در كتاب دولت در جامعه تشریح شد؛

چرا دولت ها به شعارهای تبلیغاتی خود عمل نمی کنند؟

چرا دولت ها به شعارهای تبلیغاتی خود عمل نمی کنند؟

دومین چاپ کتاب دولت در جامعه جوئل میگدال توسط نشر کویر منتشر گردید که در آن درباره چرایی تفاوت و فاصله عالم واقع بین ادعاها و سیاست های دولت ها و عملکردشان برای تغییر جوامع بحث شده است.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، نشر کویر دومین چاپ کتاب «دولت در جامعه: چگونه دولت ها و جوامع یکدیگر را متحول ساخته و شکل می دهند؟» نوشته جوئل میگدال و ترجمه محمدتقی دلفروز را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۳۹۲ صفحه و بهای ۷۵ هزار تومان منتشر نمود. چاپ نخست این کتاب سال ۱۳۹۵ با شمارگان ۷۰۰ نسخه و بهای ۲۹ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود.
جوئل میگدال صاحب نظریه «دولت های ضعیف و جامعه قوی» است. در این نظریه میگدال راهکارهایی در جهت بازسازی و اصلاحات در تشکیلات دولتی، تقویت و بازسازی دستگاه نظامی، امنیتی، انتظامی و تلاش در ایجاد وحدت ملی را برای ایجاد ثبات برای دولت های ضعیف پیشنهاد کرده است.
او در این کتاب به دنبال پاسخی به این پرسش است که چرا در عالم واقع فاصله بسیاری بین ادعاها و سیاست های دولت ها و عملکرد آنها برای تغییر جوامعشان وجود دارد. برای پاسخ به این پرسش نویسنده بحث ماهیت دولت و نحوه ارتباطش با جامعه را مطرح کرده و در تلاش علمی قابل تحسین تعریف کلاسیک ماکس وبر از دولت را به چالش می کشد. نویسنده در رویکرد خود که آنرا دولت در جامعه می نامد، استدلال می کند که تعریف آرمانی وبر از دولت در عالم واقع و بخصوص در خیلی از کشورهای جهان سومی به هیچ وجه مصداق ندارد.
میگدال باور دارد که در تعریف سلطه و تغییر باید تجدیدنظری جدی کرد و بر این اساس به نظر او، نگاه ماکس وبر، بخصوص حامیان او که قرائت های افراطی از نظریاتش دارند، در تعریف دولت، تعریف جامعی نیست: «سلطه و تغییر بارها بعنوان بخشی از فرایندی که دولت نقطه اتکای آن بوده است، مورد تحلیل قرار گرفته است. بر طبق این استدلال می شود که دولت مدرن از راه قانون، دیوان سالاری، خشونت و دیگر ابزار، رفتار مردم و در سطح وسیع تری نوع تعریف مردم از هویت شان را تغییر داده است.»
کتاب پنج بخش و به صورت کل هشت فصل دارد. نویسنده در بخش اول کتاب بعد از نگارش مقدمه ای مهم پیرامون مفاهیم و عناصر تشکیل دهنده دولت و نگاههای آن در جامعه، تعریف جدیدی از دولت را با عنایت به نظریات خود، به مخاطبان عرضه می کند. میگدال همینطور در این فصل کوشیده که رویکرد دولت در جامعه را بر تعریف متفاوتی از دولت، شیوه جایگزینی برای تصور دولت و انجام پژوهش های مقایسه ای در این خصوص، دلالت بدهد و در جهت رسیدن به این مورد سه پژوهش مستقل با عناوین افزایش خشونت قومی، افزایش قدرت قوه قضاییه و دولت و ملت را مطرح کرده است که در اولی پژوهش نیل اومارو در سرزمین های اشغالی فلسطین و مسایل اجتماعی و سیاسی مبتلابه آنرا در کنار اختلافات سیاسی و اجتماعی پروتستان ها و کاتولیک های ایرلند شمالی که تحت سیطره بریتانیا هستند، مطرح کرده و به شرح آن پرداخته است.
در پژوهش دوم مخاطب دیدگاه های پاتریشیا وودز درمورد قوه قضاییه رژیم اشغالگر قدس و تحلیل دولت – جامعه مواجه می شود. همینطور در ادامه موفقیت کشورهای اتحادیه اروپا تا آرژانتین و پاکستان در گسترش قوه قضاییه طی ربع قرن ۲۰ میلادی و قدرت گرفتن چشم گیر دادگاه ها در این خصوص، مورد بررسی قرار گرفته است و در پژوهش سوم هم مطالعه کنت لوسن تحت عنوان جنگ در بین توده ها مد نظر میگدال بوده است.
بخش دوم کتاب به بازاندیشی در تغییر اجتماعی و سیاسی اختصاص دارد و مقولات در ارتباط با آن در فصولی با عناوین «مدلی از روابط دولت و جامعه» و «دولت های قوی، دولت های ضعیف: قدرت و سازش» به بحث گذاشته شده اند. میگدال در این بخش استدلال می کند که ساختار جامعه بر سیاست در بالاترین سطوح دولت و بر اقدامات مجریان سیاست های دولت در سطوح بسیار پایین تر تاثیر می گذارد. اگر کسی می خواهد توانایی ها و خصوصیات رهبران دولت در قالب وضع قواعد برای مردم و این را که تا چه حد سیاست بقا بر دیگر برنامه ها غلبه پیدا می کند، درک کند، باید از ساختار جامعه شروع کند.
میگدال در بخش سوم کتاب که «یک رویکرد فرآیند محور؛ تشکیل دولت و جوامع» نام دارد؛ طی دو فصل مباحثی چون انسان شناسی دولت، مبارزه برای سلطه و چرا خیلی از دولت ها موجودیت خویش را حفظ می کنند، مطرح کرده و در این رهگذر که دولت ها در مقابل عوامل بین المللی چون جهانی شدن سرمایه و اقدامات نهادهای سازمان ملل متحد، واکنش دوگانه ای نظیر چالش و پایداری دارند، دیدگاه های رایج را به چالش کشیده است.
نویسنده در بخش چهارم کتاب با عنوان «پیوند تغییرات در سطح خرد و کلان»، تغییر فردی در میانه تغییر اجتماعی و سیاسی را به بحث گذاشته و بالأخره، در بخش پنجم و پایانی کتاب، طی دو فصل با عناوین «مطالعه سیاست توسعه و تغییر» و «آخرین تحولات و مطالعه دولت» تعریفات جدید خود از مفاهیم دولت و تغییر را به صورت کاربردی شرح می دهد.


منبع:

1400/09/21
14:27:41
0.0 / 5
303
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاویدانی