در میزگرد اختصاصی جاویدانی مطرح شد

از ریشه های فرهنگی ترک فعل تا نخواستن مدیران

از ریشه های فرهنگی ترک فعل تا نخواستن مدیران

جاویدانی: گلستان در میزگرد تخصصی با موضوع «ترک فعل مدیران» که به میزبانی دفتر خبرگزاری ایسنا گلستان انجام شد مهمانانی از دستگاه های قضایی و نظارتی و نخبگان دانشگاهی و دانشجویی به بیان نظرات خود پیرامون چالش ها و الزامات این مساله پرداختند.


یکی از چالش های مهم دستگاه قضایی و نظارتی برای رسیدگی به کاستی های مدیریتی در سال های اخیر موضوع ترک فعل مدیران بوده است، موضوعی که هر چند این روزها فراوانی آن در کلام و بیان مسئولان نظارتی بیشتر شده، اما همچنان جز چند ماده قانونی مبهم و سرشار از قیدهای مکرر و البته دستورالعمل های بر زمین مانده، به خوبی برای مردم، مدیران و حتی دستگاههای نظارتی تشریح و شفاف نشده است و از این روست که در این عرصه دستگاههای قضایی و نظارتی کشور بصورت کلی با احتیاط و کندی حرکت کرده و گاهی به علت عدم فهم دقیق مصادیق، تعاریف و تعیین دقیق گستره آن به موضوعی پیچیده و بدون نتیجه تبدیل گشته است.
به همین منظور خبرگزاری ایسنا گلستان با هدف شفاف سازی ابعاد، تعاریف و ریشه های این مساله و همین طور بررسی چالش ها و راهکارهای تحقق موضوع برخورد قانونی با ترک فعل مدیران میزگرد تخصصی را با حضور نمایندگانی از دستگاه قضا، اداره کل بازرسی، جریان دانشجویی، تشکل های انقلابی، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و دستگاههای فرهنگی برگزار کرد.

دادستانها مقابل ترک فعل مدیران اعلام جرم کنند
معاون سیاسی و قضایی اداره کل بازرسی استان گلستان نیز در این جلسه با اشاره به این که در جامعه اسلامی مکارم اخلاق بر 10 پایه استوار است که حیاء بعنوان سرور همه آنها مطرح شده، اظهار نمود: تقوا یکی از زیرمجموعه های حیاست و جمله معروف شهید چمران در خصوص این که تقوا از تخصص مهمتر است اما اگر کسی که تخصص نداشته باشد مسئولیت قبول کند تقوا ندارد نشان از همین نگاه قرآنی دارد.
سیدنوید جاویدان با اشاره به اینکه مطرح شدن موضوع ترک فعل در سطح کشور سبب شده تا حداقل مدیری نگوید کسی برای کار نکرده ما را بازخواست نمی کند، اشاره کرد: امروز دستگاههای نظارتی و خصوصاً دادستان می تواند در زمینه ترک فعل به صراحت و با قاطعیت نسبت به مدیرانی که مرتکب ترک فعل شده اند اعلام جرم کند.
وی با تاکید بر این که در بعضی از قوانین خلا وجود داشته و خود قانون به علت عدم تناسب با شرایط روز به عاملی جدی برای وقوع ترک فعل منجر گردیده است، افزود: باید با ایجاد زمینه های قانونی مناسب حکم های بازدارنده و متناسب با جرم صورت گرفته را شاهد باشیم.

نظارت تراشی های مفرط امنیت اداری را به مخاطره می اندازد
معاون سیاسی و قضایی اداره کل بازرسی استان گلستان با اشاره به بخشنامه اجرای ابلاغی قانون تشدید بازرسی، تصریح کرد: در این بخشنامه مشابه یک پروپوزال روند انجام کار برای ما مشخص شده و در آن بهره مندی از ظرفیت ماده 42، ماده 32 یعنی هشداردهی و اجازه دفاع به طرف مقابل سفارش و گام بندی شده است.
جاویدان با اشاره به اینکه بطور مثال در موضوع تصادف و فوت رییس سازمان تامین اجتماعی کشور در گرگان ما 6 ماه قبل نسبت به ایمن سازی دوربرگردان مذکور تذکر داده بودیم، افزود: دو هفته پیش از حادثه نیز باردیگر تذکرات جدی به مجموعه متولیان ایمن سازی جاده و دوربرگردان ارائه شده بود.
وی با اشاره به این که ما در استان شورای نظارت با حضور مجموع دستگاههای نظارتی شامل دادستانی، اداره کل بازرسی، اداره کل اطلاعات و سایر نهادهای مرتبط را داریم، اضافه کرد: می توان از این ظرفیت در مواقعی که خلاهای قانونی وجود داشته یا نیازمند تصمیم گیری های مشورتی است بهره برد تا با در نظر گرفتن صلاح و منفعت مردم تصمیمات کلان در این شورا اتخاذ شود.
معاون سیاسی و قضایی اداره کل بازرسی استان گلستان بر لزوم دقت بر عدم نظارت تراشی های فاقد وجاهت اصرار کرد و اظهار داشت: باید مراقب باشیم با نظارت تراشی های بی مورد و مطالبه گری های خارج از قاعده مدیران را در تنگنای تصمیم گیری قرار ندهیم و او را گرفتار ترس، یاس و ناامیدی نکنیم.

