به بهانه سالگرد شهادت پدر موشكی ایران؛

نگاهش به قله بود

نگاهش به قله بود

جاویدانی: مجله مهر در دهمین سالگرد شهادت پدر موشکی ایران، میهمان خاطرات علی طهرانی مقدم، برادرزاده شهید شد که ضمن بیان خاطراتی شنیده نشده از ایشان، شیوه مدیریتی شهید طهرانی مقدم را تشریح کرد.خبرگزاری مهر؛ گروه مجله _ مرضیه کیان: «یک دسته بندی جدید باید در نام گذاری مشاغل به وجود بیاید به نام «مشاغل خیلی خیلی سخت»! شغلی که در آن، خطرات، حوادث، حساسیت ها، امنیت، آیتم های پیش بینی نشده و موارد خاص دیگر همگی در کنار هم جمع شده، همان کاری که شهید طهرانی مقدم داشت؛ طراحی و مهندسی موشک.
شهید طهرانی مقدم هیچ گاه با وجود چنین شغل حساس و سختی در مراودات خانوادگی و دوستانه، ذره ای از استرس کار را وارد نمی کرد؛ انگار نه انگار که پدر موشکی ایران باشد!»

مبادا سختی های دامنه، شما را به قله نرساند!
علی طهرانی مقدم برادرزاده شهید حسن طهرانی مقدم که مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری شهدای غدیر انقلاب (مؤسسه ای جهت حفظ و نشر آثار شهید طهرانی مقدم و یاران شهیدش) است، در بین مشغله هایی که این روزها برای برگزاری دهمین سالگرد عمویش دارد، چند دقیقه ای در گفتگوی تلفنی، مجله مهر را میهمان خاطرات و ابعاد مدیریتی حسن آقای طهرانی مقدم می کند: «شهید طهرانی همیشه نگاه رو به جلو داشت و هدف را در نظر می گرفت. این خاصیت حتی در تفریحات ایشان هم محسوس بود؛ خیلی اهل کوهپیمایی بود. در طول مسیر گاهی چشمانش را می بست و در فکر فرو می رفت. نگاهش به قله بود و به اطرافیانش هم می اظهار داشت: «به دامنه نگاه نکنید! هدف قله است. نگاه به دامنه و مشکلات و سختی راه شاید شما را از ادامه دادن به مسیر باز دارد.»
جمله معروفشان هم که شاید بارها شنیده باشید، از همین نگاه آینده نگری و هدفمندی شان سرچشمه گرفته: «فقط انسان های ضعیف هستند که به کمبودها نگاه می کنند.»
پدر شما یک مدیر طبیعی بود
علی از دیدار مقام معظم رهبری در یکم آبان ۱۳۹۰ که در منزل شهید طهرانی مقدم صورت گرفت، یاد می کند: «حضرت آقا از حسین (پسر شهید) رشته تحصیلی اش را پرسید. وقتی حسین گفت مدیریت تجاری می خواند، مقام معظم رهبری گفتند: «پدر شما یک مدیر طبیعی بود درس مدیریت هم نخوانده بود اما واقعاً یک مدیر بود.»

بعد از این دیدار به تکاپو افتادیم که روی سبک مدیریتی شهید طهرانی مقدم کار کنیم؛ شیوه مدیریتی ایشان تلفیق خیلی از نظریات مدیریتی است. تمام مؤلفه های ایرانی_اسلامی را می توان در نحوه مدیریتی شان دید. شهید طهرانی مقدم یک مدیر مدبر شیعی درجه یک بود.»
توکل به خدا؛ رمز موفقیت در مدیریت
علی طهرانی مقدم رمز موفقیت مدیریت حسن آقا را در هدف مقدس شان می بیند: «تمام دغدغه ایشان آمادگی برای ظهور بود، از همین جهت تمام تلاششان این بود تا در حد توان، انقلاب اسلامی را که بعنوان مرکز قوی برای ظهور است، آماده کند.

وقتی پای یک هدف بزرگ و مقدس مثل ظهور در بین باشد، در هر فعالیتی که در آن مشغول باشید با جان و دل مایه می گذارید؛ نگاه شهید طهرانی مقدم به قدرت موشکی ایران برای اعتلای انقلاب اسلامی از این زاویه بود و تمام تمرکز و دقتشان را در این راه صرف می کردند.
در کنار این نگاه هدفمند و والا، اعتقاد راسخ به خدا داشتند و ارتباط عجیبی با ائمه برقرار می کردند. این مساله را می توان در یکی از خاطرات ایشان که رسانه ای شد و احتمالاً شنیده باشید، بطور کامل احساس کرد: وقتی در یکی از پروژه های ساخت موشک فوق حساس در کارشان بی نظمی به وجود آمد و در بعد علمی به بن بست رسیده بودند، به حرم امام رضا (ع) مشرف می شوند و پس از سه روز توسل، یک دفعه موضوعی به ذهنشان می رسد که همان جرقه مدل سازی و طراحی ساخت موشک فوق حساس شد.»
موشکی که تیر غیب را تداعی کرد!
علی آقا با بیان خاطره ای از دیدار دوم مقام معظم رهبری در ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ که در منزل خودشان (کاشانک) انجام شد، از دید آینده نگرانه شهید طهرانی مقدم می گوید: «کنار مقام معظم رهبری نشسته بودم و نهمین نشریه «نیم دهه فراق» را دادم دست آقا.

حضرت آقا ضمن تورق نشریه، خاطره ای را از سال ۱۳۶۳ (که اصغر حجازی تاریخ را یادآوری کردند) با ذوق تعریف کرد. نقل به مضمون چنین چیزی بود: «حسن آقا برای رونمایی از یک موشک دریایی ما را به سواحل خلیج فارس دعوت کرد. وقتی به آن جا رسیدیم با قایق تا میان آب های جنوب رفتیم. ناگهان دیدیم چیزی از دل دریا به سمت آسمان پرتاپ شد. از حاج حسن آقا پرسیدیم این چه چیزی بود؟ گفتند: این تیر غیب بود! همان «رجما من الغیب» که در قرآن آمده!»
نگاه حاج حسن نگاه راهبردی بود و آینده را می دید؛ آن موشک دریایی در طول جنگ هشت ساله دفاع مقدس درحوزه دریایی به کار نرفت، اما درسی که از این اقدام شهید طهرانی مقدم گرفته می شود این است که برای آینده برنامه داشته باشیم و فقط همان روز و شرایط را در کارهای راهبردی نبینیم و اگر در آینده درگیری در سواحل دریا به وجود آمد، توان موشکی دریایی را در اختیار داشته باشیم.»
طهرانی مقدم ضمن بیان این دیدگاه، نقدی را از سر دلسوزی مطرح می کند: «بررسی ها نشان میدهد که میانگین عمر مدیریت در کشور ۱۷ ماه است و برخی از مدیران با همین چشم انداز به دوره مدیریتشان نگاه می کنند؛ فکر می کنند که در این فرصت کوتاه باید نهایت استفاده را ببرند و نگاهشان، نگاهی روزمره است. در صورتیکه اگر همه مدیران نگاهی آینده نگر داشته باشند، آبادانی کشور تضمین شده است.»


منبع:

1400/08/20
17:05:27
0.0 / 5
575
تگهای خبر: تفریح , طراحی , فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
جاویدانی