یوسفی فر در مراسم تودیع:

مركز اسناد ریاست جمهوری باید منحل شود

مركز اسناد ریاست جمهوری باید منحل شود

جاویدانی: معاون سابق اسناد ملی ایران در مراسم تودیع خود تولید مركز اسناد در نهاد ریاست جمهوری را كاری مغایر قانون دانست و عنوان كرد: این مركز می بایست منحل شود.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، مراسم تودیع و معارفه معاونین اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران قبل از ظهر امروز سه شنبه ۲۰ شهریورماه با حضور اشرف بروجردی رئیس این سازمان و همینطور معاونین و مدیران این مجموعه در ساختمان آرشیو ملی ایران برگزار گردید.
شهرام یوسفی فر معاون سابق اسناد مراسم تودیع خود اظهار داشت: در نزدیك به ۵ دهه گذشته، آرشیو ملی ایران بالیده و رشد كرده است و بدون تردید یكی از دستگاه های منحصر به فرد در نظام جمهوری اسلامی ایران است. از این حیث كه با همه دستگاه های مشمول قانون اسناد ملی سروكار دارد. آن هم از باب یكی از مهمترین بخش های این دستگاه ها یعنی بایگانی ها.
وی با اشاره به اینكه در هنگام كار در آرشیو ملی كه تازه متوجه می شویم نظام دیوانسالاری و بروكراسی در كشور چگونه كار می كند، اضافه كرد: برای خود من هم این اتفاق افتاده است كه به اینجا بر می گردد كه متاسفانه در داخل كشور دانشی به نام علم آرشیو تابحال تولید نشده است. این مسئله برای كشوری مانند ایران بسیار بسیار متفاوت تر از دیگر كشورها است.
وی تجربه دوسال و نیم حضور خویش را در آرشیو ملی ایران ماندگار توصیف كرد و با اشاره به اینكه پروسه انتقال او به دانشگاه تهران در اواخر سال قبل كلید خورد، از موافقت رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی با انتقال خود به این دانشگاه قدردانی كرد.
معاون سابق سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران سپس گزارشی از دوره دو و نیم ساله حضور خود در این مسئولیت عرضه كرد و اظهار داشت: یك محور اصلی در برنامه هایی كه در این مدت پیگیری شد، تحقق تكالیف سازمان های مختلف نسبت به اسناد ملی ایران بود كه آنها را مجاب نماییم بدون هیچگونه چشمداشت و احتیاطی این تكالیف را انجام دهند. بر همین اساس، اجرای قانون اسناد ملی در ۵۰ سال اخیر مورد رصد قرار گرفت و گزارش آن به عالی ترین مقامات در سطح وزیر عرضه شد.
وی همینطور از متعهد شدن مدیران كل حوزه های وزارتی در تمامی وزارتخانه های كشور برای عرضه گزارش های دوره ای از فعالیت های این وزارتخانه ها در جهت اجرای قانون اسناد ملی، در این مدت گفت و خاطرنشان كرد: در نهایت متوجه شدیم كه جایگاه فرآیند تولید سند در دستگاه های كشور تا چه حد مغفول بوده است.
یوسفی فر افزود: از سوی دیگر باید با مهمترین نهادی كه مكلف به رعایت قانون اسناد ملی است، گفتگوهایی را آغاز می كردیم. آن هم نهاد ریاست جمهوری بود. ولی متاسفانه نهاد ریاست جمهوری در این زمینه كند كار كرد.
وی در همین رابطه خاطرنشان كرد: تولید مركز اسناد در نهاد ریاست جمهوری كاری مغایر قانون بوده است و می بایست این مركز منحل شود. البته با آمدن خانم جنیدی به معاونت حقوقی ریاست جمهوری، اتفاقات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.
معاون سابق اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران همینطور اظهار داشت: در مبحث اسناد در اختیار بنیاد شهید هم تصمیم گیری لازم به عمل آمد و تصمیم گیری شد كه این اختیار در حوزه اسناد ملی از آنها سلب و محدود به اسناد خصوصی شهدا، جانبازان، ایثارگران و خانواده های آنها شود.
وی با اشاره به ۴ دستگاهی كه در خارج از كشور مشغول تولید اسناد هستند، شامل وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان میراث فرهنگی و سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران به مشكل عدم انتقال اسنادی كه ۳ سازمان نخست تولید می كردند به اسناد ملی اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای مصوبه شورای اسناد ملی كار بررسی و انتقال این اسناد به كارشناسان آرشیو ملی محول شد.
وی همینطور از شكل گیری كارگروهی برای اصلاح ماده واحده قانون اسناد ملی در دوره اخیر اطلاع داد و اظهار داشت: تردیدی نیست كه روال ها و روش ها در آرشیو ملی ایران كهنه شده است و بر همین مبنا آئین نامه نحوه تعیین تكلیف اسناد در استان ها تدوین و به مدیران هر استان ابلاغ گردید.
یوسفی فر همینطور با اشاره به شرایط خاصی كه در ساختمان آرشیو ملی ایران وجود دارد، اظهار داشت: كپسول های ضدعفونی كننده كه در طبقه منفی یك ساختمان آرشیو ملی قرار داشت، قدرت تخریب اعجاب آوری داشت. گفته می شد كه اگر در لحظه منفجر شوند، اثری از این ساختمان تا طبقه هفتم باقی نمی ماند. بر همین اساس، تمامی این كپسول ها از ساختمان آرشیو ملی به بیرون منتقل شد و در محفظه ای استاندارد در پاركینگ كناری قرار داده شدند.
معاون پیشین اسناد ملی افزود: همینطور سیستم تهویه مخازن اسناد ملی از رده خارج شده بود كه خوشبختانه با توجه ویژه خانم بروجردی و نامه نگاری ایشان با آقای جهانگیری (معاون اول رئیس جمهور) مسئله تعویض و بهبود فرایند عملكرد این سیستم در دستور كار قرار گرفته و امیدوارم امسال این كار صورت گیرد.
وی همینطور از پاكسازی مخازن طبقه پنج آرشیو ملی ایران كه به انباری معاونت پشتیبانی سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران تبدیل گشته بود، اطلاع داد و اظهار داشت: ما همینطور ۲۰۰ هزار قطعه مهر و تعداد فراوانی تمبر در طبقات داشتیم كه همه آنها تعیین تكلیف و از آرشیو ملی خارج شد.
وی همینطور ابراز امیدواری كرد طرح جامع بایگانی راكد با كمك معاون جدید اسناد ملی و با استفاده از استانداری تهران به سرانجام برسد.
یوسفی فر همینطور از انتقال اسنادی مهم از برخی دستگاه هایی كه قبل از این حتی یك برگ سند هم به آرشیو ملی نمی دادند در دو سال و نیم گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: برخی از این دستگاه ها پس از ۵۰ سال اسنادی را به ما تحویل دادند كه همچون آنها وزارت اطلاعات بود كه حدود ۲ هزار كارتن از اسناد منحصر به فرد خویش را به آرشیو ملی ایران منتقل كرد. در این مجموعه، اسناد مربوط به فرح پهلوی و سایر اسناد مهم در چند دهه گذشته به چشم می خورد. همینطور حراست كل كشور ۱۲ هزار كارتن از اسناد خویش را به آرشیو ملی ایران منتقل كرد. ستاد كل نیروهای مسلح هم ۵ میلیون برگ سند نظامی را در اختیار ما قرار داد. وزارت نفت هم بعنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی كشور تابحال بیش از ۲۰۰ تن از اسنادش را به آرشیو ملی ایران منتقل كرده است. در تمامی این موارد همراهی دادستان كل كشور با آرشیو ملی ایران قابل تقدیر بوده است.
وی از برون سپاری بیش از ۱۰۰ هزار پرونده برای تنظیم و توصیف اصناف در طول دوسال و نیم گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: كار تنظیم و توصیف اسناد ریاست جمهوری به صورت كامل انجام شد و در سال ۹۷ اسناد دوره نخست وزیری و همینطور بعضی اسناد اهدایی به همین شكل طبقه بندی و قابل استفاده خواهد شد.
یوسفی فر همینطور از محقق شدن پیگیری هایش برای بهره مندی كاركنان بخش اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران از ۲۷ تا ۳۰ درصد حق سختی كار در این مدت اطلاع داد.

5.0 / 5
4472
1397/06/20
13:47:19
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
جاویدانی