شبان نیا مطرح كرد؛

دوره های آموزشی طرح ولایت چگونه شکل گرفت؟

دوره های آموزشی طرح ولایت چگونه شکل گرفت؟

به گزارش جاویدانی رئیس مرکز آموزش های آزاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) اظهار داشت: طرح ولایت حدودا ۲۵ سال است که با اهتمامی که علامه مصباح(ره) به آموزش مبانی اندیشه ای داشتند، شکل گرفت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، نشست «تبیین و بررسی تاریخچه تشکیل دوره های آموزشی طرح ولایت» با حضور قاسم شبان نیا، رئیس مرکز آموزش های آزاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، توسط کانون اندیشه جوان در صفحه اینستاگرام کانون برگزار شد.
وی در ابتدا، ضمن اشاره به تاریخچه شکل گیری طرح ولایت، اظهار داشت: این طرح تقریباً ۲۵ سال است که فعالیت خویش را شروع کرده است. محتوا، کتب و متون این طرح توسط موسسه امام خمینی (ره) تهیه و تدوین می شود. در آغاز برگزاری طرح ولایت برخی از مراکز به صورت جدی به میدان آمدند، بسیج دانشجویی با عنایت به دغدغه ای که نسبت به مبانی اندیشه اسلامی داشت یکی از این مراکز بود. دوره های طرح ولایت تابحال برای گروههای مختلف دانشجویان، طلاب، اساتید، متخصصین پزشکی، دانشکده امین ناجا، بنیاد شهید و برخی گروههای دیگر برگزار شده است. بیشتر از ۹۰ هزار نفر از آغاز شکل گیری طرح ولایت تاکنون گواهی گذراندن این دوره را دریافت نمودند.
شبان نیا اظهار داشت: دوره های طرح ولایت با اهتمامی که علامه مصباح (ره) به آموزش مبانی اندیشه ای داشتند، شکل گرفت و مورد حمایت جدی مقام معظم رهبری قرار گرفت. طرح ولایت از آغاز شکل گیری موافقان و مخالفان بسیار جدی داشته است. خصوصیت طرح ولایت این است که مباحث مطرح شده در آن انسجام و نظم مشخصی دارد و هر فراگیری که شش کتاب طرح ولایت را می گذراند به منظومه فکری اسلام مسلط می شود و این قدرت را پیدا می کند که در مقابل شبهات اعتقادی گرفتار تزلزل نشود. شش کتابی که در دوره های طرح ولایت تدریس می شود کتاب های معرفت شناسی، خداشناسی، انسان شناسی، فلسفه اخلاق، فلسفه حقوق و فلسفه سیاست است.
این استاد دانشگاه افزود: یکی از برنامه های آینده طرح ولایت این است که دوره های تثبیت هم برای علاقمندان برگزار کند. برخی از مجموعه ها اینکار را آغاز کردند، موسسه امام خمینی (ره) هم در نظر دارد این کار را اجرایی کند. دوره های تثبیت کمک می نماید فرد فراگیر هر شبه ای از شبهات اعتقادای را بتواند پاسخ بدهد. شبهات اعتقادی در دوران های مختلف به اشکال مختلفی مطرح گردیده است، کسانی که به کتب طرح ولایت مسلط می شوند توانایی پاسخگویی به شبهات را تا حدودی پیدا می کنند. چون که کتب طرح ولایت اصول کلی حاکم بر پاسخگویی به شبهات را در اختیار فراگیران قرار می دهد. البته پاسخگویی به تمام انواع شبهات احتیاج به تمرین و دوره های تکمیلی دارد. خیلی از ریزش های انقلاب که تا کنون رخ داده به این خاطر بوده است که افراد با مبانی اعتقادی آشنایی نداشتند. رهبر معظم انقلاب ضمن اشاره به کارهای سطحی و دور از مبانی تعبیر زیبایی دارند و فرمودند بی مایه فتیر است.
وی افزود: در بررسی هایی که صورت گرفته مشخص شد در فتنه هایی که در نظام جمهوری اسلامی اتفاق افتاده است ردپایی از فارغ التحصیلان طرح ولایت مشاهده نمی گردد. این به این خاطر است که فارغ التحصیلان طرح ولایت در میدان سیاسی هم که حاضر می شوند با تفکر مبنایی ورود می کنند. تفکر مبنایی افراد را در مقابل هجمه های اعتقادی واکسینه می کند. از این جهت است که مقام معظم رهبری در برهه های مختلف به صورت علنی و غیر علنی از این طرح حمایت کردند.
این محقق ضمن اشاره به تغییرات محتوایی طرح ولایت در ادوار مختلف، ابراز کرد: تغییرات زیادی در کتب طرح ولایت از ابتدا تا کنون به وجود آمده است. نکاتی که فراگیران و اساتید در مورد کتاب ها بیان می کنند در تنظیم و تدوین کتب جدید مورد توجه قرار می گیرد. ضمن این که طرح ولایت یک شورای علمی و سیاستگذاری دارد، در این شورا دغدغه جدی نسبت به شبهاتی که در سطح جامعه مطرح می شود، وجود دارد. از این جهت کتاب ها با حفظ اصول کلی حاکم بر اعتقادات دائماً درحال بروزرسانی هستند. همواره بسیار از اصول بین کسانی که در اعتقادات شبهه می اندازند مشترک بوده است ازاین رو اثبات اصول اعتقادات یکی از ضروری ترین موارد کتب طرح ولایت است. دست اندرکاران طرح ولایت به نظرات و بازخوردها اهمیت می دهند و اهتمام جدی دارند با عنایت به نظرات و بازخوردهایی که به دستشان می رسد، نقصها طرح را رفع کنند.
وی اضافه کرد: یکی از اشکالاتی که به کتب طرح ولایت وارد می شد سطح ادبیاتی کتب بود. از این جهت یکی از برنامه های آینده طرح ولایت این است که سطح ادبیاتی کتب را متناسب با مخاطب تنظیم کرده و در اختیار فراگیران قرار دهد. هم اکنون کتب طرح برای سطح دوم متوسطه، اول متوسطه، دبستان و حتی پیش دبستان هم درحال تدوین و آماده سازی است. اشکال دیگری که به طرح وارد می شد این بود که در این طرح از حرف های مخالفین سخنی گفته نمی گردد، این مساله هم برای سالهای آینده در نظر گرفته شده و بنا بر این است که برخی از نکات در چارچوب متن یا نکات تاییدی از اهل علم بعنوان ارزش افزوده به صورت بارکد در اختیار فراگیران قرار بگیرد و اساتید در هنگام تدریس پاسخ به شبهات را عرضه نمایند.
این پژوهشگر ضمن اشاره به شرایط کرونایی دو سال گذشته اظهار داشت: با عنایت به شرایط کرونایی کشور و با نظر علامه مصباح (ره) دوره مجازی طرح ولایت شکل گرفت. به همین خاطر در دوره کرونا هم فراگیران طرح ولایت کاهش پیدا نکرد و در این دوران حدود ۴ هزار نفر طرح ولایت مجازی را گذراندند. دوره مجازی با سازوکاری مناسب همراه با چکیده نویسی و ارزیابی برگزار گردید. حتی نظر علامه بر این بود که شرایطی فراهم گردد کسانی هم که مایل نیستند در دوره ها شرکت نمایند بتوانند از محتوای طرح استفاده کنند، به همین خاطر تمامی صوت های تدریس اساتید در شش کتاب طرح به صورت مجانی در آپارات بارگزاری شده و علاقمندان می توانند از آن استفاده کنند. هدف حضرت علامه این بود که طرح ولایت به قدری گسترش پیدا کند که سالی یک میلیون نفر در این طرح شرکت نمایند و گفتمان این طرح گفتمان غالب در کشور بشود.
شبان نیا خاطرنشان کرد: پس از برگزاری طرح ولایت در کشور برخی کشورهای دیگر هم ابراز علاقه و احتیاج به چنین طرحی را مطرح نمودند و عنوان کردند در کشورهای ما حتی اهل اندیشه هم آمادگی پاسخ به شبهات را ندارند. به همین خاطر کتب طرح ولایت به زبان عربی ترجمه شد و تا کنون چند دوره طرح ولایت در کشورهای دیگر برگزار شده است. بخشی از این کتب هم به زبان انگلیسی ترجمه شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. از آنجاییکه روش طرح ولایت روش استدلال عقلی است در همه جوامع می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در همین راستا قسمتی در مرکز آموزش های آزاد تحت عنوان واحد بین الملل به راه افتاده است.
این استاد دانشگاه افزود: دوره مفصل طرح ولایت چهارده جلسه و دوره فشرده آن یک هفته است. یکی از اهداف آینده طرح ولایت این است که علاوه بر رویکرد عقلی به بحث های قرآنی و روایی هم پرداخته شود. در دفاع از اسلام روش های مختلفی وجود دارد که همه آنها در جای خود محترم و لازم هستند. طرح ولایت با استفاده از روش عقلی این هدف را دنبال می کند و این روشی است که افراد را در مقابل شبهات واکسینه می کند. البته در کنار ایجاد شعور معرفتی برانگیختن شور و اشتیاق هم لزوم دارد. همه این روش ها در جای خود لازم و مکمل هم هستند.
وی ضمن اشاره به نقدهای سیاسی که به طرح ولایت وارد می شود، اظهار داشت: اگر رفتار سیاسی به این معنا است که طرح ولایت در مقابل جریانات انحرافی قد علم کرده، میتوان گفت این طرح رفتار سیاسی دارد اما اگر انتقاد وارد شده به این معنا است که طرح ولایت جانبداری از جناح سیاسی خاصی می کند این برداشت کاملاً اشتباه است. تمام فعالیتهایی که در طرح ولایت انجام می شود باید در جهت مبانی اندیشه اسلامی باشد. اساتید طرح ولایت به شدت از ورود به مسائل حزبی و جناحی پرهیز داده می شوند چون که این مسائل به هیج وجه در رسالت طرح ولایت نیست و جزء تخلفات به حساب می آید.
این پژوهشگر در پاسخ به نقدی که فراگیران طرح ولایت را افرادی دور از فعالیتهای جمعی تعریف می کند، عنوان کرد: این مساله یک مساله عمومی نیست و بیشتر به خلق و خوی افراد برمی گردد. امروز خیلی از فعالان تشکل های دانشجویی ولایی به نحوی با طرح ولایت اتصال دارند یا داشتند. طرح ولایت مبانی اندیشه افراد را تصحیح می کند و اتفاقاً افراد را به سمت فعالیتهای اجتماعی سوق می دهد.


منبع:

1400/10/19
22:07:21
0.0 / 5
294
تگهای خبر: آموزش , حقوق , دانشگاه , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
جاویدانی