آیت الله رمضانی:

امام خمینی(ره) با احیای شأن اجتماعی و حکومتی دین معجزه کرد

امام خمینی(ره) با احیای شأن اجتماعی و حکومتی دین معجزه کرد

به گزارش جاویدانی آیت الله «رضا رمضانی» در سخنانی در جمع کارکنان مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تسلیت رحلت ملکوتی حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، ایشان را شخصیت برجسته عالم فقه و فقاهت دانست و اظهار داشت: این عالم برجسته بیشتر از ۱۵۰ تألیف در موضوعات مختلف علمی، تاریخ، فقه، اصول، تفسیر، حدیث و خیلی از رشته های حوزه معرفت دینی به یادگار گذاشت.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه عمر بابرکت ۱۰۳ ساله آیت الله صافی تاثیر عمیقی در حوزه های فقهی گذاشته است، اظهار نمود: ایشان در مبارزه ضد رژیم ستمشاهی و حضور در عرصه انقلاب و تدوین قانون اساسی بعنوان نخستین مجلس خبرگان و حضور در شورای نگهبان، بعنوان شخصیتی که تا آخرین لحظه مدافع آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی بود نقش مهمی را داشت.
وی ادامه داد: شخصیت آیت الله صافی گلپایگانی نسبت به ارادت به اهل بیت(ع) مثال زدنی بود. مردم را با رفتارشان و کردارشان به درب خانه خاندان علیهم السلام می بردند. تواضع مثال زدنی و ستودنی از ایشان مرجعی ساخت که هر کسی به محضرش می رفت شیفته کردار و رفتار ایشان می شد.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) خاطرنشان کرد: هنگامی که به محضر ایشان برای عرضه گزارشات درباره مسائل در ارتباط با شیعیان در سرتاسر دنیا می رسیدیم بسیار خوشحال می شدند و همیشه دعاگو بودند. بسیار متواضع بودند تا به حدی که وقتی عمامه بر سر یک طلبه آفریقایی می گذاشت سریع دستش را گرفته و می بوسد.
آیت الله رمضانی با تکیه بر این که آیت الله صافی گلپایگانی همیشه نسبت به آرمان های انقلاب، عدالت خواهی، معنویت و عقلانیت پایبند و ملتزم بودند افزود: حوزه های علمیه یک استوانه فقه و فقاهت و کسی که غرق در محبت اهل بیت(ع) بود را از دست داد. خداوند روح ایشان را با ارواح اولیاء معصومین(ع) محشور فرماید و به همه ما توفیق دهد نسبت به این مصیبت جبران ناپذیر صبر نماییم.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به مناسبت دهه فجر و سالروز ورود حضرت امام خمینی(ره) اظهار داشت: امروز روز ۱۲ بهمن است، شروع یک حرکت و جنبش، انقلاب و تحول عظیم.
وی ادامه داد: رابطه میان عالمان و مردم در دوره های مختلف به شکلهای مختلف بوده است. یک زمانی این رابطه، رابطه محدث با مردم بود و عالمان برای مردم حدیث می خواندند. این رابطه در دوره های مختلف متحول شد و به مرحله ای رسید که عالمان سمت مرجعیت پیدا کردند.
آیت الله رمضانی افزود: امام خمینی(ره) این ارتباط را بالاتر برد و ارتباط میان عالمان و مردم، رابطه امامت و امت شد. امام نسبت به امت خود باورمند بود.
نماینده مجلس خبرگان با اشاره به اینکه تا قبل از انقلاب اسلامی، دین در عرصه اجتماعی ظهور و بروز نداشت و نقش آفرین نبود اظهار داشت: در آن زمان در مراکز علمی دنیا مثل دانشگاههای سوربون، هاروارد، کمبریج، آکسفورد و... دین امری جدی نبود بلکه نگاه به دین یک نگاه فردی بود. در آن زمان حج به افراد خاصی اختصاص می یافت، افرادی که سن و سال بالایی داشتند به حج می رفتند و فقط به اعمال عبادی توجه می کردند و خبری از برائت مشرکین و تبادل فرهنگ، اطلاعات و رویکرد و بیداری جدید نبود. در مجالس حسینی هم افراد شرکت می کردند، اما این مجالس در نقش اجتماعی مردم اثرگذار نبود.
وی اظهار داشت: در مراکز علمی کشور دین جایگاهی نداشت و اگر کسی هم در دانشگاه نماز می خواند او را مرتجع و عقب افتاده می دانستند. در عرصه های اجتماعی غربت دین قابل مشاهده بود و این که دین با شأن حکومتی در جامعه ظهور و بروز داشته باشد حتی در خواب کسی هم نمی آمد!
آیت الله رمضانی تصریح کرد: امام راحل از لابلای بحثهای فقهی، بحث ولایت فقیه را خارج کرده و از آن نگاه فقهی یک نگاه کلامی به بحث ولایت فقیه کرد، یعنی نگاه امامت و رهبری در جامعه اسلامی. فقه فلسفه عملی حکومت است. در عرصه اجتماعی امام دین را احیاء کرد. حوزه های علمیه هم گمان نمی کردند که چنین بستری فراهم گردد تا فقها در عرصه های جهانی و مسائل مهم اظهارنظر کنند.
دبیرکل مجمع جهانی خاندان (ع) عنوان کرد: در آن زمان آنچنان فقه و دین در غربت بود که نظریه پردازان عالم معتقد بودند که هیچ انقلاب دینی در دنیا رخ نمی دهد، چون لیبرالیسم در دنیا حاکم شده است. اما بنیانگذار انقلاب اسلامی با احیای شأن اجتماعی و شأن حکومتی دین معجزه کرد. دین از پستوها درآمد و وارد اجتماع شد و جزء مهم ترین موضوعات تحقیقاتی دانشگاه های بزرگ دنیا شد.
منبع:

1400/11/15
13:30:44
0.0 / 5
352
تگهای خبر: احیا , دانشگاه , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
جاویدانی