دستگاه های متولی این حوزه متمایز کنند. افزایش رشته های مذکور نیز در امتداد همین سیاست ها و توجه به رسالت اصلی کانون ها در بهره گیری از ابزار و قالب های هنری برای جذب بیش از پیش کودکان، نوجوانان و جوانان به مسجد است.
اگر بتوانیم کودکان، نوجوانان و جوانان را مسجدی کنیم؛ وقتی میانسال و کهنسال شوند هم به مسجد می آیند. اما اگر کودک را نتوانیم مسجدی نماییم خیلی مشکل است که در جوانی و میانسالی در مسجد حضور پیدا کند.
کارهای فهما را با محوریت ایام الله دهه فجر در مناسبت ‎های خاص مذهبی و انقلابی
ستاد فهما سال ها است که افتخار مسئولیت کمیته مساجد ستادگرامیداشت ایام الله دهه فجر را عهده دار شده است. یکی از محورهای اصلی برنامه ها و کارهای کانون های فرهنگی هنری مساجد نشر و گسترش ارزش های والای انقلاب و دوران دفاع مقدس است.
طرح ملی سه شنبه های تکریم ویژه پاسداشت خانواده های معظم شهدا، برگزاری رویداد بین المللی روح مقاومت و اجرای سرود ۴۰ هزار نفری بچه های مسجد در یوم الله ۱۲ بهمن سالروز بازگشت تاریخی حضرت امام راحل به میهن اسلامی از کارهای ویژه و شاخص ستاد فهما کشور و ستادهای استانی است که در کنار صدها فعالیت فرهنگی و هنری از قبیل سرود، نمایش، تولید محتوا و نرم افزار با موضوع انقلاب، دفاع مقدس و ارزش های دینی به انجام رسیده است.
رویکرد اصلی طرح سه شنبه های تکریم و روش اجرای آن در مساجد
طرح سه شنبه های تکریم یکی از کارویژه های فاخر و ماندگار کانون های فهما است که اولین مرحله آن با نام «شکوه کرامت» به اجرا در آمد. این طرح بصورت ویژه با محوریت تکریم و پاسداشت خانواده های معظم شهدای دوران دفاع مقدس، مدافعان حرم، انقلاب اسلامی، مدافعان سلامت و... از تابستان تا اسفند سال ۱۳۹۹ در سطح کانون های مساجد سراسر کشور به اجرا درآمد.
تکریم شأن انسان یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و امروز یکی از ضروریات جامعه اسلامی کرامت است که مصداق عینی آن در این آیه از قرآن کریم است که می فرماید: «وَلَقَدْکَرَّمْنا بَنِی آدَمَ»، همین طور خداوند در خلقت انسان می فرماید: «فَتَبَارَکَ اللَّه ُأَحْسَنُ الْخَالِقِینَ».
خانواده شهدا ولی نعمت ما هستند. پاسداشت فداکاری، صبر و ازخودگذشتگی این بزرگواران تنها به زمان جنگ اختصاص ندارد بلکه تا همیشه ایام که ایران اسلامی پایدار و برقرار است، ما وظیفه داریم که خانواده های معظم شهدا و ایثارگران را مورد تکریم و تجلیل قرار دهیم. به اعتقاد من این امر مهم بحث ملی، دینی واسلامی است.
در مرحله اول با رعایت شرایط و ضوابط بهداشتی متناسب با شیوع کرونا، آئین پاسداشت ۳۶ هزار خانواده های شهدا با حضور ائمه محترم جمعه، نمایندگان ولی فقیه در استانها، مدیران استانی، وزارت ارشاد و با اهمیت تر از همه مدیران کانون ها در محلات انجام شد که اگر شرایط کرونائی و محدودیت های ناشی از آن نبود، این آمار دو سه برابر می شد.
اجرای مرحله دوم این طرح
آئین های سه شنبه های تکریم در سال ۱۴۰۰ با عنوان شکوه مادری این دفعه برای تفقد و دلجویی از جایگاه والای مادران شهدا، مادران الگو در فرزندپروری و مادران فعال اجتماعی(مدیران موفق کانون های فرهنگی هنری مساجد)آغاز شده است. در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور شروع شده است که خوشبختانه با حضور دکتر محمد مهدی اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی دو جلسه آن برگزار شده است.
مردمی و مسجدی بودن این آئین های پاسداشت، از خاصیت های بارز طرح سه شنبه های تکریم است. اقدامات بهادار کانون های فرهنگی هنری مساجد در اجرای این طرح ارزشی و انقلابی مورد تقدیر بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفت.
مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دریکی از پیام های خود به اجلاس سراسری نماز فرمودند: «مسجد باید ارتباط خودرا با تمام بخش های جامعه مشخص نماید.». سه شنبه های تکریم دایره گسترده ای دارد، درست است که به نام وبرکت شهدا شروع شده اما تجلیل از چهره های نخبه مسجدی را هم شامل می شود.
توفیقات کانون های فرهنگی هنری مساجد
بی گمان تعالی و پیشرفت جامعه اسلامی در گرو مسجد محور بودن تمامی کارهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادیست پس مردمی بودن، اعتماد به جوانان و هدفمند بودن فعالیت ها و برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد جایگاه ویژه ای را در عرصه فرهنگ سازی و تربیت نیروهای متعهد و کارآمد با بهره بردن از ابزارهای فرهنگی و هنری به آنان بخشیده است. امروز شبکه گسترده کانون های مساجد با آموزش، مهارت افزایی و تقویت بنیه دینی و اعتقادی جوانان و نوجوانان به تقویت بدنه نیروهای انقلابی کمک می نماید.
یکی از با اهمیت ترین مقوله ها در این حوزه آموزش و مهارت افزایی بچه های مسجد است چونکه جوانان مستعد و نخبه مسجدی با تولید محتوا و خلق آثار فاخر در قالب های فرهنگی و هنری ضمن انتقال پیام های ارزشی و انقلابی، می توانند سایر طیف ها را نیز متأثر از افکار و اندیشه های ناب اسلام، با خود همراه و هم قدم کنند.
سرچشمه گرفتن تولیدات فرهنگی و هنری از متن مسجد و عجین شدن آن با نفس پاک جوانان و نوجوانان با انگیزه و انقلابی؛ به لحاظ ارتباط با مخاطب و تأثیرگذاری مثبتی که بر نسل های مختلف دارد، از اهمیت بسیار بالایی برخورداراست.
توأم بودن علم و ایمان رمز ماندگاری آثاری از این دست است. دو بال مهارت و ایمان در کنار هم هنر را به بالاترین نقطه می رساند. باورهای دینی و ارزش های انقلابی، همان جان مایه اصلی آثار بچه های مسجد است که آنرا از سایر آثار فرهنگی و هنری متمایز می کند.
نقش آفرینی کانون های فرهنگی هنری مساجد را در به خدمت گرفتن ابزار فرهنگ و هنر برای ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی
رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی)در خصوص لزوم تبیین سبک زندگی اسلامی، تأکیدات فراوانی دارند. نقش آفرینان عرصه اندیشه و فرهنگ خصوصاً هنرمندان متعهد و مسجدی، با بهره بردن از ابزار هنر می توانند بر ارزش ها و نگرش هایی که افکار و رفتار جامعه را شکل داده و جهت گیری آنرا مشخص می کند؛ نافذ و اثرگذار باشند.
ابزار هنر باید در خدمت سبک زندگی ایرانی-اسلامی باشد. بچه های مسجد، بن مایه تقوا و ایمان رادر خود نهادینه دارند در قدم بعدی باید علم روز را فرا بگیرند. پرورش این هنرمندان خلاق و متعهد، باید با حساسیت ویژه ای در کانون های فرهنگی هنری مساجد مورد توجه قرار بگیرد چونکه خروجی این پروسه که منجر به تولید آثار فاخرهنری می شود.
باید این نکته را مورد توجه داشت که هر اثری یک روح و یک ظاهر دارد. فیلمساز، سراینده یا آهنگسازممکن است کارزیبایی را خلق کند اما اگر روح ارزشی و ایمانی را دست مایه اصلی هنر خود قرار ندهد، آن روح و اثرگذاری را نخواهد داشت، ما باید امروز به هنر بچه های مسجد اعتمادکرده و کارها را به آنها بسپاریم.
