از تدوین آیین نامه عضویت قرآنیان در صندوق اعتباری هنر تا برنامه ریزی تحولی برای نمایشگاه قرآن

از تدوین آیین نامه عضویت قرآنیان در صندوق اعتباری هنر تا برنامه ریزی تحولی برای نمایشگاه قرآن

به گزارش جاویدانی سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدوین آیین نامه عضویت فعالان قرآنی در صندوق اعتباری هنر، برنامه ریزی های تحولی برای برگزاری نمایشگاه قرآن کریم و آخرین اخبار این معاونت سخن گفت.


اصغر امیرنیا سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با ایسنا در مورد شرایط جدید معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ اظهار داشت: باتوجه به شناختی که از معاونت قرآن و عترت داشتم و همینطور تشخیص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تا انتخاب معاون این مجموعه بنده در اختیار معاونت مربوطه قرار گرفتم، اما برای اینکه کارهای این معاونت به تعویق نیافتد و منتظر معاون جدید نباشیم مصاحبه هایی با افرادی در مورد مدیریت بخش های مختلف انجام شد که در نهایت سه مدیرکل با تایید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شدند.

وی افزود: مدیران جدید از نیروهای مردمی جامعه قرآنی هستند و شاید برای برخی شناخته شده نباشند اما این مدیران حداقل ۲۰ الی ۲۵ سال در جامعه قرآنی سابقه دارند.

امیرنیا تصریح کرد: از ابتدا هدف گذاری برنامه های سالیانه معاونت قرآن و عترت بود و تمام ادارات این مجموعه تاییدیه های خویش را برای برنامه های سالیان گرفته و فعالیت ها شروع شده است و باتوجه به این که شش ماه اول سال هم اعتبارات تخصیص پیدا نکرده بود هم از مجموعه ستادی وزارت خانه و هم ادارات استانی خواسته ایم که برنامه هایشان را برای ما ارسال نمایند و توانستیم تفاهمنامه مربوطه را تنظیم و بخشی از اعتبارات مورد نیاز را دریافت نماییم تا کارها آغاز شود.

سرپرست معاونت قرآن و عترت خاطرنشان کرد: در بخش آموزش کار به سبک و سیاق گذشته ادامه پیدا کرد، در این میان ارتباطی با صندوق اعتباری هنر ایجاد کردیم تا از این طریق فعالان جدید قرآنی هم عضو این صندوق شوند، البته بحث اعتبارات در این میان مطرح بود که مذاکراتی با سازمان تأمین اجتماعی و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی صورت گرفت تا اعتبارات آن تخصیص پیدا کند تا براین اساس قرآنیان که باید سردمداران فعالیتهای فرهنگی باشند بتوانند تسهیلاتی را در این صندوق دریافت نمایند.

وی ادامه داد: اداره ارتباطات ما با ارتباط هایی که با حوزه علمیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارد تلاش کرده بحث خیرین را به صورت جدی پیگیر کند، همینطور اعتبارات هر سال زمان مشخصی دارد و باید فعالیت ها باتوجه به زمان صورت گیرد، ازاین رو کمک به موسسات نیازمند اعتبار بالایی است و وقتی این اعتبار مقرر است در اختیار موسسه ای قرار بگیرد انتظار ما این است که فعالیتی را این موسسات ساماندهی کنند تا از این طریق باری از دوش معاونت قرآنی بردارند و آن سیاست ها و اهدافی که برنامه ریزی شده است را انجام دهد.

امیرنیا تصریح کرد: خوشبختانه فعالیت ها برپایه برنامه ریزی که برای سال ۱۴۰۰ تنظیم شده بود انجام می شود، البته مبحث برگزاری آزمون باتوجه به تصمیم شورایعالی توسعه و متولیان قرآنی در شورایعالی انقلاب فرهنگی مورد تایید قرار نگرفت و نظر به عدم برگزاری گرفتند.

نگاه وزیر فرهنگ به برگزاری نمایشگاه قرآن تحولی است

سرپرست معاونت قرآن و عترت در مورد برگزاری نمایشگاه قرآن در سال ۱۴۰۱ هم اظهار داشت: از همکاران خواسته ایم برگزاری نمایشگاه در دو ساحت فیزیکی و مجازی پیشبینی کنند البته باتوجه به این که تغییر مدیریت تا آن زمان اتفاق خواهد افتاد و معاون جدید قرآن و عترت معرفی خواهد شد برخی از برنامه ریزی ها امکان دارد با ذائفه فرد جدید همخوانی نداشته باشد. ازاین رو تصمیم گرفتیم اداره تبلیغ و ترویج آیین نامه، دستورالعمل و پیش زمینه را فراهم آورد تا معاون جدید بتواند تصمیم درست در مورد برگزاری این نمایشگاه بگیرد.

وی ابراز کرد: البته نیازی نیست این نمایشگاه حتما در ماه مبارک رمضان برگزار شود، شاید تا یک ماه پیش همگان به دنبال برگزاری نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران بودند اما شاهد برگزاری این رویداد به صورت مجازی هستیم. البته نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایشگاه قرآن نگاهی تحولی است و این که همانند گذشته نمایشگاهی برگزار گردد یا آثاری در فضای مجازی به معرض نمایش گذاشته شود مدنظر ایشان نیست بلکه معتقدند باید از نخبگان و فعالان عرصه فضای مجازی بهره برد تا بتوان طراحی جدید برای این نمایشگاه داشت.

