آزادیخواه مطرح كرد؛

ادعا می نماییم كه فرهنگ غنی داریم اما واردكننده فرهنگ هستیم

ادعا می نماییم كه فرهنگ غنی داریم اما واردكننده فرهنگ هستیم

جاویدانی: سخنگوی كمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: ادعای ما این است كه از نظر فرهنگی مستغنی هستیم اما در عمل وارد كننده فرهنگ هستیم. در نتیجه تضادهایی تولید می گردد كه سبب شده این توازن به هم بریزد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی با مبحث نقش نظام آموزشی كشور در مهندسی فرهنگی جامعه در گفتگو با حجت الاسلام احد آزادیخواه سخنگوی كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفتگو پخش گردید.
آزادیخوان در ابتدای این برنامه اظهار داشت: ما یك نگاه سنتی به فرهنگ داریم كه این برگرفته از اعتقادات و یا همان فرهنگ ما در سال های متمادی از صدر اسلام تا به امروز است.
وی اضافه كرد: نگاه به فرهنگ پس از رنسانس و در قرن اخیر، گرفتار یك بازبینی جدید شده و فرهنگ یك مقوله قابل مهندسی قلمداد می گردد. ازاین رو به غیر از نگاه سنتی به فرهنگ كه البته نگاه مقدسی است، امروز باید نگاه مدرن و آكادمیك هم به فرهنگ داشته باشیم.
سخنگوی كمیسیون فرهنگی مجلس افزود: برای این كه استانداردهای فرهنگی ما در حوزه اقتصاد، سیاست، امور اجتماعی و سایر حوزه ها گشایشگر باشد باید این نگاه مدرن را نسبت به فرهنگ لحاظ نماییم. ما ریتم موزون و خاستگاه منحصر به فردی برای آموزه های فرهنگی مان نداریم، امروز ادعا می نماییم كه فرهنگ ایرانی و اسلامی هر دو فرهنگ غنی و سرشار هستند اما با واردات فرهنگی مشكل بوجود آورده ایم.
وی در ادامه اظهار داشت: ادعای ما این است كه از نظر فرهنگی مستغنی هستیم اما در عمل مصرف كننده و وارد كننده فرهنگ هستیم. در نتیجه تضادهایی در این میان تولید می گردد كه سبب شده این توازن به هم بریزد. ما باید فرهنگ را به سمت و سوی علمی كردن و به جایگاه علمی سابق خود پیش ببریم. نظام آموزشی ما باید ورود كند و حدود و ثغور فرهنگی و رشته های در رابطه با فرهنگ را تولید كند و به بازشناسی داشته های فرهنگی، به روز رسانی آموزه های فرهنگی و معرفی ثروت ها و قله های فرهنگی به جوانان بپردازد كه همه این امور به معنای مهندسی فرهنگی است.
این نماینده مجلس در انتها اظهار داشت: اگر نظام آموزشی نه تنها در میدان علم بلكه در میدان عمل و اخلاق ورود علمی و عملی داشته باشد، می توانیم فرهنگ را نجات دهیم و در این صورت ملت هم ملتی شاداب و با فرهنگ خواهیم داشت. باید اعتراف نماییم مدیران ما در نظام آموزشی، پژوهشی و اجرایی به این عزم نرسیده اند كه فرهنگ ما می تواند، ما را بعنوان ملت برتر معرفی نماید و به همین خاطر متاسفانه نیم نگاهی به فرهنگ اغیار داریم. در حالیكه وقتی فرهنگ مستغنی داریم، نیازی به فرهنگ دیگران نیست. ما آموزه های اسلامی را داریم و می توانیم از این فرهنگ در آموزش و تربیت فرزندان مان در نظام آموزشی استفاده نماییم. اما متاسفانه ما به روایات، اسناد، فرهنگ ایرانی، كتب سرشار هنری نگاه صرفاً تزئینی كرده ایم و آنها را در عمل باور نداریم.

1397/10/04
14:40:46
5.0 / 5
4224
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاویدانی