شاعر طنز پرداز:

تنوع و فضای مجازی سبب کم مایه و بدون پشتوانه شدن شعر طنز شده است

تنوع و فضای مجازی سبب کم مایه و بدون پشتوانه شدن شعر طنز شده است

به گزارش جاویدانی شاعر طنز پرداز اظهار داشت: فضای مجازی بستری را فراهم نموده تا هرشخصی بدون محدودیت به خود اجازه طنز پردازی دهد تا در نهایت میزان اشعار طنز کم مایه، میان مایه و بدون پشتوانه قوی گسترش پیدا کند.ناصر فیض در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جایگاه شعر طنز اظهار نمود: اگر بخواهیم شعر طنز امروز را با گذشته قیاس نماییم باید به نکات گوناگونی دقت نماییم.
فیض با اشاره به اینکه تنوع شعر طنز نسبت به گذشته بیشتر شده است بیان نمود: در گذشته به علل مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مباحث طنزپردازی نسبت به زمان حال محدودتر بود اما در حال حاضر با عنایت به شکل زندگی ما مباحث بیشتری به موضوعات طنز اضافه شده است و حتی مسائل به ظاهر پیش پا افتاده که دغدغه مردم هستند تبدیل به موضوعات شعر شده اند.
وی ضمن اشاره به این که موضوعات شعر طنز در درون و برون مرزها متنوع شده است اظهار داشت: تنوع درشعر طنز تنها مختص به موضوعات نیست بلکه در حوزه قالب ها هم اتفاق افتاده است و شاعران علاوه بر اشعار کهن از شعرهای نو و نیمایی هم استفاده می نمایند و در این میان طنز مطبوعاتی هم گسترش یافته است.
این شاعر بیان نمود: شعر طنز در گذشته استخوان دار تر از حالا بوده است چونکه افرادی به سراغ شعر طنز می رفتند که در گام اول خویش را در شعر و نثر اثبات نموده و بعد از محکم شدن پایه به سراغ طنز می رفتند و زمانی که افراد با کسب علم و تجربه نسبت به شعر، به سراغ طنز می روند ما می توانیم بگوییم در طنز اتفاقات خوبی رخ داده است.
وی اضافه کرد: در گذشته شاهد آن بودیم که اشخاصی نظیر عبید، فردوسی و حافظ اگر در بیان خود طنز و شوخ طبعی را به کار می برند این بیانات بسیار پخته و با زبان محکم است اما در حال حاضر بسیاری از افراد که حتی در حوزه شعر هم تخصصی نداشتند به خود اجازه داده اند در شعر طنز ورود پیدا کنند.
این شاعر بیان نمود: اگر شعر را تخصص حساب نماییم شعر طنز سرودن در جایگاه فوق تخصص قرار دارد یعنی برای سرودن شعر طنز لازم است افراد به طنز، ظرافت های شعری و شوخ طبعی مسلط باشند که باتوجه به این مساله باید گفت شعر طنز در جایگاه کمتری از شعر قرار ندارد بلکه جایگاه آن از شعر هم بالاتر است.
وی بیان نمود: شعر طنز معاصر به دلیل تنوع، گستردگی در انتشار و فضای مجازی که بستری را فراهم نموده تا هر شخصی بدون محدودیت به خود اجازه طنز پردازی دهد سبب شده تا میزان اشعار طنز کم مایه، میان مایه و بدون پشتوانه قوی گسترش پیدا کند.
فیض خاطرنشان کرد: با عنایت به مسائل مطرح شده، امکان دارد از این دریای بی کران افراد متخصص و فاخر در حوزه طنز به افراد شاخص تبدیل شوند درصورتیکه هم اکنون هم اشخاصی نظیر عمران صلاحی، مرحوم کیومرث صابری در طنز مطبوعاتی و اکبر اکسی در حوزه شعر فرانو یا طنزسپید خوش درخشیدند.
وی در انتها اظهار داشت: اگر در یک قرن یک شاعر بتواند خوش بدرخشد و سرآمد شود برای کشور پرارزش است درصورتیکه شاعران مطرحی همچون سعدی، حافظ و فردوسی هم محصول قرن های متفاوت هستند اما نامشان همچنان افتخار آفرین است.

1401/02/22
11:40:38
0.0 / 5
334
تگهای خبر: زندگی , كهن , متخصص , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
جاویدانی