مهر از تئاتر در راهیان نور گزارش می دهد؛

هنر در خدمت فرهنگ مقاومت

هنر در خدمت فرهنگ مقاومت

به گزارش جاویدانی، اجرای تئاترهای خیابانی در مناطق عملیاتی دفاع مقدس هم زمان با حضور پرشور راهیان نور در این مناطق، جلوه زیبایی از نقش پر رنگ هنر در ماندگاری فرهنگ مقاومت را به تصویر کشید.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها - سید مهدی موسوی: خوزستان عطرآگین شهدا است؛ یادمان هایی که جای پای مردان بزرگ و زنان مقاوم هستند که در این خاک پیدا و پنهان نشانه دارند، اینجا دیار رادمردانی از جنس حماسه و ایثار است.
جوانان و نوجوانانی که از دیار ایران زمین به این مناطق می آیند تا روایت حماسه ها را از نزدیک ببینند و شنونده راویان دفاع مقدس در سطح یادمان های دفاع مقدس باشند.
پیر و جوان، زن و مرد، از هر قشر و تبار و قومیت این روزها میهمان خوزستان هستند و خوزستان قهرمان بار دیگر نشان داد ظرفیت عظیم بزرگ و مردمی راهیان نور جلوه گاه عشق و ایثار است تا به فرموده رهبر انقلاب «این فرصت را غنیمت بشماریم».
این روزها راهیان نور رنگ و بوی دیگری دارد و نقل محافل راهیان نور، روایت های هنرمندان در چارچوب تئاتر خیابانی راهیان نور است، اتفاقی کم نظیر و تأثیرگذار که رونق بخش یادمان های دفاع مقدس است.
شنیدن کی بُوَد مانند دیدن
جمعیتی که کنار یادمان به تماشای ایستادند هر کدام از استانهای مختلف کشور به اینجا آمده اند تا حماسه ها و رشادت های مردان این دیار را بشنوند اما «شنیدن کی بود مانند دیدن» چون که این روایت ها از شنیداری به تصویری تبدیل می شود و اینجاست که کاربرد هنر «تئاتر خیابانی» نشان دهنده اوج ظرفیت بالای این قالب تأثیرگذار ماندگار را نشان داده است.
پنجمین همایش ملی تئاتر خیابانی راهیان نور با حضور ۱۴ گروه نمایشی این روزها رونق بخش پایان نور است و گروه هایی از استانهای اصفهان، فارس، لرستان، همدان، کردستان، ایلام، تهران و لرستان در کنار گروههای نمایشی خوزستان ارزش ها و شهادت ها را نشان می دهند.

هنرمندانی که این روزها در بین حجم خیلی از فشارها و انتقاداتی که ضد آنها انجام شده بود و با وجود مشغله های کاری و معیشتی اما به یادمان های دفاع مقدس خوزستان آمده اند تا با هنرنمایی بار دیگر نشان بدهند که هنرمندان در دفاع از ارزش ها و ترویج فرهنگ ایثار شهادت همچنان ثابت قدم هستند.
هنرمندانی که با کمترین امکانات به میدان آمده اند تا جلوه ای از هنر متعهد و ارزشی را در چارچوب «تئاتر خیابانی راهیان نور» به نمایش بگذارند.
زندگینامه شهدا دستمایه هنرمندان
آثار نمایشی راهیان نور در برگیرنده مفاهیم مقاومت و ایستادگی برای مردم است که الان درحال اجراست و معرفی شهدای شاخص و محوری عملیات ها، ابعاد شخصیت سردار سلیمانی و ایثارگران از دیگر موضوعات این دوره از همایش است.
نمایش خیابانی با ظرفیت بالا توانسته جایگاه خویش را در بین هنرمندان و مخاطبان پیدا کند اما گویا مدیران فرهنگی به آن ایمان ندارند.
«آن طرف تر در بین سیل جمعیت گویا مادری به دنبال فرزند خود است، هراسان و ملتهب از این سو به آن سو می رود، جمعیت را درگیر خود می کند، سراغ فرزند خویش را می گیرد، گویا فرزندش ۱۹ سال بیشتر سن ندارد، از اجتماع افرادی جهت کمک به این مادر کهنسال می شتابند، اما اتفاق چیز دیگری است… رضا ۱۹ ساله اعزامی از آذربایجان غربی رزمنده ای است که برای آخرین بار با مادرش خداحافظی می کند و در سال ۶۵ به میدان آتش و زخم می رود و هیچ گاه بر نمی گردد».
این روایت نمایشی از هنرمندان استان آذربایجان غربی شهرستان ارومیه به کارگردانی حدیث راد است که این گونه نمایشی را به اجرا درآوردند و جمعیت را با تا پایان با خود همراه کردند تا روایتگر رضای ۱۹ ساله اهل ارومیه باشند.
اتفاقی کم نظیر در راهیان نور
تئاتر خیابانی راهیان نور اتفاقی کم نظیر و بی بدیل برای انتقال مفاهیم ارزشی و معرفی شهدای شاخص استانهای کشور است؛ فرصتی برای هنرنمایی هنرمندان متعهد است که باید از جانب مدیران فرهنگی کشور حمایت جدی صورت گیرد.

با یکی از تماشاگران به گفتگو می نشینم؛ سمانه از استان چهارمحال و بختیاری با دیدن این نمایش اشک های خویش را پاک می کند، هرچند که سخن گفتن برایش سخت و دشوار بود اما از کیفیت بازی بازیگران و قصه نمایش تعریف می کند و می گوید: تاکنون در یادمان های دفاع مقدس «تئاتر خیابانی» ندیده بودم و این برای نخستین بار است که تماشاگر این جنس از «تئاتر دفاع مقدس» می شود.
سمانه که کارشناس کامپیوتر است، در رابطه با حسش در مورد این نمایش اظهار می کند: این نمایش باور پذیری بالایی داشت که ما را تا انتهای قصه نگه داشت و سبب شده تا لحظات ناب و احساسی در بین مخاطبان ایجاد شود.
بعد از اجرای نمایش خیابانی «اینجا مادر ایستاده» حالا نوبت به اجرای نمایش «مسیر عاشقی» کاری از هنرمندان لرستانی می رسد؛ نمایشی با حال و هوای بومی و موسیقی های فولکلور لرستان که با شروع نمایش بر جمعیت افزوده می شود بگونه ای که حتی کودکان هم اجرا را ایستاده تماشا می کنند.
نمایش خیابانی «مسیر عاشقی» به کارگردانی حسام شریعتمداری از بروجرد لرستان، روایتگر پستچی نامه رسانی است که با نامه های گوناگونی مواجه بود و در جنگ برخی از این نامه ها را می خواند. این نمایش با استفاده از اِلِمان ها و نشانه های زیبای شناختی، تصویرهای بدیع و جذابی را به تماشاگران عرضه می دهد و در بخش هایی از این نمایش با فضاسازی های مختلف همچون جشن تولد و ازدواج، روند نمایش را تا پایان به سمت جنگ و مقاومت ادامه می دهد.
با به انتها رسیدن این نمایش با یکی از خادمان راهیان نور به گفتگو می نشینم؛ غلامرضا اهل تهران است و در سری اول خادمی راهیان نور و خدمت رسانی به کاروان های راهیان نور ثبت نام کرده است. وی از تجربه تماشای تئاتر خیابانی در کنار «تئاتر شهر» و در ایستگاه های متروی تهران می گوید: فکر نمی کردم روزی در این بیابان ها و این یادمان های دفاع مقدس خبری از هنر و تئاتر خیابانی باشد.

او که دانشجوی رشته مکانیک دانشگاه تهران است، در رابطه با «تئاتر خیابانی راهیان نور» تاکید می کند: کاش در کنار اجرای گروههای تئاتر شاهد اجرای گروههای سرود هم بودیم که می توانست بسیار پرارزش و مفید باشد.
پس از اجرا هر یک از مادران شهید حاضر در کاروان های راهیان نور از بازیگران این نمایش ها تقدیر و تشکر می کنند، بعضی از حضار با بازیگران عکس یادگاری می گیرند و برخی جوان ها برای حضور در عرصه های هنری از آنها مشورت می گیرند.
قالب هنری و استخراج گنج
اینجا یکی از راویان دفاع مقدس با اشک های حلقه زده سراغ هنرمندان را می گیرد و از آنها صمیمانه تشکر می کند، او می گوید: این توفیق بزرگی برای شما هنرمندان بود که امروز در کنار این یادمان ها و در این خاک مطهر اجرای برنامه داشتید و این دل های تماشاگران را شهدایی کردید و چه سعادتی بزرگ تر از این؟
راوی دفاع مقدس حاضر در یادمان این اقدام برگزاری پنجمین همایش ملی تئاتر خیابانی راهیان نور را پرارزش توصیف می کند و ادامه می دهد: رهبر ما بارها فرمودند هر مبحث و هرچیزی که با هنر آمیخته شود، ماندگار خواهد شد و چه موضوعی بهتر از این جنگ هشت ساله ما که یک گنج بزرگ بود و باید توسط هنرمندان استخراج شود.

این بار به یادمان «گلزار شهدای هویزه» می روم اینجا شاید پایان سفرم باشد اما اجراهای «تئاتر خیابانی راهیان نور» تا اول فروردین ۱۴۰۲ در یادمان های دفاع مقدس خوزستان ادامه دارد و این هنرمندان جهادی با تمام تلاش و انرژی خود می روند تا لحظات ماندگاری را خلق کنند و در زنده نگه داشتن یاد شهدا سهیم باشند.
یادمان های نهر خین، شلمچه، گلزار شهدای هویزه، فتح المبین، موزه جنگ خرمشهر، دهلاویه، اروند، میعادگاه هنرمندان متعهدی است که این روزها فارغ از دغدغه های شخصی و التهابات جامعه به نهادینه کردن ارزش های دفاع مقدس تلاش می کنند.
همایشی با خصوصیت های خاص
در این همایش خبری از توزیع جوایز، رتبه ها، لوح های تقدیر، سفارش های مجری و سالن های مجلل نیست بلکه اینجا همه خاکی هستند و به رنگ یادمان های دفاع مقدس، به رنگ تپه ها و لباس ها و آثار به جا مانده از جنگ ۸ ساله تحمیلی می شوند.
اینجا خبری از تندیس ها، تعریف و تمجیدهای داوران و همینطور بولتن های جشنواره «داور پسند» نیست، اینجا محلی برای ابراز وجود و فرصتی برای تبانی نیست بلکه اینجا زائرین و کاروان ها تعیین کننده هستند.
«همایش ملی تئاتر خیابانی راهیان نور» با کمترین حمایت ها و بی مهری مدیران مسئول اما بهترین بازخورد و بیشترین اثربخشی را در راهیان نور داشته است.
مدیران فرهنگی کشور باید قدردان این هنرمندان متعهد باشند چون که این چنین برای سربلندی ایران در تمامی مقاطع و شرایط پای کار این نظام ایستاده اند.


منبع:

1402/01/02
13:42:56
0.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
جاویدانی