به مناسبت چهل سالگی انقلاب انجام شد؛

چاپ كتابی جدید درباره ضرورت احیای فرهنگ حج و زیارت

چاپ كتابی جدید درباره ضرورت احیای فرهنگ حج و زیارت

به گزارش جاویدانی انقلاب اسلامی؛ احیای فرهنگ زیارت و بازتولید حج ابراهیمی ومحمدی آخرین اثر حجت الاسلام حمید احمدی است كه توسط سازمان حج و زیارت، به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب انتشار یافته است.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، كتاب «انقلاب اسلامی؛ احیای فرهنگ زیارت و بازتولید حج ابراهیمی ومحمدی» نوشته حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی مدیر آموزش معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری و مسؤول كمیته فرهنگی اربعین حسینی اخیرا و به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، توسط سازمان حج و زیارت منتشر و راهی بازار نشر شده است.
بخش نخست این كتاب جایگاه و اهمیت حج در جمهوری اسلامی است كه نویسنده در این بخش بیان كرده است كه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حج در كانون برنامه ها و سیاست فرهنگی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت این امر ناشی از چند مسأله از نگاه رهبران نظام اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی بوده است: نگاه نو به حج و امور عبادی در گفتمان انقلاب اسلامی اندیشه و گفتمان برآمده از انقلاب اسلامی كه بر قواعد اندیشگی مكتب اهل بیت(ع) و اسلام ناب محمدی استوار بوده بر درآمیختگی دین و دنیا و سیاست و عبادت اسلامی تاكید دارد. این اندیشه نگاه تكساحتی به امور عبادی و سیاسی را نفی می كند
حج بعنوان فرصتی برای معرفی انقلاب اسلامی به مسلمانان هجوم تبلیغی رژیم های عربی و دولت های غربی ضد انقلاب اسلامی و نگرانی های موجود در طبقات مختلف مردم بخصوص نخبگان جهان اسلام، مسئولیت خطیری را متوجه دستگاه های فرهنگی و تبلیغی كشور در مقابله با این هجمه تبلیغی و رسانه ای و زدودن ابهام ها از اذهان مسلمانان كرده و رسالتی را كه رهبری نظام بارها بر آن تاكید داشته، بر عهده این دستگاه ها و نهادها قرار داد.
حج یك امراستراتژیك و اساسی برای نظام جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی ایران به حج بعنوان یك امر راهبردی و استراتژیك می نگرد. از بخش های دیگر این كتاب می توان به راهبری سیستمی و نظامند حج و زیارت در جمهوری اسلامی و همین طور تاریخچه شكل گیری سازمان حج و زیارت اشاره نمود كه نویسنده در این بخش ساختار و تشكیلات، وظایف سازمان حج و زیارت، اهداف كلی سازمان، وظایف سازمان، اركان حج و زیارت، اعضای شورای عالی حج و زیارت و اهم وظایف رئیس سازمان را متذكر شده است.
حجت الاسلام احمدی در بخش «انقلاب اسلامی بازتولید حج ابراهیمی – محمدی» به استیلاء، دال برتر یا مركزی، در دسترس بون و اعتبار پرداخته و در ادامه نسبت حج و زیارت با گفتمان انقلاب اسلامی را تبیین كرده است. نویسنده در بخش «روش های گفتمان سازی حج ابراهیمی – محمدی» به مسائلی همچون انقلاب اسلامی حج و زیارت و رشد توسعه سرمایه و اشكال و مختلف آن پرداخته و در ادامه انقلاب اسلامی، حج و توسعه سرمایه فرهنگی و شاخص های آنرا مورد ارزیابی قرار داده است.
حجت الاسلام احمدی همینطور در بخش دیگری از این كتاب به معرفی پژوهشكده حج و زیارت، پیشینه آن و همین طور معرفی مؤسسه فرهنگی و هنری مشعر پرداخته و اهداف و مبحث فعالیت های آنرا بیان نموده است. وی در بخشی از این كتاب با بیان این كه حج، برنامه راهبردی انقلاب اسلامی است، به تبیین ارزش های سازمانی همچون طرح تعالی حج و زیارت و طراحی نظام جامع پرداخته است.
بخش دیگر كتاب پیش رو، مربوط به سند استراتژیك فرهنگی، آموزشی، تبلیغی و پژوهشی اربعین حسینی است كه در این بخش برنامه ارتقای فرهنگی اربعین حسینی شامل اصول و سیاست ها و اقدامات و راهكارها در حوزه آموزش و پرورش، رسانه و اطلاع رسانی، تبلیغ و ترویج، ادبی و هنری و تولید محصولات فرهنگی مورد بحث قرار گرفته است.
بخش آخر این كتاب با عنوان حج و زیارت دیپلماسی فرهنگی و قدرت نرم جمهوری اسلامی تنظیم شده كه نویسنده در این قمست حج و زیارت را رسانه ای فراگیر و مؤثر در دیپلماسی عمومی نظام جمهوری اسلامی و دست برتر انقلاب اسلامی در دیپلماسی فرهنگی در حج ارزیابی كرده و به مباحثی همچون انقلاب اسلامی، حج، خانواده و زنان و حج و صدور انقلاب اسلامی پرداخته است.

1397/11/19
02:56:56
5.0 / 5
4415
تگهای خبر: احیا , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
جاویدانی