توسط انتشارات كراسه؛

سوگواره علیرضا قندچی در من جا ماندم منتشر گردید

سوگواره علیرضا قندچی در من جا ماندم منتشر گردید

کتاب من جا ماندم نوشته علیرضا قندچی توسط انتشارات کراسه منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «من جا ماندم» شامل روایت سوگ علیرضا قندچی از سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، بتازگی با شمارگان هزار نسخه، ۱۳۶ صفحه و بهای ۶۷ هزار تومان توسط نشر کراسه انتشار یافته است. قندچی همسر و دو فرزندش را در سانحه سقوط این هواپیما از دست داد.
سوگ در لغت سرود و مرثیه ای است برای گریستن بر مردگان همراه با ذکر خوبی ها و محاسن آنها. شاید کهن ترین نمونه سوگ در ادبیات «مجلس سوگ سیاوش» باشد، یا سوگنامه سهراب. ادبیات سوگ در نمونه های درخشان خود غیر از کمک رسانی به بازماندگان جهت التیام دردی که نمی توان درمانش کرد، همیشه سبب همراهی روحی و قلبی جامعه با مصیبت و کاسته شدن از سیاهی برجا مانده از جای خالی رفتگان است. ادبیات سوگ بیشتر از هرچیزی به روایت زیبایی ها و روح زندگی و امید در زمان حیات آنان که رفته اند می پردازد.
سانحه هواپیمای اوکراین تنها ۱۷۶ خانواده را عزادار نکرد که مردم ایران به مظلومیت جان های از کف رفته خون گریستند و الان پس از قریب به دوسال، یکی از جاماندگان از آن پرواز، که خانواده خودرا ناگهان و پردرد از کف داد، تلاش نموده تا بقایای نور و رنگ را از حضور عزیزان خود در روزگار گذشته روایت کند که نتیجه آن یکی از نمونه های ادبیات سوگ است که می توان از کسی که قبل از این هیچ گاه سروکارش با نوشتن متون ادبی نیفتاده بود، خواند.
قندچی درباره این کتاب نوشته است:
«من می خواهم دیگران این کتاب را بخوانند. روایت مردی که خاطره ی عزیزانش را با چنگ و دندان حفظ می نماید و از لابلای این سطور به آسانی می توان دید که تا چه اندازه خوشبخت بوده است. می شود رایحه خوش روزهای رفته را از برگ به برگ این کتاب بویید. بااینکه سایه اندوه بر روزگارم افتاده و رخوت و افسردگی دربرم گرفته، اما با اندک توانی که مانده، به گواهی احساسم کلمات را پیدا می کنم تا در این روزهای رخوت وملال چراغی کوچک برای فرزندانم بیافروزم. به آنها بگویم اگر هزار بار دیگر هم به دنیا می آمدم، باز دلم می خواست پدر آنها باشم. بگویم ممنون که در مجال کوتاهتان آن قدر خوب بودید، آن قدر نبوغ و زیبایی به جهانم بخشیدید. شما بودید که اشتیاق پدری را در من بیدار کردید. به وسعت دلتنگی بیکرانه ام دوستتان دارم.»

1400/09/23
12:35:49
0.0 / 5
355
تگهای خبر: زندگی , زیبایی , كتاب , كهن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاویدانی