یادداشت مهمان؛

نگاهی به یک کتاب وطنی ادبیات گمانه زن

نگاهی به یک کتاب وطنی ادبیات گمانه زن

به گزارش جاویدانی این کتاب که برداشتی آزاد از اساطیر ایران و خاورمیانه است و داستانش در جهانی خیالی اتفاق می افتد، با نگاهی تازه به تاریخ ایران باستان، اساطیر و افسانه های این مرز و بوم کهن می پردازد.



خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: رمان «نگهبان باد» نوشته پگاه خدادی اخیرا با ۳۹۰ صفحه توسط انتشارات بهنام منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب در حوزه ادبیات گمانه زن جا می گیرد و سعید سیمرغ مترجم و پژوهشگر این ژانر ادبی در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده، به آن پرداخته است.
مشروح این یادداشت در ادامه می آید؛
ادبیات فانتزی یکی از محبوب ترین گونه های ادبی است و توجه علاقه مندان بسیاری را در سراسر دنیا به خود جلب کرده است. محبوبیت این گونه بیشتر به علت پر رنگ بودن و اهمیت بسیار زیاد عنصر تخیل است و خلاقیت بسیاری می طلبد که نویسنده ای بتواند این تخیل را در یک اثر قابل قبول پیاده کند. داستان هایی که در این گونه ی ادبی نوشته می شوند می توانند یا در جهان خود ما رخ دهند و عناصر تخیلی به آنها افزوده شود، یا اساساً در دنیای دیگری با قوانین خاص خودش رخ دهند که به آنها فانتزی های دگرجهانی می گویند. باآنکه نمی توان زمان خاصی را بعنوان آغاز ادبیات فانتزی در نظر گرفت، ولی به نظر می آید یکی از کهن ترین گونه های داستانی به شمار بیاید، چون که تقریباً تمام افسانه های ملل مختلف در این گونه جای می گیرند. علاقه مندان به ادبیات فانتزی را طیف گسترده ای از افراد می سازند و نمی توان مرز سنی خاصی را برای مخاطبان این گونه آثار تعیین کرد.
در یکی دو دهه اخیر ادبیات فانتزی در کشور ما با ظهور پدیده ای به نام «هری پاتر» و همینطور ترجمه ی مجموعه ی قدیمی «ارباب حلقه ها» با استقبال بی نظیر مخاطبان رو به رو شد و الان ماهی نیست که اثر جدیدی در این گونه ترجمه و به بازار کتاب عرضه نشود و تعداد کتاب ها و مجموعه های فانتزی انتشار یافته در ایران به بیشتر از ده ها عنوان می رسد. پس جای تعجب نیست اگر علاقه مندان به این گونه آثار تمایل داشته باشند توانایی های خویش را در خلق آثاری که در این زیرمجموعه قرار دارد به کار برند، و برخی در کارشان موفق تر عمل کرده اند.
«نگهبان باد» اثر نویسنده و مترجم، خانم پگاه خدادی در ژانر فانتزی است. این کتاب که برداشتی آزاد از اساطیر ایران و خاورمیانه است و داستانش در جهانی خیالی اتفاق می افتد، با نگاهی تازه به تاریخ ایران باستان، اساطیر و افسانه های این مرز و بوم کهن می پردازد، با این حال، جهان داستان کاملاً ساخته و پرداخته ذهن نویسنده است و وقایع تاریخی و عناصر اسطوره ای بگونه ای مورد استفاده قرار گرفته اند که می توانند متعلق به هر جهانی باشند.
نویسنده از همان مقدمه ی کتاب مخاطب را وارد جهان خود می کند. شخصیت های اصلی در همان ابتدا به خواننده معرفی می گردند و انگیزه ها و روابطشان کم کم و در طول داستان برای خواننده روشن می شود. توضیحات به اندازه و به جای خود عرضه می شوند و خواننده بدون دخالت مستقیم نویسنده و تنها با اشاره هایی که در طول ماجرا صورت می گیرد و داستان هایی که از زبان شخصیت ها روایت می شود، منطق اتفاق ها را کشف می کند. عناصر جهان و وقایع داستانی بگونه ای کنار هم قرار گرفته اند که هر کدام روی هم اثر می گذارند و یکدیگر را کامل می کنند.
از دیگر نکاتی که باید به آن اشاره نمود شخصیت پردازی در این داستان است. شخصیت ها در «نگهبان باد» خاکستری هستند و هیچ کدام صرفا در چارچوب قهرمان یا ضد قهرمان نمی گنجند. این باورها و تصمیم هایشان است که آنها را تعریف می کند و هر کنشی از سوی آنها با واکنشی از جانب جهان و دیگر شخصیت ها همراه می باشد که خود وقایع داستان را رقم می زند. در ادبیات فانتزی، شخصیت های خاکستری به این علت که با مردمان عادی شباهت های بیشتری دارند پذیرفتنی ترند و خوانندگان راحتتر با آنها همذات پنداری می کند.
داستان «نگهبان باد» در دو زمان حال و گذشته روایت می شود، که هم ضرباهنگی منسجم به داستان بخشیده و هم خواننده را به دنبال کردن ترغیب می کند. جهانی که نویسنده خلق کرده، ابعاد بزرگ تری دارد و آخر بندی کتاب نوید داستان های دیگری را می دهد که امکان دارد در این جهان فانتزی و پرماجرا اتفاق بیفتند.


منبع:

1400/11/01
19:20:47
0.0 / 5
489
تگهای خبر: بازار , فرهنگ , قدیمی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
جاویدانی