مردم باید مطالبه گر و مسئولان پاسخگو باشند/ هزینه پذیرش مسئولیت باید بالا برود
معاون فرهنگی و رسانه ای ستاد امر به معروف و نهی از مکر استان گلستان در این میزگرد تخصصی با اشاره به این که برای جلوگیری و پیش گیری از وقوع ترک فعل نیازمند ترویج نیکی و خوبی در جامعه و امر به معروف هستیم، اضافه کرد: وقتی همه جامعه اسلامی خودرا مکلف به امر به معروف و سفارش به نیکی کنند اساسا ترک فعل مدیران کمتر رخ خواهد داد.
مریم السادات حسینی با اشاره به اینکه باید مردم مطالبه گر و مسئولان پاسخگو باشند، تصریح کرد: باید تلاش نماییم تا مطالبه درست، قانونی و به هنگام را با آموزش به مردم گسترش دهیم تا مردم به درستی مطالبه کرده و مسئولان نیز پاسخگو باشند.
وی با تاکید بر این که باید هزینه پذیرش مسئولیت در کشور را آن قدر بالا ببریم که هر کس به خود اجازه تصدی مسئولیت بدون سوابق، دانایی و مدیریت لازم را ندهد، افزود: ما یک شعار کلیشه ای اما مهم داریم که تذکر و امر به معروف و نهی از منکر را بجای آنکه یک نفر 10 بار بیان کند باید 10 نفر برای یک دفعه بیان کنند تا نتیجه ثبت آنرا همه لمس نماییم.
معاون فرهنگی و رسانه ای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان گلستان از اجرای طرح آموزشی مطالبه گری با دو محور اصلی آگاهی داد و اظهار داشت: محور نخست محور رسانه ای و فرهنگ سازی و محور دوم خود قواعد مطالبه گری درست است.

مدیران باید فرصت خدمت را موهبت الهی بدانند
مدیر گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با اشاره به این که موضوع «ترک فعل مدیران» بیش و قبل از هر چیز به موضوع فرهنگ باز می گردد، اظهار نمود: البته فرهنگی که برگرفته از اندیشه و تفکر باشد برای اینکه انقلاب اسلامی ما نیز انقلابی دینی و فرهنگی است.
محمد رعیت با اشاره به اینکه تردید نکنید باید ریشه فعل و ترک فعل را منبعث از دید و باور ما به دین و قرآن دانست و از منظر روایی و نقلی به آن بنگریم، افزود: در قرآن کریم به مومنان خطاب شده است که اگر فرصت برگزاری حکومت به شما بر روی زمین دادیم چهار کار را انجام دهید که اقامه نماز، پرداخت زکات، امر به معروف و نهی از منکر این چهار موضوع است.
وی با تاکید بر ایکه امام حسن عسکری (ع) وجود دو خصلت را در هر فرد سبب عدم ترس و سربلندی تضمینی دانسته اند، اظهار داشت: ایمان به خداوند متعال و نفع رساندن به مردم این دو خصلت هستند که نشان میدهد در اندیشه دینی ما جایگاه خدمت به مردم و غنیمت شمردن فرصت این خدمت چقدر مهم و باارزش است.
قرآن راه حل مقابله با ترک فعل مدیران را ارائه کرده است
کارشناس و تحلیلگر مسائل فرهنگی و دینی با اشاره به روایت امام صادق (ع) در خصوص 10 برابر بودن پاداش گره گشایی از کار مردم نسبت به طواف حج، افزود: اگر واقعا مدیری با نگاهی اسلامی و دینی این را درک کند که یک خدمت شایسته به مردم چه حجمی از پاداش نیک و پک کردن گناهان را در بر دارد هیچگاه به ترک فعل گرفتار نمی شد.
رعیت ترک فعل را به مفهوم از دست دادن فرصت و موهبت الهی دانست و تصریح کرد: هر مدیری که مرتکب ترک فعل شود فرصت خدمت به مخلوقات، رضایت خداوند متعال و نگاه ویژه دوده (ع) را از دست داده است.
وی با اشاره به اینکه قرآن در سوره های «اسراء»، «شعرا» و «حجر» انسان را به پراکنده کردن بالهای خدمت و عطوفتش سفارش می کند، اشاره کرد: انسانی که ممکن الخطاست و برای توفیقات اخروی نیازمند پاک شدن خطاها، پس بهتر است به خدمت مردم بعنوان یکی از نیکی های مورد تاکید قرآن روی آورده و در آن غفلت و کوتاهی نکند.

تحقق حکمرانی مردم در جامعه ضروری است
مدیر گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با تاکید بر این که بر طبق این اندیشه هر ترک فعلی ناشی از چهار عامل «نمی دانند»، «نمی خواهند»، «نمی توانند» و «نمی گذارند» خواهد بود، اشاره کرد: برای دسته نخست که نمی دانند باید با امر به معروف و نهی از منکر و تحقق حکمرانی مردم بعنوان یک وظیفه شرعی آنها را نسبت به تکالیف و وظایف خود باخبر و هوشیار نماییم.
رعیت در تشریح رفتار با گروه دوم که گروهی با حرکت در راه نخواستن هستند، اشاره کرد: خداوند متعال در سوره «یونس» و سوره «اسراء» می فرماید هر نیک و بدی که انجام دهید بر خود شما برمی گردد که اگر ما فرهنگ قرآنی و باور قلبی به آنرا در مدیران پرورش دهیم هیچ مدیری دیگر ترک فعل نمی کند چون می داند آسیبش روزی به خودش و نزدیکانش خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه گاهی دلیل نخواستن ها گلایه داشتن و از میان رفتن انگیزه در مدیران است، اظهار داشت: باز هم قرآن کریم دو دستور برای این کار برای ما دارد که می گوید با تشکر کردن و تقدیر کردن از فرد بعنوان راه نخست و مشورت کردن و مشورت دادن به وی بعنوان راه دوم او را با انگیزه در راه درست قرار دهید.
هر مدیری توان ندارد عرصه را به جوانان واگذار کند
رعیت گروه سوم مدیران مرتکب ترک فعل را آنانی دانست که نمی توانند آن اقدام شایسته را انجام دهند و اضافه کرد: همه ما می دانیم که ریشه توانایی دانایی است و از همین روست که شاعر نامی ما می گوید «توانا بود هرکه دانا بود» و قرآن انتظار از هر شخص را توانایی وی می داند «لیس للانسان الا ما سعی» که برداشت ما این است وقتی مدیری نمی توانند از پس کاری برآید خودش باید برود تا به ویزه در گام دوم انقلاب نیروی جوان و تازه نفس که اهل توانایی، صبر، حلم و تقوا باشد مسئولیت بپذیرد.
وی با اشاره به این که گروه چهارم مدیرانی که مرتکب ترک فعل می شوند کسانی هستند که از بهانه هایی چون نمی گذارند استفاده می نمایند، افزود: باید با شاخت درست مسیر حرکت، شرح وظایف هر شخص و میزان اختیار و اراده او فرد را به شناخت درستی از جایگاه و مسئولیتش برسانیم تا نتواند مسئولیت کار خودرا بر دوش شخص یا گروه دیگر بیاندازد.

نیازمند برنامه جامع ضد فساد هستیم
مدیر پیش گیری از وقوع جرم دادگستری استان گلستان نیز در این میزگرد با اشاره به این که ما در زمینه «ترک فعل مدیران» با برخی خلاهای قانونی مواجه هستیم، افزود: برای این امر باید در کنار بازدارندگی قوانین وضع شده ضمانت اجرائی لازم نیز دیده شود.
علیرضا غریب با اشاره به اینکه ما همیشه بر نظارت دقیق، مقتدرانه و مشرف به قانون در این مساله تاکید کرده ایم، اضافه کرد: مبارزه با فساد اداری خصوصاً در زمینه ترک فعل مدیران نیازمند یک برنامه جامع ضد فساد است که باید نقش رسانه ها، نیروهای نظامی و انتظامی، دستگاههای فرهنگی و تبلیغی، قوه قضائیه، دستگاههای نظارتی و قانونگذار در آن مشخص شده باشد.
وی با تاکید بر این که با اهمیت ترین عامل در حذف موضوع ترک فعل در مدیران شفافیت است، اظهار نمود: نظارت مردم بر عموم رخدادها و ادارات با اطلاع رسانی کامل به مردم و قرار دادن تمامی معادلات در اتاقی شیشه ای و شفاف می تواند زمینه حذف ترک فعل مدیران را فراهم آورد.
سازمانهای مردم نهاد به کمک دستگاه قضا بیایند
مدیر پیش گیری از وقوع جرم دادگستری استان گلستان با ضروری دانستن شفافیت قوانین و مقررات، اشاره کرد: باید نسبت به تعدادی از قوانین تفسیر درست و کارشاسانه ارائه شده و در صورت لزوم قوانین مورد بازنگری و اصلاح قرار بگیرند.
غریب با اشاره به این که مردم می تواند گزارش های خودرا درباره ترک فعل مدیران در سامانه سجام بدون نام درج کنند، اشاره کرد: پشتیبانی از گزارشات مردمی و پیگیری دقیق آنها می تواند بر تحقق نظارت عمومی در جامعه نقش مهمی را ایفا کند.
وی دستگاه قضایی را در خیلی از موارد مظلوم و تنها دانست و اظهار داشت: ما نیازمند کمک مردم به دستگاه قضا هستیم که نمونه موردی آن می تواند کمک سازمانهای مردم نهاد بعنوان یکی از ارکان توسعه و پیشرفت به دستگاه قضایی باشد که حتی می توانند شخصا بعنوان یک نهاد مردمی بدون پرداخت حق دادرسی بعنوان شاکی از ترک فعل مدیران شکایت کنند.

ترک فعل مدیران موضوع اولویت اصلی دستگاه قضا نیست/ ضرورت پشتیبانی از دانشجویان مطالبه گر
معاون علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی استان گلستان نیز در این نشست با اشاره به این که تذکرات و پیگیری ها درباره ترک فعل باید از سفارش های اخلاقی به دستور کار جدی در قوه قضائیه تبدیل گردد، اضافه کرد: متاسفانه حساسیت درباره ترک فعل مدیران در دستگاههای قضایی و نظارتی آن گونه که در باره اعمال یک فعل خطا وجود دارد، نیست.
سیدجابر حسینی عدم اطلاع رسانی درباره برخورد با مدیران خطاکار را نیز یکی از اشکالات عدم توفیق در موضوع همراهی مردم و تغییر فرهنگ به سمت نظارت عمومی دانست و اشاره کرد: پشتیبانی از جریانات دانشجویی مطالبه گر و سوت زنی های مقابل فساد توسط جوانان مطالبه گر نیز باید بصورت جدی توسط دستگاه قضایی پیگیری شود.
وی با تاکید بر این که موضوع ترک فعل موضوع اصلی و اولویت داری در دستگاه قضا نیست، اظهار داشت: اگر ما بتوانیم بموقع، درست و به اندازی برخورد مناسبی داشته باشیم اساسا این خودش سبب افزایش امید در جامعه می شود یعنی تحقق همان چیزی که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم از آن بعنوان یک موضوع مهم و حیاتی یاد می کنند.
معاون علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی استان گلستان با اشاره به اینکه نباید از نقش موثر رسانه ها در حمایت و تشویق مطالبه گری غافل شد، اشاره کرد: در ماجرای تخلف دختر یکی از وزرا و وبلاهای لواسان بدون تردید این رسانه ها بودند که نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.

دانشجویان آماده همکاری با دستگاه قضا هستند/ نگاه علمی در برخورد با ترک فعل مدیران حاکم شود
نماینده سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی گلستان نیز با اشاره به این که برای رسیدن به یک الگوی عملی درباره ترک فعل مدیران باید بصورت علمی و آکادمیک وارد عمل شد، افزود: راه حل ها باید کاملا علمی و منطبق بر داده های علمی و آزمایش شده باشد.
کاوه صوفی با اشاره به اینکه دانشجویان همیشه برای مطالبه گری در راه پیشرفت و توسعه کشور آماده همکاری با دستگاه قضایی هستند، تصریح کرد: آنچه مهمست ارائه فاکتورهایی قابل سنجش، مدون و برنامه ریزی شده برای رسیدن به نقطه مطلوب است.
وی با تاکید بر این که برای رسیدن به الگویی برای مقابله با ترک فعل مدیران اساسا باید از ظرفیت جامعه شناسان و روان شناسیان هم استفاده نماییم، افزود: باید با نگاهی کارشناسی و دقیق بر رفتارشناسی و گونه های فرهنگی که سبب بروز ترک فعل مدیران می شود بصورت علمی دقت کنیم.

به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا قرار شد این میزگرد بصورت ماهانه با حضور دستگاههای تخصصی در زمینه های مشخص همچون قوانین ترک فعل، وظایف دستگاهها، نقش مردم، الگوهای قابل ارائه، مصادیق و... برگزار و تعدادی از دستگاههای تبلیغی، موثر و امنیتی نیز بصورت موردی به نشست دعوت گردند.
منبع:

1400/09/15
19:45:02
0.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
جاویدانی