طرح برگزاری هفته قرآن در مبعث رسول اکرم(ص) رد شد

به قول امیرنیا قرآن باید در همه ایام سال در زندگی افراد جاری و صرفاً مختص به ماه مبارک رمضان نباشد، در این ماه یکسری مناسک دینی به صورت برنامه ریزی شده انجام می شود اما این که بتوانیم مردم را در تمام سال نسبت به قرآن انس دهیم کار درست را انجام داده ایم.

سرپرست معاونت قرآن و عترت با ابراز تاسف از اعتباراتی که برای فعالیتهای قرآنی اختصاص پیدا می کند، اظهار داشت: این اعتبارات در شان قرآن نیست، با مبالغ ۱۵ تا ۲۰ میلیارد نمی توان کار بزرگی برای توسعه و ترویج قرآن انجام داد باآنکه که قرآن هم همانند برگزاری مناسکی همچون ایام محرم باید مردمی شود اما فعالیتهای قرآنی نیازمند بودجه است.

وی ضمن اشاره به برگزاری هفته های قرآنی خاطرنشان کرد: برگزاری هفته های قرآنی به این منظور بود که فعالیتهای قرآنی را در تمام سال داشته باشیم و حتی تلاش کردیم مناسبتی بعنوان هفته قرآن در زمان مبعث حضرت رسول اکرم(ص) را طراحی نماییم که در شورای فرهنگ عمومی کشور هم عنوان شد اما اعضای شورا نسبت به برگزاری آن قانع نشدند یا شاید هم ما نتوانستیم این مورد را به خوبی تبیین نماییم. باید فعالیتهای بزرگی را در امر قرآن طراحی نماییم که جایگاهی را همانند هفته کتاب داشته باشد تا ماندگار شود.

آئین نامه عضویت فعالان قرآنی در صندوق اعتباری هنر طراحی شده است

امیرنیا در مورد عضویت فعالان قرآنی در صندوق اعتباری هنر هم خاطرنشان کرد: خوشبختانه مذاکرات با صندوق اعتباری هنر برای عضویت افراد انجام شده و تنها مبحث تأمین منابع باقی است، صندوق برای عضویت فعالان قرآنی مانعی ندارد اما ما آیین نامه ای را به جهت اینکه چه کسانی می توانند عضویت داشته باشند طراحی نموده ایم که برپایه آن فعالان قرآنی می توانند در صندوق عضویت داشته باشند.

سرپرست معاونت قرآن و عترت افزود: این که هرکسی ادعا کند چند سوره قرآن یا یک جز حفظ هستم مورد پذیرش نیست چونکه ظرفیت ها محدود و تعداد افراد حاضر در این حوزه هم زیاد است، ازاین رو با این آیین نامه به ترتیب خادمین قرآنی، افرد با سابقه بیشتر از ۳۰سال فعالیت قرآنی، شرکت کنندگان در مسابقات قرآن، پژوهشگران قرآنی، مربیان و هنرمندان قرآنی امکان عضویت در مرحله اول را دارند. از آنجاییکه عضویت هر یک از افراد بار مالی به همراه خواهد داشت هر زمان که برای این مورد پشتوانه مالی تامین گردد دامنه عضویت ها هم بزرگتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: البته هراندازه در قرآن پول اختصاص پیدا کند هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری به حساب می آید چونکه مفاهیم قرآنی یک کشور را به سمت مطلوب سوق می دهد، قرآن در همه زوایای زندگی به ما درس می آموزد، برای نمونه وقتی در قرآن می فرماید اسراف نکنید، حقوق شهروندی و چگونگی روابط با همسایگان را به ما سفارش می کند می بینیم که تا چه اندازه این مسائل می تواند یک جامعه را تحت الشعاع قرار دهد و این در همه موارد قرآن مشهود است.

امیرنیا تصریح کرد: اگر در قرآن هزینه نکنیم کاری از پیش نخواهیم برد، البته در امر قرآن هم قائل به حیف کردن منابع نیستیم بلکه منابع باید درست صرف شود.

نیازمند تعامل بین مراکز و کانون های دینی و اعتقادی در ترویج قرآن و عترت هستیم

سرپرست معاونت قرآن و عترت در ادامه ضمن اشاره به شرایط سخت برای بعضی از موسسات قرآنی اظهار داشت: باید باور داشته باشیم که مسجد پایگاه قرآن و معارف دینی است و فضاهای زیادی را داریم که می تواند برای ترویج قرآن و عترت کمک کننده باشد، بسیاری از موسسات ما با مشکلات در ارتباط با مکانی برای آموزش روبرو هستند و این در شرایطی است که بسیاری از مساجد این ظرفیت را دارند که به موسسات کمک کنند اما هیات امنا یا ائمه جماعت همراه نیستند.

وی اظهار نمود: هدف مراکز و کانون های دینی و اعتقادی، ترویج قرآن و عترت است و اگر تعاملی در این راستا اتفاق بیافتد و تخصص و امکانات در کنار هم قرار بگیرد مشکلات حل خواهد شد. همه ما درجامعه اسلامی زندگی می نماییم و باید از تمام امکانات استفاده بهینه نماییم تا علاقمندان به این حوزه با خدمات بهتری روبرو شوند تا جذب حداکثری داشته باشیم.

منبع:

1400/11/05
20:31:53
0.0 / 5
10872
تگهای خبر: آموزش , حقوق , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
جاویدانی