بعنوان مثال اجرای سرود فاخر ۴۰ هزارنفری بچه های مسجد که با یکدست شدن آنها در سراسر کشور که از قرار گرفتن لهجه ها و گویش های مختلف در کنارهم و همنوایی آنان شکل گرفت یکی از این تجربیات درخشان است.
اولویت های ستاد فهما در سومین رویداد فهما
امسال با بازبینی در عرصه های مختلف، نگاه ویژه ای به تخصصی شدن آموزش ها و همین طور ارائه آموزش های عمومی داشته ایم. هدف گذاری سومین رویداد ملی فهما را در قالب رواق های دوازده گانه، بر آموزش و مهارت افزایی ۴۰ هزار مدیر و عضوکانونی قرار داده ایم.
امکان بهره مندی یکسان بچه های مسجد و عدالت آموزشی در این فضا را یکی با اهمیت ترین دغدغه های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور است. در همین راستا به شکلی برنامه ریزی شده که امکان بهره مندی از آموزش ها بصورت مجازی و رایگان برای تمامی استانها و روستاهای مناطق محروم بوسیله سامانه بچه های مسجد فراهم باشد.
تولید و طبقه بندی محتوای آموزشی با حضور بهترین و مجرب ترین اساتید صورت گرفته و با لحاظ امتیاز، جهت بهره مندی افراد علاقمند و مهارت افزایی آنان در بستر سامانه صورت گرفته و به شکل یکسان برای اقصا نقاط کشور دردسترس است.
رقابت بچه های مسجد در این دوره های مهارت افزایی سبب جذابیت بخشی بیشتر به آن شده است. این مدل آموزشی در قالب چندرسانه ای، سخنرانی کوتاه، استفاده از پرسش و قالب های نوین آموزشی است.
ارزیابی کارهای بچه های مسجد در حوزه تولید محتوای فرهنگی و ارزشی
کار مسجد خارج از حوزه قرآن و عترت و ارزش های انقلابی نیست. هرکاری که بچه های مسجد دارند انجام می دهند عملاً دارد به آن شبکه جوانان انقلابی ونیروهای انقلابی کمک می نماید.
فعالیت بچه های مسجد دائماً دارد این شبکه را هم ازحیث تعداد بزرگتر و وسیع تر می کند وهم ازحیث محتوا قوی تر. ما نهادی فرهنگی، دینی، انقلابی و مردمی هستیم کارش هم غیر از این نمی تواند باشد.
کار ما دارای دو بخش است، یک دسته از برنامه ها و کارهای ما کاملاً آشکار است و دسته دیگر در بدنه انقلاب و مستتر هستند. کار ما هم ازحیث محتوا که هسته باشد و هم آنچه که ازحیث ظاهر اتفاق می افتد؛ ناظر به همان کادرسازی برای انقلاب است.
امروز تولید فاخرترین سرودهای در رابطه با ارزش های انقلابی را در کانون های مساجد شاهد می باشیم. وقتی شهید فخری زاده به شهادت رسید بچه های مسجد با دغدغه ای که دارند بصورت شبانه روزی و در کمتر از ۲۴ ساعت، اثر فاخری رابه نام «شلیک» را تولید کردند؛ کاری که حداقل یک ماه زمان برای آماده سازی لازم داشت؛ در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت آماده و در شبکه های ملی و استانی پخش گردید.
برخی عرصه های فرهنگی و هنری، کار غیرمسجدی وغیرانقلابی را نمی پذیرد. این دسته فعالیت ها بومی مسجد و اهالی مسجد و ارکانی است که در خانه خدا رفت و آمد می کنند. ما وقتی می گوییم کار فرهنگی در مسجد؛ این کار از بسیاری از فیلترها گذشته وحضور آن در مسجد به آن رنگ دین و انقلاب اسلامی می دهد.
منبع:

1400/07/17
19:54:37
0.0 / 5
356
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاویدانی