در قالب یك كتاب بررسی و منتشر شد

چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی

چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی

جاویدانی: كتاب چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی از طرف مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، جدیدترین اثر موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی در قالب كتاب، روانه بازار نشر شد. این اثر با عنوان «چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی» روند تصویب این اصل در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را مورد واكاوی قرار می دهد.
در جلسه­ سوم مجلس ­خبرگان قانون ­اساسی، بحث گنجاندن اصل ولایت ­فقیه از طرف برخی نمایندگان مجلس عنوان شد و بحث و گفتگوهایی در بین طرفداران و مخالفان این اصل به وجود آمد؛ باوجود برخی كارشكنی های دولت موقت و مخالفت­ لیبرال­ها و كمونیست­ها بر ضد اصل ولایت­ فقیه، این اصل با حمایت قاطع اعضای مجلس­خبرگان قانون­ اساسی به تصویب رسید.
در پیشگفتار كتاب درباره پرسش اصلی پژوهش حاضر می خوانیم: «سوال اصلی پژوهش كه در واقع محور اصلی تحقیق است و در طول پژوهش اهتمام میگردد به آن پاسخ داده شود این است كه: طرح و تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چگونه صورت گرفت و چه واكنش هایی را در بین گروه های مختلف برانگیخت؟»
كتاب فوق شش فصل دارد كه با یك نتیجه گیری و یك ضمیمه تكمیل میگردد. فصل نخست به مفهوم­شناسی ولایت­ فقیه می پردازد و به مباحثی چون مفهوم ولایت در قرآن، مفهوم ولایت فقیه و دلایل عقلی و نقلی آن اشاره دارد.
در فصل دوم به پیشینه نظریه ولایت ­فقیه با بررسی نظریات علامه ملا احمد نراقی، شیخ محمدحسن نجفی معروف به صاحب جواهر و آیت­الله علامه میرزا محمدحسین نائینی اشاره شده ­است.
نویسنده در فصل سوم كتاب به مراحل طرح ولایت­فقیه در آثار امام­ خمینی اشاره می­كند و در بین آثاری چون «كشف الاسرار»، «الرسائل»، «ولایت فقیه» و « البیع» به دنبال این مهم می گردد.
در فصل چهارم و پنجم ویژگی­ها و اختیارات ولی­ فقیه در قانون­ اساسی مورد واكاوی قرار می گیرد و فصل ششم به بحث ولایت­فقیه سپس بازبینی در قانون ­اساسی می پردازد. در قسمت ضمیمه كتاب باز مشروح مذاكرات خبرگان قانون­اساسی درباره ولایت­فقیه گنجانده شده ­است.
كتاب «چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی» به قلم نسترن دهقان نجم آبادی تدوین و توسط موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی در 272 صفحه و با شمارگان 1000 نسخه چاپ شده است.

0.6 / 5
5029
1397/09/13
14:54:51
تگهای خبر: فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(8)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاویدانی