در سی ونهمین جلسه درسگفتار؛

مساله ممکن بودن جهان از ابن سینا تا لایب نیتس بررسی می شود

مساله ممکن بودن جهان از ابن سینا تا لایب نیتس بررسی می شود

به گزارش جاویدانی سی ونهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره بوعلی سینا به سخنرانی حسین معصومی همدانی درباره مساله ممکن بودن جهان: از ابن سینا تا لایب نیتس اختصاص دارد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، سی ونهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره ی بوعلی سینا در روز چهارشنبه ۲۴ آذر ساعت ۱۰ بامداد به «مسئله ممکن بودن جهان: از ابن سینا تا لایب نیتس» اختصاص دارد که با سخنرانی حسین معصومی همدانی به صورت مجازی پخش خواهد شد.
یکی از براهینی که امام الحرمین جوینی، متکلم اشعری، برای اثبات صانع می آورد بر اعتقاد به فضای لایتناهی و امکان آفریده شدن جهان در جای دیگری از این فضا استوار است. ابن رشد این برهان را متاثر از نظر ابن سینا در مورد تقسیم موجودات به واجب و ممکن می داند و رد می کند. در اوایل قرن هجدهم بحثی شبیه به این میان لایب نیتس و ساموئل کلارک، از هواداران نیوتن، در می گیرد. مبحث این درس گفتار توضیح این دو مجادله و بیان بعضی از نتایج آنهاست.
علاقه مندان می توانند این برنامه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.


منبع:

1400/09/19
21:23:08
0.0 / 5
382
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
جاویدانی