مطالعه و مرور دفاع مقدسی؛

کتاب هایی که در سالروز فتح خرمشهر باید خواند

کتاب هایی که در سالروز فتح خرمشهر باید خواند

جاویدانی: خانه ام همین جاست خاطرات افسانه قاضی زاده و خون نوشته مهدی زارع همچون کتاب هایی هستند که با محوریت سالروز آزادسازی خرمشهر توسط انتشارات سوره مهر انتشار یافته اند.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: روز سوم خرداد ۱۳۶۱ یکی از مهم ترین روزهای انقلاب اسلامی ایران است. در این روز شهر خرمشهر که بعد از ۳۵ روز پایداری و مقاومت در چهار آبان ۱۳۵۹ به اشغال دشمن در آمده بود، بعد از ۵۷۸ روز (۱۹ ماه)، توسط رزمندگان فتح شد. عملیات بیت المقدس در دهم اردیبهشت ۱۳۶۱ شروع شد و در چهار مرحله عملیات در نهایت در سوم خرداد ۱۳۶۱ به آزادسازی خرمشهر انجامید و تلفات زیادی به دشمن بعثی وارد آمد.
تقریباً ۳۱ سال از این حماسه می گذرد و تا به امروز درباره ی خاطران آن هزاران کتاب و مقاله نوشته شده است. به همین بهانه نگاهی به کتاب های انتشارات سوره مهر با این مضمون داشته ایم.
سوره مهر ۱۹ عنوان کتاب در عرصه خاطرات روزهای خرمشهر همچون «خرمشهر خانه رو به آفتاب»، «ماموریت در خرمشهر»، «مهمان فشنگ های جنگی»، «خانه ام همین جاست»، «خرمشهر کو جهان آرا»، «آزادی خرمشهر»، «بادهای برفی»، «توفان سرخ»، «گردان گم شده»، «به داد ما برسید»، «جنایت های ما در خرمشهر»، «عبور از آخرین خاکریز»، «در کوچه های خرمشهر»، «پاییز ۵۹»، «من در شلمچه بودم»، «رازهای دوران پر التهاب»، «اعترافات»، «خرمشهر در آتش» را دارد. همین طور سه عنوان کتاب «پوتین های مریم»، «آتش و خون در خرمشهر» و «آخرین شب در خرمشهر» توسط این انتشارات انتشار یافته است.
اگر بخواهیم در مورد خرمشهر کتابی را معرفی نماییم که به تمام معنا به روزهای خونین آن پرداخته است بی شک کتاب «دا» نخستین خواهد بود.
این کتاب خاطرات دختری هفده ساله به نام سید زهرا حسینی از ۲۰ روز حضورش در خرمشهر و اتفاقات جنگ تحمیلی است که توانست در مدتی اندک تمام نگاه ها را به خود جلب نماید. این کتاب را «دا» نام نهادند که تشکری باشد از همه مادران ایران اسلامی و همه مادرانی که در طول این سال ها فرزندان خویش را راهی آزمون های سخت کرده اند و صبورانه سوخته اند و در فراغ عزیزانشان مویه کرده اند.
من در شلمچه بودم» خاطرات سرهنگ عراقی ثامر عبدالله، «رازهای دوران پر التهاب» خاطرات سروان ثامر حمود الخالصی، «آخرین شب در خرمشهر» خاطرات سرهنگ کامل جابر، «آتش و خون در خرمشهر» خاطرات سرهنگ دوم ستاد خالد سلمان محمود کاظمی، «ماموریت در خرمشهر» خاطرات سرهنگ صبار فلاح اللامی، «حمله بزرگ» خاطرات سرهنگ دوم موفق اسعد الدجیلی، «اعترافات» خاطرات سرهنگ عبدالعزیز قادر السامرایی، «جنایت در خرمشهر» خاطرات افسران عراقی، «عبور از خاکریز» خاطرات اسیر عراقی دکتر احمد عبدالرحمن از دیگر کتاب های این انتشارات درباره ی سالروز فتح خرمشهر است.
همچنین پنج عنوان کتاب از این مجموعه هم به روایت خاطرات زنان خرمشهر اختصاص دارد که شامل کتاب «خرمشهر کو جهان آرا» مصاحبه با صغرا اکبرنژاد همسر سردار شهید سید محمد جهان آرا؛ «خرمشهر خانه رو به آفتاب» خاطرات صدیقه زمانی همسر سردار شهید سید عبدالرضا موسوی می شود.
«خانه ام همین جاست» خاطرات افسانه قاضی زاده، «زیباترین روزهای زندگی؛ خاطرات سیده فوزیه مدیح» نوشته سمیه شریفلو؛ «از خامنه تا خرمشهر» نوشته اسماعیل اسماعیلی مشنقی؛ «پاییز ۵۹» خاطرات زهرا ستوده، «پوتین های مریم» خاطرات مریم امجدی است. سعید فخرزاده و احمد دهقان هم کتاب «آزادی در خرمشهر»؛ خاطرات سپهبد شهید علی صیاد شیرازی و سید قاسم یاحسینی «مهمان فشنگ های جنگی» خاطرات اسیر آزاد شده ایرانی مجید بنشاخته (سجادیان) را ارائه کرده اند و مریم شانکی هم کتاب «در کوچه های خرمشهر» را که شامل مجموعه گفتگوهایی است که در سال ۶۰ و ۶۱ انجام شده را نوشته است. آخرین کتاب از این مجموعه هم اختصاص به ناگفته های نامه تاریخی علی شمخانی فرمانده سپاه خوزستان با عنوان «به داد ما برسید» دارد. بخش زیادی از این کتاب خاطرات افسران و نظامیان عراقی از روزهای اشغال خرمشهر است.
همچنین سه رمان «غریبه» نوشته عبدالرحمن اونق؛ «خون» نوشته مهدی زارع و «موندو» نوشته محمدرضا آریان فر عناوین تازه این انتشارات هستند که درباره ی خرمشهر انتشار یافته است.


منبع:

1402/03/03
14:39:31
0.0 / 5
239
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی