تاکید اندیشمندان تایلند بر لزوم تقویت و تحکیم عوامل وحدت آفرین در جهان اسلام

تاکید اندیشمندان تایلند بر لزوم تقویت و تحکیم عوامل وحدت آفرین در جهان اسلام

اندیشمندان مسلمان تایلند در نشست علمی هفته وحدت، بر لزوم تقویت و تحکیم عوامل وحدت آفرین در جهان اسلام و رفع موانع و الزامات وحدت در روابط بین جوامع اسلامی تاکید کردند.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در تایلند و به همت مرکز تحقیقات اسلامی بانکوک، به مناسبت میلاد حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع)، نشست علمی هفته وحدت با شرکت اندیشمندان مسلمان در بانکوک برگزار شد.
در این جلسه، اندیشمندان و صاحب نظران برجسته مسلمان تایلند موضوعات محوری در این ارتباط همچون چالش های روز منطقه و جهان اسلام با رویکرد تبیین مؤلفه های تمدن نوین اسلامی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
مهدی حسنخانی، رایزن فرهنگی کشورمان در تایلند در سخنانی، وجود گرامی پیامبر اسلام را سراسر رحمت، لطف و مهربانی برشمرد و اظهار داشت: حضرت محمد(ص) بعنوان آخرین فرستاده خداوند منشاء حمایت، هدایت و آرامش بشر هستند.
وی ماهیت پاک انسانی وجود ایشان را عرضه پیام برادری، وحدت و دوستی و فراخوانی برای دوری از دشمنی و اختلافات برای همه ملت ها برای اعصار و زمان ها قلمداد کرد و اضافه کرد: در واقع، اساساً اسلام انسان را برای رسیدن به سعادت دعوت به صلح، همبستگی و وحدت سفارش می کند و بر همین مبنا امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران این ایام را بعنوان هفته وحدت نامگذاری کردند.
حسنخانی اظهار نمود: این در شرایطی است که امروزه غالب ملت ها گرفتار فرهنگ و تمدن حاکم بر جهان معاصر با چالش های جدی در تحقق ارزش های انسانی و اخلاقی مواجهند.
در ادامه، اندیشمندان شرکت کننده هر یک طی سخنانی لزوم تقویت و تحکیم عناصر و عوامل وحدت آفرین در جهان اسلام را مورد بررسی قرار داده و رفع موانع و صدمه ها و الزامات وحدت در روابط بین جوامع اسلامی را برشمردند.
عمران، از اندیشمندان برجسته مسلمان تایلند در سخنانی، روز میلاد پیامبر(ص) را با شکل گیری وحدت مسلمین و تحقق امت واحده عجین دانست و به عوامل تحقق و توفیق دیدگاه و آرمان های وحدت اسلامی اشاره نمود.
چرن مالولیم، استاد دانشگاه چولالانکورن بانکوک از دیگر اندیشمندان این نشست با تاکید بر نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت و برقراری وحدت و همگرایی در کشورهای اسلامی، به ذکر خاطرات خود از شرکت در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در ایران پرداخت.
وی با اشاره بر لزوم تقویت وحدت جوامع اسلامی اضافه کرد: بروز درگیری و جنگ و ناامنی در سرزمین های اسلامی از نتایج ضعف در همدلی و همگرایی مسلمانان نشأت می گیرد و امروز ایران با تاکید بر اصل وحدت با برخی کشورهای اسلامی می تواند در مقابل نفوذ و سلطه گسترده قدرت های جهانی مقاومت کند.
شیخ مقداد، دیگر سخنران این نشست مشکل اصلی جهان اسلام را عدم وحدت امت اسلامی و احتیاج به وحدت و همگرایی دانست و عامل این صدمه را دوری از اصول تعالیم اسلامی و اهتمام نسبت به فروع آن بیان کرد.
وی خاستگاه تعالیم اسلام را در قرآن و سنت پیامبر(ص) عنوان نمود و اضافه کرد: حقیقت این است که متأسفانه برخی مسلمانان از این دو خاستگاه در آموزه های اسلامی فاصله دارند و باعث تضعیف جوامع اسلامی و پناه بردن به سلطه قدرت های غربی شده اند.
منبع:

1400/08/05
17:43:27
0.0 / 5
562
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاویدانی