توسط كمیسیون ملی یونسكو- ایران؛

اولین جایزه بین المللی حکیم نظامی

اولین جایزه بین المللی حکیم نظامی

جاویدانی: اولین جایزه بین المللی حکیم نظامی با تمرکز بر اهمیت و تأثیر این حکیم بزرگ بر زبان، فرهنگ، هنر و ادبیات فارسی توسط کمیسیون ملی یونسکو- ایران، اسفند سال جاری برگزارمی شود.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، اولین نشست شورای سیاستگذاری اولین جایزه بین المللی حکیم نظامی، روز دوشنبه ۲۵ بهمن با حضور اکثریت اعضای این شورا همچون حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، علی نصیریان بازیگر، نمایشنامه نویس و کارگردان، محمدرضا اصلانی شاعر، سینماگر و هنرپژوه، بهروز غریب پور نویسنده، کارگردان تئاتر و سینما، استاد نمایش عروسکی، محمدباقر آقامیری نگارگر و رئیس انجمن نگارگری ایران، ژاله آموزگار پژوهشگر فرهنگ و زبان های باستانی و استاد دانشگاه، محمد حیدری خوشنویس و دبیر شورای ارزشیابی هنری انجمن خوشنویسان ایران، عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دبیر اولین جایزه بین المللی حکیم نظامی، علیرضا قزوه رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما، احمد محیط طباطبایی مدیر ایکوم کمیسیون ملی یونسکو- ایران، یونس شکرخواه مشاور عالی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران برگزار شد.
در ابتدای این جلسه حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، ضمن اشاره به فعالیت این نهاد در حوزه فرهنگ و هنر اظهار داشت: یکی از وظایف این کمیسیون در کنار ثبت جهانی مشاهیر بزرگ ایرانی در یونسکو، پاسداری از مرزهای فرهنگی ایران است و ما سربازان مرزهای فرهنگی کشورمان هستیم. تا کنون ۴۱ شخصیت ممتاز آموزشی، علمی و فرهنگی کشور را در یونسکو به ثبت رسانده ایم. کشورهای دیگر دنبال ۵۰ سالگی و ۱۰۰ سالگی هستند، اما این سرزمین دانشمند خیز و فرهنگ گستر ایران زمین به قدری چهره ای شاخص جهانی دارد که ما هنوز از مضرب هزاره عبور نکرده ایم. یکی از شخصیت های بزرگ این آب و خاک وجود نازنین حکیم نظامی بزرگ است.
وی اضافه کرد: حکیم نظامی به واسطه غفلتی که از جانب همه ما متولیان فرهنگ صورت گرفته؛ جلوه های عظمت او کمتر در بین نسل جوان ما شناخته شده است و این مساله سبب بروز برخی تحرکات شده است. سال جاری کتاب هایی مختلفی از آثار نظامی در عرصه بین المللی ترجمه شده است که در هیچ یک اشاره ای به خاستگاه هویتی و زبانی و فرهنگی حکیم نظامی نشده است.
ایوبی ضمن اشاره به آثار حکیم نظامی، اظهار داشت: کمیسیون ملی یونسکو-ایران می خواهد که در برنامه های پیش رو، به این چهره شاخص فرهنگی در برنامه های یونسکو بیشتر توجه کند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران اضافه کرد: ۲۱ اسفندماه، روز حکیم نظامی در ایران است و بر مبنای اسناد فراوان، خاستگاه نیاکانی حکیم نظامی در شهر تفرش و روستای طاد است همینطور روز ۱۹ اسفندماه برنامه ای در موزه ملی در تهران و بعد از آن برنامه ای در تفرش برگزار می شود؛ کمیسیون ملی یونسکو- ایران در نظر دارد از سال جاری جایزه ای به نام حکیم نظامی به چهره های برگزیده فرهنگ و هنر در حوزه های مختلف اعطا کند، این جایزه در بخش بین الملل هم اهدا خواهد شد.
در ادامه این جلسه عبدالمهدی مستکین، دبیر نخستین جایزه بزرگ حکیم نظامی، ضمن اشاره به جایگاه ممتاز و برجسته حکیم نظامی که از ارکان اصلی زبان و ادب پارسی است، اضافه کرد: با هدف ارج نهادن به خدمات گسترده این شخصیت بزرگ ایرانی که از ۸۰۰ سال پیش الهام بخش خیلی از آثار ادبی، نمایشی و هنری در سطح ملی و منطقه ای و بین المللی بوده است، برنامه های مفصل و مدونی را به صورت مستمر و سالیانه در دستور کار کمیسیون ملی یونسکو ایران قرار داده ایم.
مستکین ضمن اشاره به این که خصوصیت های شعری و ادبی، اخلاقی، حکمی، توحیدی، خلاقیت ها و نوآوری های بی نظیر در عرصه زبان و ادبیات فارسی و تصویر گری های جاودان حکیم نظامی در آثارش؛ سبب شده تا کشورهای مختلف منطقه به هر شکل ممکن هویت خود را به این حکیم والا مقام ایرانی پیوند بخشند، اظهار داشت: ازاین رو ظرفیت درخشان فرهنگی و عظیم حکیم نظامی با محوریت ایران زمین که خاستگاه نیاکانی و فکری و هویتی اوست؛ به نیکی می تواند ملت های همجوار را با سرچشمه های ماندگار فرهنگ ایرانی اسلامی پیوند بخشد و قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران را در حوزه فرهنگ و تمدن جهانی ژرفا بخشد.
علی نصیریان پیشکسوت عرصه تئاتر و سینما هم با تکیه بر اهمیت برگزاری این برنامه، اظهار داشت: این جایزه اقدامی بسیار شایسته است. بزرگان این مملکت، هویت ما هستند و ما باید با تمام وجود از این گنجینه های درخشان پاسداری و در ترویج اندیشه هایشان بیشتر از پیش کوشا باشیم.
در ادامه هم بهروز غریب پور، کارگردان مطرح سینما با انتقاد از عملکرد کشور در عرصه پاسداری از ظرفیت عظیم مشاهیر ایرانی در عرصه منطقه ای و جهانی اضافه کرد: ۱۰ سال پیش پیشنهاد اپرای با شکوه حکیم نظامی را عرضه دادم که با بی مهری و بی توجهی روبه رو شد، امروز که شاهد رفتار سرقت گونه ادبی برخی کشورها هستیم، طبیعی است که این اتفاقات رقم بخورد.
وی با استقبال از اقدام کمیسیون ملی یونسکو ایران اظهار داشت: راه اندازی جایزه بزرگ حکیم نظامی تاثیر به سزایی در بازگشت به سرچشمه های اصیل فرهنگ و هویت ایرانی خواهد داشت. نظامی یک اسطوره ملی است. نباید در این عرصه انفعالی عمل کرد.
سید احمد محیط طباطبایی هم اضافه کرد: باید در نظر داشت که مرزهای ایران ذاتی است و نه قراردادی. مانند مرزهای اروپا، آفریقا و دیگر نقاط، خط کش نگذاشته اند. زاگرس، قفقاز، دریای مازندران، هندوکش، عمان، خلیج فارس و … نشان دهنده یک ظرف هستند که گروههای فرهنگی مختلف طی هزاران سال با هم زیسته اند و در نهایت یک فرهنگ مشترک و تاریخی به نام ایران را پدید آورده اند. هیچ کشور دیگری دارای این خصوصیت نیست و شاید چین تا حدودی شبیه باشد.
وی اضافه کرد: تمام زبان های دنیا بر مبنای حاکمیت سیاسی گسترش پیدا می کنند اما زبان فارسی دری به شکل اختیاری زبان مشترک شد. قبایل و گروه ها اختیار می کنند که با فارسی دری با هم صحبت کنند. یونسکو نهادی فرا قومی و نماد میراث بشری است.
در ادامه جلسه، محمدرضا اصلانی هم اظهار داشت: نظامی بزرگ ترین رمان نویس بزرگ ایران و از یک منظر جهان است و ما او را به این عنوان نمی شناسیم. او بنیان گذار رمان تمثیلی، نمادین و سمبلیک است. ما او را فقط بعنوان یک شاعر معرفی کرده ایم. اگر ما این چهره ها را درست شناسایی نکنیم، نمی توانیم به درستی آنها را به جهان معرفی نماییم.
همچنین علیرضا قزوه، در این نشست اظهار داشت: استاد شفیعی کدکنی کاری درباره عطار می کرد که بعد شنیدم او ۷۰ عطار دروغین را پیدا کرده است. مطمئن باشید که نظامی های زیادی هم هستند. آنها می خواستند عطار ثانی و نظامی ثانی باشند. این ها دلیل بر قوت این شاعر است. عرس هایی می گرفتند که هم اکنون فقط عرس مولانا هست. چرا عرس نظامی را نمی گیریم؟ بیاییم از بزرگان زبان فارسی کشورهایی مثل پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، هند و … هم دعوت نماییم.
در ادامه آقامیری که حدود ۲۰ اثر درباره نظامی دارد، اضافه کرد: نظامی در عین این که شاعری بزرگ و تأثیرگذار در ادبیات و رمان نویسی است، حکیم است. زبان ما، زبان موسیقی و بی نظیر است. شعر شاعران ما با شاعران دیگر دنیا فرق داد، چون آهنگین است. نظامی عظمتی دارد که سعدی و حافظ هم از او الهام می گیرد.
ژاله آموزگار چهره ماندگار و اسطوره شناس برجسته با حمایت کامل و استقبال از این حرکت پرارزش اظهار داشت: حکیم نظامی بهترین داستان سرای ادبیات ماست و ما باید با تمام وجود از مرزهای هویتی و زبانی ادبیات فارسی که حکیم نظامی از ارکان مسلم آن است حفاظت و پاسداری نماییم.
محمد حیدری در انتها اظهار داشت: خوشنویسی و نگارگری همچون هنرهایی هستند که با نگارش و تصویرگری خدمات شایانی به شعر و ادبیات کرده اند. درباره حکیم نظامی هم اثری معروف به خط شاه محمود نیشابوری داریم که صفحاتش به لحاظ فرم و فضا هم متفاوت می باشد، وی افزود چهره های بزرگی خوشنویسی در طول تاریخ چند صد ساله اخیر، بارها آثار حکیم نظامی را کتابت کرده اند که این مبین اهمیت و جایگاه بی نظیر وی در ساختار زبان وادبیات فارسی است.

1400/11/27
19:37:04
0.0 / 5
290
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاویدانی