شاه کلید زندگی مطلوب چیست؟

شاه کلید زندگی مطلوب چیست؟

به گزارش جاویدانی قم استاد حوزه علمیه قدرشناسی را شاه کلید رسیدن به زندگی مطلوب دانست و اظهار داشت: معادل دینی قدرشناسی همان شکر است به مفهوم دیدن خوبی های طرف مقابل و در روایات است که متکبر کسی است که خوبی را در طرف مقابل خود ببیند و آنرا به زبان نیاورد.


حجت الاسلام والمسلمین علی سرلک در مراسم جشن همراهی حرم حضرت معصومه (س) اظهار داشت: تمام معارف دینی و دعوتی که انبیا و اولیا از ما کردند با عنوان کلید واژه تقوا است و تقوا یعنی روشن کردن مسیر در زندگی تا ما را به خدای متعال رساند و قلبمان ظرف مشیت الهی شود.
وی تقوا را بهترین دستورالعمل و درست ترین کاری دانست که انسان می تواند انجام دهد و اضافه کرد: تقوا یعنی اولویت خداوند در تصمیم گیری ها و خاستگاه مهم تقوا در خانواده است؛ ازاین رو اگر کسی خواست بفهمد عیار بندگی اش چقدر واقعی است، باید ببیند که رفتارش با اهل و عیالش چگونه است؛ زندگی ای که بر مبنای تقوا شکل گرفته باشد گرچه امکان دارد سختی در آن باشد ولی هیچ سختی را به تلخی تبدیل نمی کند.
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه پیامبر(ص) بعنوان نمونه کامل انسان با تقوا فرمودند که شبیه ترین شما به من کسی است که نسبت به خانواده خود مهربان تر باشد، افزود: در روایت است که مؤمن واقعی کسی است که حتی در غذا خوردن ملاحظه خانواده خویش را کند.
وی بیان نمود: قرآن می فرماید افرادی که خانواده های گرم و صمیمی دارند نه تنها به تقوا می رسند بلکه می توانند بگویند که ما را امام متقین قرار ده؛ ازاین رو اگر کسی خواست بندگی خویش را محک بزند باید روابط خویش را در خانواده ببیند چونکه خانواده آمده است که از راه همپوشانی احساسی، معنوی و غریزی ما را مهیای بندگی خدا کند.
سرلک با اشاره به اینکه خداوند سیر و سلوک الی الله را در خانواده امکان روزمرگی داده است، اضافه کرد: این که در روایت آمده است محبوب ترین بنا در اسلام بنای خانواده است به این خاطر است که بیشترین امکان رشد معنوی را خانواده در اختیار ما قرار می دهد و آنگاه است که جامعه روی امنیت و آرامش را به خود می بیند.
وی قدرشناسی را شاه کلید رسیدن به زندگی مطلوب دانست و اظهار داشت: معادل دینی قدرشناسی همان شکر است به مفهوم دیدن خوبی های طرف مقابل و در روایات است که متکبر کسی است که خوبی را در طرف مقابل خود ببیند و آنرا به زبان نیاورد.
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه شیطان به خدا عرض کرد که کاری می کنم که اغلب انسان ها قدرشناس نباشند، اضافه کرد: زن نسبت به مرد و مرد نسبت به زن وقتی بدی ها را ببیند و ضعف ها را به رخ بکشد واقعا کار غلطی است، به تعبیر کنفسیوس به جای نفرین بر تاریکی ها باید شمعی روشن نماییم.
وی افزود: خداوند فرموده است که شکر من از راه شکر بندگان من حاصل می شود و انسان به هر اندازه که نسبت به همسر، والدین، فرزندان و اطرافیان خود قدرشناس باشد خداوند شکر او را می پذیرد.
سرلک راز خوشبختی را درک متقابل دانست و اظهار داشت: انسان هایی که قدرشناس نیستند از هیچ چیزی لذت نمی برند؛ یکی از مهم ترین ارکان قدرشناسی هنر گوش دادن به حرف همدیگر و بهترین راه رسیدن به درک متقابل سامان دادن گفتگو است تا بتوانیم حرف همدیگر را بشنویم و حرف خویش را به طرف مقابل بزنیم.
منبع:

1400/08/23
22:58:10
0.0 / 5
471
تگهای خبر: زندگی , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاویدانی