گزارش جاویدانی؛

لباس جهاد رسانه های گیلان

لباس جهاد رسانه های گیلان

جاویدانی: رسانه های استان گیلان در کنار مطالبه گری و انعکاس مشکلات مردم مناطق مختلف این استان لباس جهاد پوشیده و خود برای حل این مشکلات آستین بالا زده اند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: وقتی صحبت از جهاد به میان می آید به یاد دوران دفاع مقدس و جهادگری های آن زمان می افتیم و سرشار می شویم از ایثار، گذشت، محبت و معرفت.
اگر تا روز گذشته گروه گروه دلیرمردان ما برای دفاع از میهن اسلامی، ناموس و آب و خاک عازم جبهه ها می شدند تا از این مرز و بوم دفاع کنند امروز هم گروه هایی پا به عرصه گذاشتند تا در جبهه سلامت، معیشت و اقتصاد جامعه نقش آفرینی کنند، انگار این راه «جهاد، ایثار و شهادت» هیچ گاه به بن بست نمی خورد.
گره گشایی با رمز رسانه
جهاد و فداکاری میراثی گرانبها و باارزش که هیچ گاه از بین رفتنی نیست بلکه از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود اگر تا روز گذشته دهه پنجاهی ها و شصتی ها عرصه جبهه را مقدس کرده بودند امروز دهه هفتاد، هشتاد و حتی نودی ها لباس جهاد به تن کردند و این است رسم، روش و منش ایرانی و اسلامی بودن.
این روزها گروههای جهادی در بخش های مختلف عرض اندام می کنند که فعالیت هر کدام در نوع خود باارزش و ستودنی است. اما آن چیزی که نقش گروه جهادی رسانه را پر رنگ تر می کند اثرگذاری و نقش هدایت گری این قشر در جامعه است. رسانه ها همیشه مورد وثوق و اعتماد مردم بوده و هستند و مردم در خیلی از موارد و مسائل به رسانه ها رجوع بوده و بدین جهت نقش گروههای جهادی رسانه که خود از نزدیک مشکلات و مسائل را لمس می کنند و از سویی دیگر مورد وثوق مردم هستند می توانند نقش بی بدیلی در گره گشایی ها داشته باشد.
رسانه ها روایت گران بی سنگر
رسانه ها و خبرنگاران در خیلی از بزنگاه های حساس و شرایط سخت جامعه در کنار مردم بودند از دوران دفاع مقدس گرفته که نقش رسانه ها در رساندن اخبار جنگ و اتفاقات جبهه سبب دلگرمی می شد تا حالا در وضعیت سخت کرونائی، آن چیزی که به مردم انرژی، دلگرمی و امید می داد خبرهای امیدبخش، سفارش های هشدار دهنده و روایت گری های جبهه نفس گیر درمان و سلامت بود. در این شرایط سخت و حساس و بمنظور قطع زنجیره انتقال ویروس منحوس کرونا برادر به برادرش سر نمی زد این خبرنگاران و افسران جنگ نرم بودند که همانند کادر درمان و دیگر گروههای جهادی به میدان آمده و ایثارگری های جبهه سلامت و درمان را روایت گری می کنند و روایت های این عزیزان گاهی خوشایند و حامل خبرهای امیدبخش و خوشحال کننده بوده و گاهی هم بوی مرگ می دهد.
گروه های جهادی بسیج رسانه در استان گیلان در کنار پرداختن به مسائل رسانه ای و خبری و پوشش اخبار و روایت گری ها، جامه خدمت به تن کرده و در آوردگاه های مختلف مشغول جهاد هستند.

مطالبه گری بسیج رسانه در محلات لطمه پذیر گیلان
این گروه ها با حضور در محلات لطمه پذیر و تولید محتوا از درد و دل ها و مشق مشکلات مردم و انتشار آن، پای مسئولان و متولیان امر را به این محلات باز کرده و در بیشتر اوقات توانستند با مطالبه گری رسانه ای خود، ضمن ایجاد امید و انگیزه بین اهالی این محلات، سبب گره گشایی خیلی از مشکلات منطقه شوند و این مطالبه گری ها و پیگیری ها را تا حصول نتیجه ادامه می دهند و رسالت واقعی رسانه را با حضور در محلات لطمه پذیر و در بطن جامعه و بین مردم به منصه ظهور می رسانند.
گروه های جهادی بسیج رسانه گیلان با تاسی از منویات رهبر معظم انقلاب در امتداد توجه به تولید داخلی و پشتیبانی از این قشر اثرگذار جامعه، پا به واحدهای تولیدی استان هم گذاشته و در کنار بررسی و انعکاس مشکلات و چالش های واحدهای تولیدی و صنایع استان، به معرفی توانمندی ها و تولیدات این واحدها پرداختند و در مقابل رسانه های تا دندان مسلح دشمن که قصد تیره و تار جلوه دادن فضای کشور و سیاه نمایی بوده و هستند؛ امیدآفرینی در جامعه را سر لوحه قرار داده و بذر امید را دل ها کاشتند. خیلی از واحدهای تولیدی منفعل استان به یمن حضور گروه جهادی بسیج رسانه و پیگیری های مجدانه رسانه ها، باردیگر به چرخه تولید برگشت و یا درحال برگشتن به این چرخه هستند.
کار قشنگ و اثرگذار دیگر گروه جهادی رسانه مشارکت اعضای این گروه در فعالیت خیرخواهانه همانند جمع آوری و توزیع کمک های معیشتی، نذر آب، نذر نفس و همین طور قدم در راه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد بود که نشان دهنده روحیه بسیجی و جهادی اصحاب رسانه استان گیلان است.
سازماندهی ۱۰۰ خبرنگار در گروههای جهادی بسیج رسانه
رئیس سازمان بسیج رسانه گیلان با اشاره به فعالیت ۱۳ گروه جهادی بسیج رسانه در این استان، اظهار نمود: اولویت فعالیت اصلی گروههای جهادی احصای مشکلات، انعکاس مشکلات و مطالبه گری از مسئولین در امتداد مرتفع کردن آنها است.
مهدی پارسا با اعلان اینکه با توجه به این که در زمینه کارهای سپاه و بسیج اقدامات اثرگذاری انجام شده که نیازمند انعکاس رسانه ای است، اظهار داشت: در طول مدت شیوع ویروس کرونا خبرنگاران بسیجی مبادرت به کارهای خبری بسیار ارزشمندی در زمینه اطلاع رسانی و آگاه سازی نشر و بازنشر اخبار در رابطه با کرونا کردند که نقش بسیار زیادی در آگاهی مردم نسبت به مقابله با این بیماری داشته است.
وی نقش و اهمیت گروههای جهادی بسیج رسانه مهم و حیاتیست نقش و اهمیت گروههای جهادی بسیج رسانه را مهم و حیاتی برشمرد و اشاره کرد: بیش از ۱۰۰ نفر از خبرنگاران و فعالان فضای مجازی در این گروههای جهادی سازماندهی شده اند که در ضمن مدت فعالیت با انعکاس اقدامات رسانه ای و تولید محتوا و فرآورده های مختلف رسانه ای از قبیل خبر، مصاحبه، عکس، یادداشت، گزارش، عکس نوشت و کلیپ منجر به رفع تعدادی از مسائل و مشکلات شدند.
پارسا به ابعاد گسترده فعالیت گروههای جهادی بسیج رسانه اشاره و بیان کرد: علاوه بر فعالیت رسانه ای، کمک به افراد نیازمند و تامین بسته های معیشتی، بهداشتی و فرهنگی نیز همچون کارهایی بوده که توسط گروههای جهادی بسیج رسانه انجام شده است.
وی افزود: در ضمن فعالیت گروههای جهادی بسیج رسانه گیلان که با هدف انعکاس مسائل و مشکلات و کارهای انجام شده توسط سپاه و بسیج شکل گرفته، بیش از ۸۰۰ اثر رسانه ای در رسانه ها نشر و باز نشده است.
رئیس بسیج رسانه گیلان، انعکاس محرومیت زدایی و توجه به نقاط لطمه پذیر را از اهداف مهم گروههای جهادی بسیج رسانه برشمرد و افزود: گروههای جهادی رسانه ای برای نخستین بار در ابتدای سال قبل توسط سازمان بسیج رسانه گیلان شکل گرفت و با ثبت در سامانه اطلس جهادی به گروههای جهادی و اقشار مختلف بسیج پیوستند.
پارسا با اشاره به معرفی ۲۲ منطقه کم برخوردار و لطمه پذیر حاشیه شهر در استان گیلان توسط معاونت اجتماعی استفاده قدس گیلان، اشاره کرد: بسیج رسانه تمرکز خودرا برای رفع محرومیت از این مناطق قرار داد و با برگزاری جلسات مختلف با مدیران این محلات و مناطق کم برخوردار و حضور رسانه ای در آنها فعالیت جهادی خودرا با سوق دادن گروههای جهادی بسیج رسانه بین مناطق استمرار بخشید.
به گفته وی، حضور گروههای جهادی بسیج در مناطق کم برخوردار و لطمه پذیر حاشیه شهرها به خصوص در مرکز استان گیلان و در کلانشهر رشت سبب شد تا خبرنگاران و اعضای این گروههای جهادی پای درد دل ها و حرف های مردم این مناطق نشسته و با تهیه و تولید اخبار مختلف از محرومیت ها و لطمه های موجود پای مسئولان مربوطه را به مناطق ذکر شده باز کنند.

تبلور روحیه محرومیت زدایی توسط گروههای جهادی بسیج رسانه
مسئول گروه جهادی رسانه شهید کوچک زاده سیاهکل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جایگاه رسانه در ابعاد مختلف، بیان کرد: از گذشته تا حالا رسانه ها و اخبار مورد توجه بشر بوده و امروز هم بعنوان یکی از اثر گذارترین ابزار برای هدایت دهی افراد است.
هانیه خداپرست با اعلان اینکه بسیج شجره طیبه ای است که انسان سازی می کند، افزود: نامگذاری گروه جهادی رسانه به نام شهید مدافع حرم «حامد کوچک زاده» سبب معنویت بخشی این گروه شده است.
مسئول گروه جهادی شهید کوچک زاده سیاهکل با اشاره به رویکرد محرومیت زدایی و توجه به اقشار ضعیف جامعه از طرف این گروه جهادی رسانه، اظهار داشت: سپاه و بسیج روحیه محرومیت زدایی دارند و با اقدامات گروههای جهادی این روحیه در جامعه متبلور می شود.
خداپرست به اثرگذاری حرکت های جهادی رسانه ها در جامعه اشاره و بیان کرد: اهدای بسته های معیشتی به نیازمندان، توزیع اقلام بهداشتی و همین طور توزیع سبد کالا به نیت شهدا از مهم ترین اقدامات گروه جهادی رسانه شهید کوچک زاده سیاهکل بوده که توانسته هر چند کوچک قدم های ارزشمندی بر دارد.
وی افزود: گروههای جهادی اگر از همه جهات مورد حمایت قرار گیرند بهترین کانون برای کمک رسانی فی سبیل الله به مردم است.
مسئول گروه جهادی بسیج رسانه سیاهکل با اشاره به نقش اثرگذار این گروه ها در گره گشایی مشکلات مردم، اظهار نمود: گروههای جهادی به سبب حضور در میان مردم و شنیدن درد و دل هایشان، بیشتر مشکلات را لمس می کنند و دلسوزانه تر نسبت به رفع مشکلات قدم بر می دارند.
خداپرست با اشاره به مشکلات و دغدغه های روستاییان، اشاره کرد: عدم دغدغه مندی برخی مسئولان به امور روستایی و کاهش دامنه توجهات به روستاها سبب شده تا این مناطق کانون توجه گروههای جهادی قرار گیرد.
وی نگاه روستاییان به گروههای جهادی را امیدبخش خواند و اضافه کرد: گروههای جهادی روح امید و نشاط را به روستاها دمیدند.
تجهیز دو نوعروس تا ساخت مسکن محرومین
مسئول گروه جهادی بسیج رسانه فومن در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: گروه جهادی رسانه با پویش یک «لقمه مهربانی» با هدف کمک به قشر لطمه پذیر جامعه در اوایل شیوع ویروس کرونا فعالیتش را شروع کرد.
الهام حیدری با تاکید بر استفاده از ظرفیت خیران برای حل مشکلات نیازمندان، بیان کرد: با کمک خیران و اصحاب رسانه و خبرنگاران برای دو نوعروس فومنی جهیزیه کامل تهیه کردیم.
وی تصریح کرد: تهیه لباس برای نوزادان خانواده های ضعیف، تهیه لوازم خانه همچون پنکه، تلویزیون و فرش با بهره گیری از ظرفیت خیران برای خانواده های بی بضاعت از دیگر اقدامات گروه جهادی شهدای رسانه فومن بوده است.
مسئول گروه جهادی شهدای رسانه فومن با اشاره به نقش اعتمادسازی این گروه ها در جامعه، اشاره کرد: کافی است مردم به گروه جهادی اعتماد کنند و همین اعتماد مردم سرمایه عظیم برای حرکتی بزرگ در امتداد گره گشایی است.
حیدری با اشاره به نقش رسانه در تبیین مشکلات مردم، مطالبه گری رسانه ای را در گره گشایی مشکلات مطالبه گری رسانه ای گره گشایی مشکلات است اثرگذار دانست و بیان کرد: گروه جهادی رسانه در کنار رسیدگی به مشکلات قشر لطمه پذیر جامعه، نسبت به مشکلات و دغدغه های مردم مطالبه گر باشند.
وی افزود: با توجه به این که اعضای گروههای جهادی از بطن جامعه و از خود مردم هستند و خودجوش به کمک مردم آمده اند نقششان بسیار می تواند برای رفع مشکلات اقشار کم در آمد جامعه تأثیر گذار باشد.
مسئول گروه جهادی بسیج رسانه فومن از ساخت یک واحد مسکن محرومان توسط این گروه جهادی آگاهی داد و اظهار نمود: این گروه جهادی اکنون با کمک خیرین نیز یک واحد مسکن محرومین را در دست ساخت دارد که تا حالا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای آن بیش از ۷۰ میلیون تومان هزینه شده است.


بسیج رسانه پیشگام در احصای مشکلات مردم
مسئول گروه جهادی بسیج رسانه املش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت محوری این گروه، بیان کرد: ارائه تولیدات رسانه ای با محوریت محرومیت زدایی در اولویت گروه جهادی رسانه شهید آوینی است.
حامد محمدعلیزاده با اعلان اینکه برای احصاء مشکلات مناطق محروم پیشگام بودیم، اظهار داشت: گروههای جهادی رسانه رساترین مطالبه گران محلات محروم و لطمه پذیر هستند بدین جهت با حضور میدانی مشکلات مناطق محروم را مطالبه گری کردیم.
وی از ساخت مسکن محرومان در روستاهای محروم توسط این گروه جهادی آگاهی داد و اضافه کرد: با کمک خیران و با محوریت گروه جهادی رسانه شهید آوینی، یک واحد مسکن محرومین در روستای کجید ساخته شد که بسیار باارزش و اثرگذاری بود.
انسجام گروههای جهادی در امتداد رسیدن به یک هدف مشترک
مسئول گروه جهادی مهر پویان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: گروه جهادی مهرپویان ایران چند سالی است با هدف انعکاس مشکلات مناطق محروم در رسانه ها و شناسایی محرومین و اقشار کم در آمد با اولویت بانوان سرپرست خانوار و ایتام درحال فعالیت هست.
سمیرا بخشی لالمی با اعلان اینکه محرومیت زدایی اساس کار گروه جهادی مهرپویان ایران است، اظهار داشت: اهدای صدها بسته های معیشتی فصلی قسمتی از اقدامات باارزش این گروه جهادی بوده است.
وی افزود: حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران در میان مردم و شنیدن درد و دل هایشان و انعکاس آن بهترین و ارزشمندترین حرکت برای مردم می تواند باشد.
مسئول گروه جهادی رسانه ای مهرپویان ایران با تاکید بر انسجام و اتحاد گروههای جهادی با یکدیگر در امتداد گره گشایی مشکلات، اشاره کرد: انسجام، اتحاد و همدلی گروههای جهادی سبب گشایش در کارها و سرعت دهی در اقدامات نوع دوستانه می شود.
بخشی با اشاره به وسعت اقدامات گروههای جهادی در بخش های مختلف، اظهار داشت: گروههای جهادی با کمک هم می توانند قدم های بزرگ تری بردارند و در امتداد رفع محرومیت های مردم، مجری پروژه های عمرانی باشند.
وی با اشاره به روحیه خیرخواهی و نوعدوستی مردم ایران و به ویژه گیلانی ها، اضافه کرد: با بهره بردن از ظرفیت های خیرین در حول محور گروههای جهادی می توان خیلی از مشکلات معیشتی و اقتصادی جامعه را رفع کرد.


منبع:

1400/07/23
09:49:16
0.0 / 5
929
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاویدانی