در گزارش جاویدانی مطرح شد؛

سال خوب نشر دفاع مقدس دراستان سمنان

سال خوب نشر دفاع مقدس دراستان سمنان

جاویدانی: برگزاری 700 برنامه فرهنگی گوناگون و نشر 42 کتاب مکتوب و 80 کتاب صوتی در کنار پنج کتاب بریل برای روشن دلان نشان میدهد که ادبیات پایداری و دفاع مقدس در سمنان سال خوبی گذرانده است.خبرگزاری مهر، گروه استانها - اعظم سالار: به ۳۱ شهریورماه که نزدیک می شویم فضای شهر حال و هوای دیگری دارد بنرها و تابلوهای زیادی از تصاویر شهدا و نوشته های بزرگی که روی آنها حکاکی شده، همه جا دیده می شود و این یعنی به هفته دفاع مقدس نزدیک می شویم هفته ای که در حقیقت بهانه ای برای گرامی داشت مجاهدت است.
در این بین اما هفته دفاع مقدس فرصت خوبی جهت بررسی ادبیات و هنر مقاومت است. هنری که یادآور رشادت، ایثار، شهادت، شهامت، شجاعت و …است. هنری که موتیف اصلی آن از خود گذشتگی، رسالت، اسلام خواهی و ایستادگی است.
هنری که به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می پردازد تا آنرا به نسل های آینده انتقال دهد. به سراغ فاطمه مصطفوی فر، نویسنده دفاع مقدس و مدیر ادبیات و تاریخ دفاع مقدس اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان سمنان رفتیم تا با وی درباره ی اتفاقاتی که در زمینه کتاب های دفاع مقدس و رویدادهای نشر این حوزه در استان سمنان طی سال ۱۴۰۱ رخ داده گفتگو نماییم. بهانه این گفتگو اما فرا رسیدن هفته دفاع مقدس است.
*تاکنون چند کتاب در حوزه دفاع مقدس منتشر کردید؟
از ابتدای سال تا حالا ۴۲ عنوان کتاب به مناسبت چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس چاپ و انتشار یافته و در این جهت عمدتا نویسندگان و شاعران پیشکسوت دفاع مقدس بر این امر اهتمام کامل داشته که بسی جای مباهات است.
این کتاب های مکتوب در قالب های داستان، خاطره، مجموعه اشعار دفاع مقدس، روایت های تاریخی و حتی تحلیلی از دفاع مقدس، آثار و برکات آن، جهاد تبیین که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر آن تاکید دارند، عملیات مختلف دفاع مقدس با رویکرد حضور رزمندگان استان سمنان در آن و همین طور کتاب هایی درباره ی اسناد دفاع مقدس انتشار یافته است. برخی از این عناوین به زبان های بومی، محلی، عربی، انگلیسی نیز ترجمه شده تا بتوانیم دایره مخاطبان آنرا وسعت خوبی ببخشیم.
*این کتاب ها فقط مکتوب هستند؟
بله؛ تهیه و تولید ۲۰ عنوان کتاب صوتی دفاع مقدس از خاطرات شهدا، داستان های دفاع مقدس، رویدادها، حماسه سازی رزمندگان استان سمنان و… در مجموعه های دیگری انتشار یافته که خوشبختانه به ویژه در میان نسل جوان استقبال خوبی نیز از آن انجام شده است.
*درباره دیگر اقدامات بگویید.
از ابتدای سال تا حالا ۱۰ کارگاه آموزشی استانی و کشوری با موضوعات شعر، داستان و خاطره نویسی دفاع مقدس با پشتیبانی از کانون پرورش فکری، اداره کل کتابخانه عمومی، سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، بنیاد حفظ آثار و… برگزار شده است در کنار این رویدادها همین طور برگزاری جشنواره شعر دفاع مقدس استانی و کشوری را در دستور کار داریم که امروز سی ام شهریورماه آخرین فرصت جمع آوری آثار آنست و منتخبان جهت شرکت در مرحله کشوری به سازمان ادبیات و تاریخ معرفی می گردند.

*نحوه همکاری شما با این نویسندگان در بُعد تدوین کتاب چطور است؟
نویسندگان و شاعران و مترجمانی که در امتداد تدوین آثار دفاع مقدس استان سمنان با اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس همکاری دارند عمدتا بدون هیچ چشم داشت مالی در ثبت و ماندگاری خاطرات، اشعار و داستان های دفاع مقدس همراه هستند. برخی از تشکل های مردمی هم همچون مؤسسه ستارگان پرفروغ دامغان و برخی از رزمندگان پیشکسوت دفاع مقدس استان نیز ما را در این امر ماندگار یاری می کنند.
* شما به کتاب های صوتی اشاره کردید در مجموع چند کتاب صوتی ساخته و این کتاب ها کجا عرضه می شوند؟
قریب به ۸۰ عنوان کتاب صوتی دفاع مقدس استانی در سایت ها و کانال های دستگاه های فرهنگی و اجرائی برای بهره برداری عموم علاقه مندان به کتب دفاع مقدس انتشار یافته است.
*بیان شد که ۴۲ عنوان کتاب امسال انتشار یافته چند کتاب در دست چاپ دارید؟
امید است به همت ادارات، نویسندگان پیشکسوت و نوقلم و شاعران دفاع مقدس استان تا آخر سال ۲۸ عنوان کتاب مکتوب دیگر چاپ و منتشر شود. همین طور تهیه ۲۲ عنوان کتاب صوتی دفاع مقدس دیگر در امتداد چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس و انتشار دو الی پنج عنوان کتاب داستان و شعر نوجوان دفاع مقدس برای بهره برداری روشندلان بصورت کتاب بریل با حمایت اداره کل کتابخانه های عمومی استان، آموزش و پرورش، اداره کل بهزیستی و کانون پرورش فکری از دیگر برنامه ها است.
در سالهای قبل نیز برای اولین بار در کشور در زمینه کودک و نوجوان چهار عنوان کتاب کودک و نوجوان بصورت بریل تهیه شده است.
* می دانیم که شما محافل خاطره گویی نیز دارید در این زمینه هم بگویید.
قریب به ۵۰۰ محفل خاطره گویی و شعر خوانی دفاع مقدس توسط دستگاه های اجرائی استان بصورت مجازی و حضوری از شروع امسال تا حالا در این استان برگزار شده و برگزاری دیگر رویدادهای مشابه نیز در دستور کار قرار دارد.

معرفی نویسندگان و شاعران دفاع مقدس و عناوین کتاب های شأن در رسانه ها، قصه گویی کتاب دفاع مقدس در کانون پرورش فکری و کتابخانه های عمومی استان سمنان و همین طور برگزاری نشست کتاب خوان در عملیات های دفاع مقدس، سوم خرداد و هفته دفاع و رونمایی فصلی و مناسبتی تولیدات و مکتوبات دفاع مقدس از دیگر اقداماتی بود که امسال داشته ایم همین طور باید به برگزاری حدوداً ۱۲۰ نمایشگاه کتاب مکتوب و صوتی دفاع مقدس در سطح استان در ادارات، کتابخانه ها و مدارس و … نیز اشاره نمود.
*انتظار شما از مسئولان برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟
انتظار دارم مسئولان استان سمنان در امتداد ماندگاری آثار دفاع مقدس حتی بصورت انفرادی تلاش کنند چونکه این حوزه یک رسالت بزرگ بر دوش ما گذاشته است. امروز از مسئولان می خواهیم تا هر کمکی از دستشان بر می آید داشته باشند.
از همه دستگاه های اجرائی استان سمنان همین طور ارگان ها و نهادهای دانشگاهی و علمی و … که در زمان دفاع مقدس نقش آفرین بودند، می خواهیم تا عملکرد خودشان، رزمندگان شأن، آزادگان و… را با بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس به اشتراک گذارند تا دایره اطلاعاتمان را افزایش دهیم. این اطلاعات به ما کمک می نماید تا بتوانیم کتاب های بهتری را از نقش رزمندگان استان سمنان در دوران دفاع مقدس ثبت نماییم برای مثال جهاد استان سمنان عملکرد درخشانی دارد تا جایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسافرت به استان سمنان از آن یاد می کند.
*کما این که به این نقش آفرینی در دوران دفاع مقدس کمتر اشاره شده است
بله؛ ساخت پل های عظیم در دوران دفاع مقدس بر عهده جهاد استان سمنان بوده است که جمع آوری خاطرات آن می تواند بسیار مفید باشد امیدواریم که این تعاملات که وجود دارد، تقویت نیز شود تا بتوانیم دایره بیشتری از اطلاعات را گردآوری و منتشر نماییم چونکه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز فرمودند امروز جنگ روایت ها است امروز باید تبیین کرد به ویژه نسل جوان امروز نیاز دارد که این روایت ها را بنوشند و بخواند.


منبع:

1401/06/30
21:42:44
0.0 / 5
154
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
جاویدانی