استاد حوزه:

تغییر کاربری نعمات الهی، عامل نقمت است

تغییر کاربری نعمات الهی، عامل نقمت است

به گزارش جاویدانی قم استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه خدا نعمت هایی به ما داده است و هر نعمتی یک کاربری دارد اظهار داشت: خداوند کاربری تمام نعمت ها را برای ما بیان کرده است و اگر کسی کاربری نعمت های خدا را تغییر داد می شود تبدیل و عوض کردن نعمت خدا به نقمت و وسیله بدبختی انسان.


حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی حرم حضرت معصومه (س) در تفسیر آیه ۲۱۱ سوره مبارکه بقره اظهار داشت: خداوند به پیامبر(ص) می فرماید از بنی اسرائیل بپرس که چقدر خدا برایشان معجزه فرستاد و در ادامه خداوند می فرماید هر کسی نعمت های خدا را عوض کند بداند که خداوند شدید العقاب است.
وی با اشاره به اینکه خدا نعمت هایی به ما داده است و هر نعمتی یک کاربری دارد اظهار داشت: خداوند کاربری تمام نعمت ها را برای ما بیان کرده است و اگر کسی کاربری نعمت های خدا را تغییر داد می شود تبدیل و عوض کردن نعمت خدا به نقمت و وسیله بدبختی انسان.
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه بعضی از گناهان نعمت را تبدیل به نقمت می کند، اضافه کرد: خداوند در قران می فرماید ما نعمتی که به شما داده ایم را تغییر نمی دهیم مگر این که خود شما آن راتغییر دهید چونکه نعمت ها با گناه تغییر می کنند.
وی ادامه داد: امام سجاد (ع) فرمودند چهار گناه است که نعمت ها را تغییر می دهد که اول ظلم به مردم، دوم کنار گذاشتن عادت به انجام کارهای خیر مثل افرادی که می گویند پشت دست خویش را داغ کردیم که کار خیر انجام ندهیم، سوم کنار گذاشتن معروف و چهارم کفران نعمت است.
رفیعی ضمن اشاره به آیه ۲۱۲ سوره مبارکه بقره اظهار داشت: بعضی از ثروتمندان مکه مؤمنان فقیر را مسخره می کردند و در این آیه خداوند می فرماید «کافران زندگی دنیا برایشان زیبا جلوه کرده و فقرا را مسخره می کنند» در حالیکه تمسخر از گناهان کبیره است و قرآن می فرماید هیچ قومی را مسخره نکنید چونکه چه بسا همین افراد از شما در نزد خدا درجه بالاتری داشته باشند.
وی بیان نمود: خداوند همیشه دینش را به وسیله افراد مختلفی یاری می کند و روزی پیامبر(ص) در مسجد نشسته بودند و برخی از اصحاب فقیرشان هم اطرافشان نشسته بودند؛ تعدادی افراد کافر و مغرور وارد مسجد شدند و گفتند که این افراد را از خودت دور کن تا ما کنار تو بنشینیم تا تو را کمک نماییم که جبرئیل نازل شد و این آیه را نازل کرد که ای پیامبر با همین افراد فقیر که بامداد و شام خدا را می خوانند بنشین و پیامبر(ص) به سجده رفتند و خدا را شکر کردند.
استاد حوزه علمیه اظهار داشت: آیات اول سوره عبس در مزمت روی برگرداندن از فقرا نازل شد که فرد ثروتمندی نزد پیامبر(ص) که شخصی فقیر و نابینا وارد شد و سؤالی پرسید که آن فرد ثروتمند چهره اش عصبانی شد و روی خویش را برگرداند
[۳: ۲۴ بعدازظهر، ۱۴۰۰/۸/۲۷] محسن: سلام وقتون بخیر ممنونمنبع:

1400/08/28
22:18:57
0.0 / 5
416
تگهای خبر: زندگی , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاویدانی