با نام اواخر عصر ؛

مجموعه شعر تازه فاضل نظری بزودی منتشر می شود

مجموعه شعر تازه فاضل نظری بزودی منتشر می شود

فاضل نظری که پس از سال ها در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود از انتشار کتاب جدیدش با نام اواخر عصر اطلاع داد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، قسمت جدید برنامه تلویزیونی بسته پیشنهادی، شب گذشته با مبحث «شعر خوب» روی آنتن شبکه دو سیما رفت و فاضل نظری شاعر و غزلسرا که پس از سال ها در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرده بود با مژده لواسانی مجری این برنامه به گفتگو پرداخت.
نظری در ابتدای برنامه درباره نسبت شعر و حال خوب اظهار داشت: شعر خواندن یک لذت متعالی است. بعضی لذت ها فقط مختص انسان است و آن هم نه همه انسان ها. هم شعر خواندن حال آدم را خوب می کند و هم شعر خوب گفتن باعث ایجاد احساسی متعالی در انسان می شود.
این شاعر افزود: برخی لذت ها از جنس رفع الم است مثل تشنگی که فقط تا وقتی که تشنه ایم نوشیدن آب لذت بخش است اما لذت هایی مثل بخشیدن یا آموختن هم هست که محدودیت ندارند اینها لذت واقعی است، شعر هم از چنین لذت هایی است.
وی در بخش دیگر در پاسخ به لواسانی در توضیح این که چگونه شعر فارسی با این که عموماً در فضایی توام با غم سروده می شود می تواندحال مخاطب را خوب کند؛ خاطرنشان کرد: غم جان مایه شعر فارسی است. ما گاهی فکر می نماییم اساساً غم بد است اما بسیاری از غم ها در یک ساحت متعالی هستند. اینها احساس رفیع انسانی است و سبب می شود آدمی رشد کند. آدم از وقتی هبوط کرده است با غمی ازلی زندگی می کند.
فاضل نظری ضمن اشاره به محدودیت کلمات برای بیان خیلی از مفاهیم اظهار داشت: اگر شعر نبود بیان خیلی از مفاهیم عرفانی امکان پذیر نبود شعر با کلمات معمول معناهایی را انتقال می دهد که بیان آنها جز در این قالب امکان پذیر نیست. اگر کلماتی مثل میخانه و ساقی در غزل امروز هم استفاده می شود به علت تفاوت معنایی وگستره تأویل آنها در شعر است.
این شاعر در پاسخ به این سؤال که چگونه برخی ابیات یا مصرع های اشعارش از حد یک شعر فراتر رفته و در بین مردم به ضرب المثل تبدیل گشته است، توضیح داد: این اتفاق در اختیار ما نیست. من می گویم این فضل خدا است. امکان دارد شما بگویید استعداد یا تلاش شاعر هم در این مورد موثر است اما به نظر من توفیق تلاش و استعداد هم فضل خدا است. به قول حافظ قبول خاطر و لطف سخن خداداد است. وقتی شما موفقیت ها را به خودتان نسبت می دهید آخرین آجرها را بر این دیوار گذاشته اید اما زمانی که آنرا محصول اراده خدا و نیرویی متعالی تر از خودتان می دانید این دیوار بلندتر و بلندتر خواهد شد و این بنا باشکوه تر و دیدنی تر البته من اینها را در پاسخ به سوال شما درباره شعر خودم نمی گویم منظورم شعرهای بلندی مثل اشعار سعدی و حافظ و دیگران است که همچنان مثل بنایی با شکوه در دشت فرهنگ و هنر به چشم می آید.
فاضل نظری در این برنامه ابیاتی منتشر نشده از یکی از شعرهای کتاب جدیدش با عنوان «اواخر عصر» را خواند و خبر از انتشار این مجموعه غزل داد. او درباره زمان انتشار کتاب و این که از جانب کدام ناشر منتشر خواهد شد توضیحی نداد.


منبع:

1400/08/23
10:16:53
0.0 / 5
430
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی