در نشست بررسی سند ملی زیارت اعلام شد

بیشتر از ۹۲ درصد مردم ایران به زیارت امام رضا (ع) رفته اند

بیشتر از ۹۲ درصد مردم ایران به زیارت امام رضا (ع) رفته اند

به گزارش جاویدانی همزمان با بررسی سند ملی زیارت و عرضه آمارهای کلی از زیارت مردم ایران از عتبات داخل کشور، از شورایعالی انقلاب فرهنگی خواسته شد مبحث اداره شهرهای زیارتی با قوانین ویژه و جدا از سیاست های سایر شهرها مطابق با تاکید مقام معظم رهبری پیگیری شود.


به گزارش جاویدانی به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی ـ دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ـ در نشست بررسی سند ملی زیارت که با حضور تعدادی از نمایندگان عتبات داخل کشور برگزار شد، اظهار نمود: سند ملی زیارت بعنوان یک سند بین المللی به حساب می آید. وقتی امتداد زائر خودمان را در سایر نقاط زیارتی می بینیم مثلاً اربعین که جمعیت عظیمی به خارج از ایران رفته و همینطور تشرف مردم ایران برای زیارت خانه خدا، ما نسبت به زائرین خودمان مسؤولیتی داریم، ازاین رو باید برای زائری که از ایران به سایر نقاط زیارتی دنیا می رود در این سند پیشبینی های لازم و ضمانت های حقوقی لازم فراهم گردد.
او اضافه کرد: از طرفی با حضور زائر بین المللی در ایران باز هم نسبت به زائرین سایر کشورها مسؤولیت حقوقی و اجتماعی داریم و از این نظر سند ملی زیارت، بین المللی به حساب می آید و به نظر می آید سند حج هم قابلیت جمع شدن در همین سند را دارد، بخصوص آن که با این ابعاد به آن دقت کنیم.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی سند ملی زیارت را مشمول جمعیت بزرگ کشور دانست و اظهار داشت: بر حسب مطالعات صورت گرفته، بیشتر از ۹۲ درصد مردم ایران اظهار می کنند که به زیارت حضرت رضا (ع) مشرف شده اند و سال قبل بیشتر از ۱۰۰ ملیت متفاوت به زیارت حضرت رضا (ع) مشرف شده اند.
عاملی با بیان اینکه زائر چه زائر عتبات باشد و چه زائر خانه خدا، باید نسبت به رعایت کرامت و شأن و حقوق فردی و اجتماعی و همینطور حل مسائل او اقدام گردد، اضافه کرد: البته زائرین ایرانی وقتی به سایر کشورها برای زیارت سفر می کنند، تابع قوانین و مقررات آن کشور هستند و ما هم وظایفی نسبت به زائرین ایرانی داریم که باید از چارچوب حقوقی روشنی برخوردار باشد.
او تصریح کرد: لازم است پشتوانه این سند به لحاظ محتوایی روشن باشد و مطالعه مقایسه ای صورت بگیرد؛ چون که یکی از ارکان این مورد تدوین قوانین خاص است. از سوی دیگر منطقه ویژه زیارتی مانند قم یا مشهد یا شیراز می تواند شرایطی ویژه را فراهم کند؛ چونکه امکان دارد این نوع ضابطه گذاری ها شرایط راحت تری را برای زائر فراهم آورد. بر این اساس مناسب می باشد روی مفهوم منطقه ویژه زیارتی هم کار شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: قدم اول این است که روی مؤلفه های استخراج شده، مطالعات زیربنایی صورت گیرد و بعد جدول زمانبندی تنظیم شود.
حجت الاسلام سجاد نیکخو، مشاور تولیت حرم حضرت معصومه (س) نیز خاطرنشان کرد: در ایران چهار آستان مقدس و مطرح وجود دارد که عبارتند از مشهد مقدس، قم، شیراز و شهر ری که علاوه بر آنها، مسجد مقدس جمکران هم به علت اهمیت و جایگاه رفیع مورد توجه است. از سوی دیگر سازمان اوقاف و امور خیریه که آستان های امامزادگان ذیل آن قرار گرفته اند و سازمان حج و زیارت هم متولی امور زیارت اماکن مقدسه است.
او افزود: چند سال قبل سنگ بنای تجمعی با ایده های متفرق از دغدغه مندان امور فرهنگی، زیر نظر مرحوم آیت الله واعظ طبسی بنا نهاده شد و در زمان تولیت آیت الله رئیسی این تجمع به صورت رسمی با عنوان «اجلاسیه اعتاب مقدس جهان اسلام» شکل می گیرد که بخشی از آن ایرانی بوده و در چارچوب بخش های فوق اعلام گردید و مابقی از دیگر کشورهای اسلامی همچون کشور عراق که اعتاب مقدس، تولیت مسجد کوفه و دیوان وقف شیعی عراق از اعضای این اجلاس هستند.
نیکخو اضافه کرد: از کشور سوریه هم حرم های حضرت زینب (س) و رقیه (س) در این اجلاس عضویت دارند. ازاین رو اجلاس عتبات مقدس به دو بخش ایرانی و جهان اسلام تقسیم بندی می شود که در بخش جهان اسلام تا امروز چهار اجلاس برگزار شده و آخرین آن در کاظمین بود که در نهایت با شیوع بیماری کرونا تعطیل شد، اما آستان های ایرانی تا امروز پنج اجلاس را برگزار کرده اند و آخرین آن در شهر ری و همزمان با حیات مرحوم آیت الله ری شهری بود.
مشاور تولیت حرم حضرت معصومه (س) بیان نمود: تا امروز برنامه های مختلف فرهنگی در جهت هم افزایی بین عتبات برگزار شده که دستاورهای خوبی هم داشته است. همچون این دستاورها میتوان به تولیت حرم امام رضا (ع) اشاره نمود که تا پیش از این اجلاس ها اگر قصد اجرای برنامه ای در حرم حضرت معصومه (س) را داشت، کیفیت و روش اجرای آن نامعلوم بود، اما امروز به برکت این اجلاس ها تمام بخش های داخلی تولیت های مقدس کشور از افراد ذی ربط و نحوه فعالیت یکدیگر آگاه هستند و کارها با سرعت و کیفیت خوبی برگزار می گردد. بر همین اساس، هم افزایی در برنامه ها در اولویت عتبات مقدس قرار دارد، بعنوان مثال اگر بنا باشد در دهه کرامت برنامه ویژه ای اجرا شود با همفکری، همکاری و به صورت مشترک بین اعضاء برگزار می گردد.


او خطاب به دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: هم اکنون هم افزایی در آستان های مقدس بگونه ای است که اگر در سالروز ولادت حضرت مهدی (ع) به مسجد جمکران مشرف شده و روز بعد به آستان شاهچراغ شیراز بروید تمام برنامه ها به صورت مشترک برگزار می گردند. علاوه بر این، تولیدات فرهنگی آستان ها هم با همین رویکرد تهیه و توزیع می شوند. سامانه های فرهنگی هم در سالهای اخیر متنوع بوده، اما به جرأت میتوان گفت تنها سامانه گسترده، با نفوذ، ارزانقیمت و مورد علاقه مردم، سامانه «زیارت» است که میتوان از آن بعنوان پویاترین و جامع ترین سامانه هم یاد کرد؛ چونکه در روزهای نوروز سال جاری در حرم رضوی بیشتر از ۷۰ میلیون زیارت از راه دوربین های مستقر در حرم به ثبت رسیده است. همینطور بیشتر از ۶ میلیون خودرو شخصی زائر وارد مشهد مقدس شده و طی آخرین آمار ۱۰۲ میلیون زیارت در آستان های مقدس ایران به ثبت رسیده است.
نیکخو در پاسخ به سؤال عاملی در خصوص اینکه آمار ۱۰۲ میلیون در ارتباط با سال ۱۴۰۰ است، اظهار نمود: این آمار در ارتباط با سال ۹۸ و پیش از انتشار کرونا است. ازاین رو ظرفیتی با این عظمت در کشور وجود دارد که علاوه بر علاقه مردم، ثروت ساز هم هست.
مشاور تولیت حرم حضرت معصومه (س) با بیان اینکه ۱۳۰ جلد کتاب در امر سندنویسی و زیارت کار شده است، اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه هم بودجه قابل توجهی برای عتبات مقدس در نظر گرفته شده و هم اکنون هم طبق فرایند تعریف شده شورایعالی انقلاب فرهنگی، به صورت هماهنگ حرکت می نماییم.
محمود حاجیلویی، معاون خط مشی گذاری فرهنگی دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی در ادامه با بیان اینکه سند ملی زیارت با کارسازی همین جمع اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: در اجلاس پنجم با همراهی اعضاء نامه نگاری به رئیس جمهور انجام شد و با دستور شخص رئیس جمهور اعتبار ویژه ای برای تولیت آستان مقدس مشهد در نظر گرفته شد و از شورایعالی انقلاب فرهنگی هم خواسته شد در این برنامه همراهی لازم را داشته باشد.
سیدمحمد ذوالفقاری، معاون امور بین الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان رضوی با بیان اینکه پیشنهاد داده ایم سند ملی زیارت در قالب تدوین اسناد ملی مصوب ستاد هماهنگی نقشه دنبال شود، اظهار داشت: آستان قدس برای محوریت بخشیدن به این مورد و تشکیل تیم مورد نظر وارد عمل شده و در انجام وظیفه محوله در ارتباط با ما همچون معرفی نماینده و تضمین حضور نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسات تصمیمات مهمی گرفته شده است.
اصغر عبداللهی، مشاور امور مجلس و فراسازمانی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی هم درباره سند ملی زیارت با بیان اینکه اهتمام خوبی با این محوریت در آستان های مقدس وجود دارد، اظهار نمود: مبحث سند ملی زیارت بسیار مهم است؛ چونکه شهرهای مقدس مشهد و قم بین المللی ترین شهرهای ایران هستند ازاین رو وقتی با زائرین چند ملیتی روبه رو هستیم باید نسبت به درک شرایط با دقت بیشتری عمل شود و سند ملی زیارت با عنایت به استاندارد کردن شیوه های برخورد با زائرین اهمیت زیادی پیدا می کند.
در ادامه این نشست، برخی اعضاء با مطرح کردن این مورد که چرا در سایر کشورهای اسلامی مانند عربستان، عراق و... شهرهای مذهبی و عتبات مقدس با قوانین ویژه و جدا از سیاست های سایر شهرها اداره می شود، اما در ایران با وجود تأکیدات مقام معظم رهبری بر تدوین قوانین ویژه شهرهای مقدس کشور مانند مشهد و قم، هنوز این مسأله بر زمین مانده است، از دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درخواست رسیدگی کردند.
منبع:

1401/02/20
23:29:21
0.0 / 5
92
تگهای خبر: استاندارد , حقوق , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاویدانی