توسط نشر افق؛

دو قصه توراتی توماس مان به کتابفروشی ها آمد

دو قصه توراتی توماس مان به کتابفروشی ها آمد

جاویدانی: کتاب خنوخ و قانون نوشته توماس مان با ترجمه محمود حدادی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «خنوخ و قانون» نوشته توماس مان بتازگی با ترجمه محمود حدادی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب شصت وچهارمین مجموعه داستان از مجموعه «ادبیات امروز» است که این ناشر چاپ می کند و با رعایت حق کپی رایت در ایران به چاپ رسیده است.
«تریستان و تونیو کروگر» و «مرگ در ونیز» دیگر آثاری هستند که نشر افق با ترجمه همین مترجم از توماس مان منتشر نموده است.
توماس مان نویسنده سرشناس آلمانی متولد سال ۱۸۷۵ و درگذشته به سال ۱۹۵۵ از شروع نویسندگی، بین هم وطنانش جایگاه خوبی پیدا کرد و بعد از قدرت گرفتن ناسیونال سوسیالیست های آلمان از این کشور مهاجرت کرد و ابتدا به سوییس و سپس به آمریکا رفت. آثاری که این نویسنده بعد از دهه ۱۹۳۰ نوشت، در قالب نقد یا روایت، بخش مهمی از ادبیات مهاجرت آلمان محسوب می شوند.
توماس مان از سال ۱۹۲۵ تا ۱۹۴۳ روی رمان چهارگانه خود «یوسف و برادرانش» کار می کرد که از این مجموعه داستان های «یعقوب» در سال ۱۹۳۳، «یوسف جوان» در ۱۹۳۴، «یوسف در مصر» در سال ۱۹۳۶ و «یوسف روزی ده» در سال ۱۹۴۳ منتشر شدند. او این اثرش را سرود انسان دوستانه نوع بشر نامیده و از حوزه اسطوره شناسی، تاویل تورات، تاریخ، دین پژوهی و روان شناسی هر موضوعی را در این داستان های توراتی آورده است.
کتاب پیش رو ترجمه داستان های «خنوخ نوباوه» و «قانون» را شامل می شود که نتیجه آن دوره از زندگی مان هستند. «خنوخ نوباوه» داستانی روحانی در حاشیه رمان «یوسف و برادرانش» است که در سالهای مهاجرت مان نوشته شد. این قصه از کتاب دوم مجموعه یوسف برگرفته شده که موضوعش افتادن یوسف در چاه و فروخته شدنش به مصریان است. «قانون» هم داستانی دیگر در همین زمینه است که اندیشه های فروید درباره ی حضرت موسی در آن ریشه دوانده اند. داستان اول، روایت خواب یوسفِ نوجوان از خنوخ نوباوه، پدربزرگ نوح است که او را از پیامبران می دانستند. در این داستان یوسف این خواب را برای بنیامین تعریف می کند. توماس مان «خنوخ نوباوه» را با گریزهایی به عهد عتیق نوشته است. به شخصیت اصلی این داستان از آن رو لقب نوباوه داده اند که می گفتند از زمان کودکی اش دانایی و قدرت تفکری عجیب و ذاتی داشته است. نوولای «قانون» هم دربرگیرنده رخدادهای گوناگون زندگی حضرت موسی بر پایه روایت هایی از تورات است. راوی این قصه می گوید موسی که می کوشید با نوشتن و ارائه مفاهیمی ساده، جمعیتی را به سختی از بیابان ها عبور دهد و به آنها شیوه زیستن بیاموزد، گاه اسیر فضاهایی خالی از امید و احساس گم گشتگی می شد.
در بخش دهم داستان «قانون» می خوانیم:
چنین تصوری خیلی هم مضحک نمی نمود، چون رفتاری که موسی اینک از این بینوایان انتظار داشت از هر رسم انسانی فراتر می رفت و دشوار اگر که قبل تر در ذهن هیچ انسانِ خاکی شکل گرفته بود. شنیدنش دهان اینان را باز گذاشت، برای اینکه وی دردم، بعد از دف و رقص مریم بر تباهی مصریان، هر شادیِ بیشتر را بر این تباهی منع کرد. اعلام نمود: فوج های برینِ یهوه خود دست می افشاندند که به میان بیایند و با شما در سرود پیروزی تان هم خوانی کنند، ولی آن قدسی نهیبشان زده است که «یعنی چه! مخلوق من در دریا غرق می شود و شما ترانه دم می گیرید؟» موسی این سخن کوتاه اما شگفتی آور را به میان توده برد. و نه فقط این، که بر آن اضافه کرد: «تو نباید که بر نابودی دشمن خود شادی کنی، شادمان در دل از بدروزی او!» این نخستین بارست که توده جاهل _ در شمار دوازده هزار و اندی تن، به پیوست آن سه هزار مرد جنگی _ مستقیم تو خطاب می گیرد. با این خطاب که بر همگان شامل می شد و هم زمان نگاه را بر یکایک آنها، بر مرد و زن و پیر و کودک، می دوخت، گفتی انگشت نشانه را رو به هر تک سینه گرفته بودند: «بر تباهی دشمن خود فریاد شادی سر نده!» این زنهار راستی که چه دور از طبع انسانی بود! این فرمان ناطبیعی آشکارا با ناپیدایی خدای موسی، که می خواست خدای ما باشد، پیوند می یافت.
این کتاب با ۱۲۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۰۰ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1402/03/06
15:27:00
0.0 / 5
248
تگهای خبر: بازار , زندگی , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاویدانی