باز جست اندیشه سهروردی در گاهان زرتشت

باز جست اندیشه سهروردی در گاهان زرتشت

جاویدانی: به گزارش جاویدانی، بیست وسومین نشست از مجموعه درس گفتارهایی در رابطه با سهروردی به «بازجست اندیشه سهروردی در گاهان زرتشت» اختصاص دارد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا در معرفی این نشست آمده است:
هرچند سهروردی دانشمند و فیلسوفی از سده ششم هجری است و ظهور زرتشت در انتها هزاره ی دوم و آغاز هزاره ی اول قبل از میلاد اتفاق افتاده است، شباهت بین باورهای این دو متفکر ایرانی نه نادیده گرفتنی است و نه انکار کردنی. شاید این شباهت به خمیره ی ازلی که سهروردی خود به وجود آن قائل بوده بر می گردد. در این جستار می خواهیم چند مورد از این شباهت ها را برشمریم. یکی از شناخته شده ترین آنها، شباهت بین سلسله ی نوری سهروردی یا انوار قاهره برین و امشاسپندان است که این خود شامل نورالانوار و مزدا اهوره هم می شود. هم می دانیم که مبحث عشق یکی از مباحث اصلی در حکمت اشراق است که در جای جای گاهان بخصوص در مورد «اشه» به خوبی آشکار است. مبحث خیر و شر هم از مواردی است که شباهت فراوانی با نور و ظلمت در اندیشه ی سهروردی نشان داده است و همین جاست که نوع نگاه وحدانی که در آثار سهروردی به چشم می خورد با وحدانیت گاهانی قابل قیاس خواهد شد.
بیست وسومین نشست از مجموعه درس گفتارهایی در رابطه با سهروردی با سخنان دکتر مینا کامبین در روز چهارشنبه ۲۶ مردادماه ساعت ۱۵ برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه ی این مرکز در آپارات پیگیری کنند.1401/05/24
08:51:47
0.0 / 5
164
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
جاویدانی