یادداشتی از حجت الاسلام ذوعلم بر كتاب تقریض شده رهبر انقلاب

ره نمای طریق، چگونه سودمند و راهگشا شده است؟

ره نمای طریق، چگونه سودمند و راهگشا شده است؟

جاویدانی: انتشار تقریظ كوتاه حضرت آیه الله العظمی خامنه ای درمورد كتاب ره نمای طریق اثر محمد علی جاودان، این پرسش را به وجود می آورد كه خاصیت ها و امتیازات این اثر چیست.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، انتشار تقریظ كوتاه حضرت آیه الله العظمی خامنه ای درمورد كتاب «ره نمای طریق» اثر محمد علی جاودان، این پرسش را به وجود می آورد كه خاصیت ها و امتیازات این اثر چیست كه معظم له با مطالعه «بخش عمده ای» از این كتاب، "مطالب سودمند بسیاری"در آن دیده اند كه دانستن آنرا برای جوانان "لازم یا راهگشا" دانسته اند.
مطالعه این كتاب، نوآوری ها، جهت گیری ها و نكات دقیقی را دراین اثر نشان داده است كه به بعضی از آنها اشاره می شود:
۱-این كتاب محصول بهره برداری های علمی، اخلاقی و تربیتی مؤلف محترم آن از محضر اساتید برجسته ای است كه هر كدام استوانة حكمت و تربیت و مربی ارزشمندی برای جامعه، و بویژه جوانان بوده اند. چهره ها و شخصیت هایی از قبیل آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی، مرحوم آیت الله حق شناس، مرحوم علامه عسكری، مرحوم آیت الله مجتهدی و... كه به یُمن برنامه‎های خوب صدا و سیما، خیلی از مردم ما و بویژه جوانان با این چهره ها آشنا هستند. شهد شیرین و گوارای این معارف در خلال مطالب این كتاب احساس می‎شود كه البته با یافته ها و تجربه‎های مؤلف تركیب شده و در پاسخ به پرسش های مخاطبان به آنان منتقل میگردد.
۲-در این اثر ساختارها و فصل بندی‎های رسمی و مرسوم كنار نهاده شده و مشاوره ها و پرسش های واقعی مخاطبان، مطرح شده و پاسخ گرفته است. یكی از خلأ های كار تربیتی و اخلاقی در جامعه ما، توجه به مشكلات عینی و مسائل واقعی جوانان و مشاوره و كمك به حل آنها است. این كتاب به خوبی و با صراحت، به بخشی از پرسش ها و مشاوره‎هایی كه جوانان متدین امروز درگیر آنها است، پاسخ داده است.
۳-تنوع مباحث و موضوعات این اثر كه شامل پرسش‎های اخلاقی، اعتقادی، تاریخی، قرآنی تا مشاوره های مربوط به ازدواج و تحصیل و مطالعه و... می شود، خاصیت دیگری است كه خواننده را جذب می كند و بدون احساس ملالت و خستگی، او را به دنبال خود می كشاند.
۴- مطالب در عین اینكه روان و ساده بیان شده، ولی از استواری و استنادات روایی و قرآنی برخوردار می باشد كه در پاورقی ها به این مستندات اشاره شده است. هرچند دلالت این مستندات در همه موارد یكسان نیست، ولی همین آیات و روایات ـ بخصوص برای مربیان، مبلغان و معلمان ـ بسیار سودمند و قابل استفاده می باشد.
۵- شیوه و رویكرد استاد جاودان در پاسخ به مشورت های ناظر به عرصه های زندگی جوانان از قبیل ازدواج، رابطه های دوستی، مسائل معنوی، اشتغال و... نگاهی كاملاً دینی و برگرفته از معارف و منابع اسلامی و مصون از نگرش های متحجرانه و گذشته گرا و یا دیدگاه های غرب گرا و التقاطی می باشد. از این جهت این اثر برای مشاوران می تواند یك الگوی آموزنده باشد.
۶- یكی از خاصیت های این كتاب، معرفی برخی آثار و تألیفات در موضوعات مختلف است. آثار چهره های مختلف در طیف گسترده ای از محققان و مؤلفان از قبیل استاد شهید مطهری، شهید آیت الله بهشتی، استاد مصباح یزدی، تا استاد محمدرضا حكیمی، آیت الله ضیاء آبادی، مرحوم سید علی اكبر حسینی، مرحوم علی ابوالحسنی منذر و دیگران نشان دهندة وسعت دید مؤلف محترم و برانگیختن مخاطبان به كتاب خوانی است. بدین ترتیب خوانندة این اثر با عناوین متنوعی از آثار نویسندگان و محققان مختلف و با یك سیر مطالعاتی مطمئن و سالم آشنا میگردد.
۷- رویكرد مقابله با خرافات و نگرش های انحرافی در عین پایبندی كامل به اصول و مبانی شریعت و معارف حقّه، و برخی تعریض ها و نقدهای تلویحی یا صریح استاد نسبت به رفتارها و سنت های غلطی كه سبب وهن اسلام و تشیّع است، از دیگر خاصیت های این كتاب می باشد كه در ترسیم خط مستقیم برای مخاطبان الهام بخش و جهت دهنده خواهد بود.
۸- نكته ای كه علیرغم غفلت خیلی از بزرگان، در این اثر مورد توجه و اهتمام استاد جاودان بوده است، مسئله تعلیم و تربیت و نقش آموزش و پرورش در تربیت فرزندان است. در خلال مطالب كتاب و همچون نكاتی كه هر چند اجمالی در زندگی نامه ایشان دربارة اهمیت مدرسه و آموزش و پرورش آمده، نكاتی آموزنده است.
۹- برخلاف خیلی از كتاب هایی كه در طراحی جلد و صفحه آرایی و ویرایش و... متأسفانه با بدسلیقگی تدوین و چاپ می شود، در فرایند تدوین این اثر همانگونه كه از شناسنامه آن برمی آید، تعدادی از شاگردان جوان و خوش سلیقه استاد، ایشان را یاری رسانده اند و نقش مؤثری داشته اند. این خود شیوة پسندیده ای است كه در تألیف و انتشار این قبیل آثار می تواند بكار گرفته شود.
۱۰-هرچند این اثر حقیقتاً در بین همه آثار خوب و مفید در عرصه اخلاق و تربیت و معارف اسلامی از امتیازاتی برخوردار است، ولی "اثبات شئی" دراین زمینه ها هیچ گاه "نفی ما عداه" نمی كند و نوشته های مفیدی كه در عرصه‎های معرفتی، اخلاقی و تربیتی از بیانات یا مجالس بزرگان و اساتید تألیف و نشر شده است، هر كدام بنوبة خود قابل استفاده فراوان می باشد. طبعاً تقریظ رهبر حكیم انقلاب براین كتاب، تأییدی است براین امتیازات، نه تعریض بر سایر آثار مفید و ثمین.
۱۱- در عین حال نباید گمان كرد كه وجود "مطالب سودمند بسیار" در این كتاب ـ كه در تقریظ رهبر فرزانه انقلاب ذكر شده است ـ منافاتی با نقد یا تأمل در بعضی مطالب آن دارد؛ همانگونه كه تأیید هیچ اثری بمعنای مطلق بودن آن نمی باشد. در این اثر در بعضی بخش ها، گاه گزاره هایی مطلق و كلّی مشاهده میگردد. كه نمی توان به اطلاق و عموم آن ملتزم شد! شاید خود مؤلف محترم هم چنین ادعایی نداشته باشند، همانگونه كه در پاسخ برخی مشاوره ها، ایشان تصریح می كنند كه: "این پیشنهاد است و شما خود فكر كنید و تصمیم بگیرید". البته این موارد از ارزش كتاب نمی كاهد و حقیقتاً اثری است كه مطالب سودمندش بسیار است و دانستن آن برای جوانان، مفید و راهگشا...
دوام توفیق مؤلف محترم را در تبیین و انتقال حكمت ناب محمدیص به مخاطبان از خدای متعال خواستاریم.
علی ذوعلم ـ ۱۷ ربیع الاول ۱۴۴۰ ه.ق، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی1397/09/07
18:25:16
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
جاویدانی