در باغ كوشك هنر تهران؛

پنجمین جایزه داستان تهران به ایستگاه پایانی رسید

پنجمین جایزه داستان تهران به ایستگاه پایانی رسید

به گزارش جاویدانی، سخنگوی شهرداری تهران در اختتامیه پنجمین جایزه داستان تهران اظهار داشت: از میان هزار و ۷۶ اثر ارسالی به دبیرخانه این رویداد ۳۰ داستان، ۱۵ روایت و ۱۸ اثر نوجوان انتخاب شدند.به گزارش خبرنگار، آئین اختتامیه پنجمین جایزه داستان تهران شامگاه پنجشنبه ۲۵ آبان در باغ کوشک هنر برگزار گردید.
عبدالمطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران با اشاره به اینکه تهران قصه های بی شماری برای داستان نویسی دارد اظهار داشت: داستان تهران با قدمت تاریخی بعنوان شهری که بخش اعظمی از مردم ایران را میزبانی می کند قصه های مختلفی در دل خود دارد که میتوان آنرا روایت کرد.
وی اضافه کرد: در ایام اخیر در شهر های بزرگ دنیا راهپیمایی های زیادی در پشتیبانی از غزه برگزار شده و تهران از این منظر پرچم دار و داعیه دار این راهپیمایی هاست و سالهاست که در انتها هر جمعه ماه رمضان مردم ایران در راهپیمایی روز قدس شرکت می کنند و این یکی از قصه های تهران است.
سخنگوی شهرداری تهران اظهار داشت: تهران در زیر موشک باران صدام قد خم نکرد و در اوج جنگ محل اعزام مدافعان وطن بود ازاین رو تهران را باید این طور روایت کرد. تهران حقیقی و واقعی در چهار دهه گذشته در منطقه و جهان خودش را نشان داده است و ازاین رو روایت باید به این سو برود.
وی ضمن عرضه گزارشی از پنجمین جایزه داستان تهران اظهار داشت: در این دوره جشنواره سعی شده تا تهران واقعی را فراتر از افراد و جریان ها روایت نماییم و به عبارتی تهران مردم را روایت نماییم. جایزه داستان تهران در سه بخش داستان کوتاه، روایت و نوجوان برگزار گردید. از ابتدا تلاش بر این بوده که مسیر ادوار قبلی ادامه یابد و شاهد ارتقا هم باشیم. ترکیب کیفی و قابل دفاعی از داوران در این دوره بوده که به آن اعتبار بخشیده است.
به گفته محمدخانی، هزار و ۷۶ اثر به دبیرخانه پنجمین جایزه داستان تهران رسیده که از این تعداد اثر، ۶۵۷ داستان کوتاه، ۲۵۸ روایت و ۱۵۸ اثر نوجوان است و در مرحله نهایی ۳۰ داستان، ۱۵ روایت و ۱۸ اثر نوجوان انتخاب شدند.
آثار ارسالی به دبیرخانه پنجمین جایزه داستان تهران غافلگیر کننده بود
در ادامه مهدی قزلی عضو هیأت داوران پنجمین جایزه داستان تهران در ادامه این مراسم با تکیه بر حجم بالای آثار و کیفیت داوری در این دوره اظهار داشت: در مقایسه با جشنواره های مشابه تعداد آثار بسیار مطلوب است و با عنایت به رکود ادبیات این حجم از آثار غافلگیر کننده بود و بنابراین کار داوری سخت بود.
او در آخر پیشنهاد کرد این جایزه به صورت سالانه برگزار گردد و اظهار داشت: داستان کوتاه، نوجوان و جوان نسبت به کتاب بستر متفاوتی دارد و میتوان با عنایت به حجم آثار آنرا سالانه برگزار کرد.

اسامی برگزیده های جایزه داستان تهران
🔹داستان کوتاه
نفر اول
دیپلم افتخار، تندیس جایزه داستان تهران و مبلغ چهارصد میلیون ریال جایزه نقدی به سعید احسان دار برای داستان «حوض شتر گلو» اهدا شد.
نفر دوم
دیپلم افتخار، تندیس جایزه داستان تهران و مبلغ دویست میلیون ریال جایزه نقدی به مصطفی سلیمانی برای داستان «بوی قند سوخته» اهدا شد.
نفر سوم
دیپلم افتخار، تندیس جایزه داستان تهران و مبلغ صد میلیون ریال جایزه نقدی به هانیه سلطان پور برای داستان «عبور» اهدا شد.
شایسته تقدیر
در بخش داستان کوتاه از میان آثار رسیده در مرحله داوری اولیه سی اثر به مرحله نهایی رسیدند. بنا به تصمیم هیأت داوران به جز سه اثر منتخب پنج داستان کوتاه شایسته تقدیر شناخته شدند. جوایز این با مشارکت شرکت متروی تهران و برج میلاد به زهرا سماواتیان برای داستان کوتاه «صفر بیست و یک»، محمد ایرانی برای داستان کوتاه «طعم تهران»، گالیا توانگر برای داستان کوتاه «بلوای لاجونها» و بهروز شیدا کراتی برای داستان کوتاه «قوسوارها» اهدا شد.
🔹بخش روایت
نفر اول
دیپلم افتخار، تندیس جایزه داستان تهران و مبلغ چهارصد میلیون ریال جایزه نقدی به مرضیه اعتمادی برای روایت «تهران سوار کالسکه دخترم» اهدا شد.
نفر دوم
دیپلم افتخار، تندیس جایزه داستان تهران و مبلغ دویست میلیون ریال جایزه نقدی به فائضه غفار حدادی برای روایت «یک فنجان چای با تهران» اهدا شد.
نفر سوم
دیپلم افتخار، تندیس جایزه داستان تهران و مبلغ صد میلیون ریال جایزه نقدی به فاطمه مرادی برای روایت «وطنی برای بی وطن ها» اهدا شد.
همچنین هیأت داوران پنجمین دوره جایزه داستان تهران از میان آثار رسیده به بخش روایت تهران به جز سه اثر منتخب چهار اثر را شایسته تقدیر دانست.
جوایز این بخش با مشارکت اداره کل اموزش های شهروندی و سازمان بهشت زهرا به انوشه میرمجلسی برای روایت «سهم من از تهران»، فاطمه کیایی برای روایت «خواهر بزرگ تر»، ریحانه هاشمی برای روایت «شاه بیت»، سمیه حسینی رچی برای روایت «آدم درختی» اهدا شد.
🔹بخش نوجوان
در بخش نوجوان هیأت داوران ضمن قدردانی از شرکت کنندگان نوجوان با اجماع آرا اثری را برای دریافت جایزه اول تا سوم کاندید نکرد، اما از میان آثار راه یافته به مرحله نهایی پنج اثر شایسته تقدیر شناخته شدند. جوایز این بخش توسط اداره کل آموزش های شهروندی به باران بصیرت برای روایت «آخرین متروی ارم سبز»، سورنا داودی برای داستان کوتاه «گنج درون»، نگین پویا برای داستان کوتاه «راز بربط باربد»، دنیا اسکندر زاده برای داستان کوتاه «عمو نفتی» و خاطره افتخار منش برای روایت «ویلچرسواری در تهران» اهدا شد.


منبع:

1402/08/26
19:54:27
0.0 / 5
140
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاویدانی