توسط شركت چاپ و نشر بین الملل؛

پژوهشی جامع در تصوف فرقه ای منتشر گردید

پژوهشی جامع در تصوف فرقه ای منتشر گردید

جاویدانی: کتاب پژوهشی جامع در تصوف فرقه ای؛ رصد هویت تاریخی، تحولات، انحرافات، آموزه های سلاسل صوفیه و نقد آنها تالیف محمد اسماعیل عبداللهی توسط شرکت چاپ و نشر بین الملل منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «پژوهشی جامع در تصوف فرقه ای؛ رصد هویت تاریخی، تحولات، انحرافات، آموزه های سلاسل صوفیه و نقد آن ها» تألیف محمد اسماعیل عبداللهی، با همکاری پژوهشکده باقرالعلوم (ع) توسط شرکت چاپ و نشر بین الملل انتشار یافته است.
این تحقیق، حاصل ۱۰ سال تدریس مؤلف در دوره های مختلف نقد و بررسی تصوّف در زمینه علمیه قم و نشست های تخصصی جریان شناسی تصوّف و نقد آداب و اعتقادات صوفیه در مراکز علمی دانشگاهی در سراسر کشور است، که حالا در قالب کتاب، در گروه عرفان و فلسفه پژوهشکده باقر العلوم (ع) تدوین یافته است.
این کتاب، هفت بخش دارد؛ در بخش اوّل «موقعیت سنجی تصوّف در بین جریان های فکری معاصر و رابطه آن با تشیّع» و در بخش دوم «پیشینه، سرچشمه و تحولات تصوّف» مورد بررسی قرار گرفته است. «رمزگشایی از سران تصوّف در منابع دینی»، عنوان بخش سوم کتاب است. در بخش چهارم به «نقد مکاتب و سلاسل تصوّف» و در بخش پنجم به «تبیین و نقد مهم ترین عقاید و آموزه های تصوّف» پرداخته شده است. «تصوّف معاصر و روش شناسی جذب و مواجهه فعّال» در بخش ششم و «منبع شناسی تصوّف و نیم نگاهی به عرفان اسلامی» در بخش هفتم مورد کنکاش قرار گرفته است.
برخی سوالاتی که کتاب عهده دار پاسخ به آن هاست، به شرح زیر است:
آیا تصوف یک فرقه فکری مذهبی است یا یک جریان تأثیرگذار اجتماعی؟
چگونه می توان بین حقیقت تصوف با تصوف فرقه ای فرق گذاشت؟
رابطه عرفان و عارف با تصوف و صوفی چیست؟ آیا این دو یکی هستند یا از یکدیگر متمایزند؟
آیا مفهوم صوفی در عصر ائمه علیهم السلام با مفهوم صوفی قرن های بعد تفاوت پیدا کرده است؟ یا این که صوفیان در بستر رشد تاریخی خود، تغییر عقیده و رفتار داده اند؟ تحولات، مکاتب و گستره کارهای این جریان در جهان معاصر چگونه است؟
سلسله ها و طریقت های گوناگون و متنوع صوفیان دارای چه شاخصه ها و آدابی هستند؟ علل این تعدد و تنوع سلاسل در چیست؟ و چگونه این سلسله ها، آداب و عقاید، رنگ و بوی دینی و اسلامی گرفته است؟
فرقه های صوفیه تشکیلاتی فعال در ایران و جهان چه هستند و چه عقاید و آدابی دارند؟
مهمترین انتقادات وارد بر اعتقادات هر یک از فرقه های صوفیه تشکیلاتی چه هستند؟
آیا همه رهبران و اقطاب این سلاسل دارای مذهب تشیع هستند یا بر عقیده اهل تسنن اند؟
رفتارهای زهاد و صوفیان و مرتبطین با معصومین علیهم السلام چگونه قابل تحلیل است؟
راهبردهای مواجهه با این جریان چیست؟ آیا راهبردهای مواجهه با این جریان در ایران و در خارج از ایران خصوصاً در کشورهای بسترساز اندیشه وهابیت، یکسان است؟
عرفان اسلامی دوده علیهم السلام دارای چه شاخصه هایی است و با تصوف و عرفان های نوظهور دینی چه تفاوت هایی دارد؟
کتاب «پژوهشی جامع در تصوف فرقه ای؛ رصد هویت تاریخی، تحولات، انحرافات، آموزه های سلاسل صوفیه و نقد آن ها»، در ۸۴۸ صفحه، با شمارگان ۲۰۰ نسخه و با قیمت ۲۱۰ هزار تومان در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.


منبع:

1401/03/30
23:47:45
0.0 / 5
181
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاویدانی