جورج صلیبا:

ایران پرچمدار گفت وگوی ادیان توحیدی است

ایران پرچمدار گفت وگوی ادیان توحیدی است

به گزارش جاویدانی جورج صلیبا، کاردینال ارتودکس مارتافیلیوس منطقه جبل لبنان و طرابلس اظهار داشت: ایران با پشتیبانی از مستضعفان و رفتار صمیمانه با پیروان ادیان توحیدی، الگوی مطلوبی از ظلم ستیزی و همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان توحیدی عرضه کرده است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، همزمان با شروع سال نو میلادی جورج صلیبا، کاردینال ارتودکس مارتافیلیوس منطقه جبل لبنان و طرابلس، با حضور در محل رایزنی فرهنگی در بیروت، با دکتر عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان، ملاقات و گفتگو کرد.
در این دیدار که سید محمد رضا مرتضوی وابسته فرهنگی و دیگر اعضای رایزنی حضور داشتند، دو طرف درباره مسائل فرهنگی و گفتگوی ادیان توحیدی به بحث و گفتگو پرداخته و بر لزوم توسعه و گسترش همکاری ها با رویکرد تقویت فرهنگ گفتگو و لزوم انسجام و با هدف خنثی سازی توطئه های دشمنان ملتهای منطقه تاکید کردند.
جورج صلیبا ضمن قدردانی از اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در عرصه فرهنگی، مواضع جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از مستعضعفین جهان را ستود و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی مستضعفان در مقابل سلطله گران و در رأس آنها ایالات متحده امریکا بوده است.
صلیبا اضافه کرد: ایران با پشتیبانی از مستضعفان و رفتار صمیمانه با پیروان ادیان توحیدی، الگوی مطلوبی از ظلم ستیزی و همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان توحیدی عرضه کرده است.
صلیبا در ادامه بر لزوم فعالیتهای اثرگذار بر تعمیق و گسترش روابط فرهنگی میان مسیحیان و مسلمان در تمامی زمینه های فرهنگی، فرکی و دینی تصریح کرد.
کاردینال ارتودکس مارتافیلیوس منطقه جبل لبنان و طرابلس اضافه کرد: توسعه روابط میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف، نقش مهمی در احیای فرهنگ گفتگوی هدفمند و سازنده در جوامع ایفا می کند.
در ادامه د. عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان با خوش آمد گویی و تبریک سال نوی مسیحی به جورج صلیبا، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از ملت های آزده در مقابل اﺳﺘﺜﻤﺎرﮔﺮان و اﺳﺘﻌﻤﺎرﮔﺮان حمایت می کند و به دنبال ایجاد همبستگی و همدلی بین پیروان ادیان توحیدی است.
خامه یار اضافه کرد: خنثی سازی تهدیدات و توطئه های استعمار نو یکی از سیاست های ثابت ایران است، ازاین رو جمهوری اسلامی ایران پیروان ادیان آسمانی را به برادری دعوت میکند و با هر گونه عامل تفرقه افکنی میان ملت های منطقه مبارزه می کند.
رایزن فرهنگی ایران در لبنان آمادگی رایزنی فرهنگی خویش را جهت راه اندازی یک طرح فرهنگی جامع و مشترک شامل تفاهمنامه های فکری و اجتماعی در تحکیم و تعمیق روز افزون روابط و مناسبات اسلامی مسیحی اعلام نمود.
خامه یار همینطور اعلام نمود این رایزنی آمادگی دارد آثاری که جورج صلیبا در ارتباط با سیره خاندان (ع) طی دهه های مختلف تالیف کرده است را در یک کتاب گردآوری و منتشر کند.
در انتها رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان به رسم یادبود، یکی از قدیمی ترین نسخه های خطی عهد جدید بشیطتا ( به زبان سریانی) را به جورج صلیبا اهدا کرد. صلیبا هم چند جلد کتاب از آثار خویش را به خامه یار اهدا کرد.
منبع:

1400/10/06
10:31:12
0.0 / 5
286
تگهای خبر: احیا , فرهنگ , قدیمی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاویدانی