جلیل قیصری در گفت وگو با مهر:

دومین چاپ اسطوره و شعر به نمایشگاه می رسد، اساشعر چیست؟

دومین چاپ اسطوره و شعر به نمایشگاه می رسد، اساشعر چیست؟

جاویدانی: چاپ دوم كتاب اسطوره و شعر تألیف مشترك جلیل قیصری و ابراهیم نجاری در فرمتی جدید توسط نشر ناسنگ در نمایشگاه كتاب امسال عرضه می شود.جلیل قیصری به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای نمایشگاه كتاب امسال چاپ دوم كتاب «اسطوره و شعر» را دارم كه توسط نشر ناسنگ به مخاطبان عرضه می شود. این كتاب را به همراه ابراهیم نجاری تألیف كرده ام و چاپ جدید با تغییراتی در طراحی جلد و… همراه می باشد. چاپ نخست «اسطوره و شعر» در نمایشگاه كتاب سال ۹۷ انتشار یافته بود.
وی اضافه كرد: تابحال كتاب های متعددی درباره «اسطوره» یا «نقد و تحلیل شعر» انتشار یافته اما درباره رابطه اسطوره و شعر با پرداختن به مصادیق من كتابی را ندیدم. ما در این كتاب درباره ایده های بومی اسطوره ها و كهن الگوها در شعر پرداختیم. بعنوان مثال به انواع اسطوره ها و كهن الگوها و همین طور توتم و تابوها پرداخته و بررسی كردیم كه مثلاً آویختن سر اسب مرده در كشتزار یا پا بستن ملخ توسط كشاورزان چه معنایی دارد؟
قیصری افزود: ریشه های بومی كهن الگوها در كتاب «اسطوره و شعر» بررسی شده و مصداق این اسطوره ها را در شعر شاعران بزرگ ایران چون نیما یوشیج، شاملو، اخوان ثالث و… و برخی از شعرای مشهور جهان، بررسی كردیم. همین طور كار دیگر مادر این كتاب بازخوانی اساطیری از آثار بعضی از شعرا مانند «ری را» از نیما و برخی اشعار فروغ فرخزاد است.
این شاعر و پژوهشگر درباره ساختار كتاب «اسطوره و شعر» و فصل بندی آن اظهار داشت: كتاب سه فصل دارد. فصل نخست كتاب به توضیح اسطوره اختصاص دارد و در آن مباحثی چون «اسطوره در دنیای امروز»، «تاثیر اسطوره»، «اسطوره و تاریخ»، «اسطوره و حماسه»، «اسطوره و باورها و خرافات» و «اسطوره و ادبیات» طرح شده است.
قیصری افزود: فصل دوم كتاب به شعر و رابطه اسطوره و ادبیات اختصاص دارد و در آن مباحثی چون «شعر چیست؟»، «اسطوره ها در شعر فارسی»، «حماسه در شعر معاصر»، «اسطوره طبیعت و مفاهیم نمادین طبیعی در شعر»، «اسطوره – عرفان»، «تصاویر اساطیری»، «اسطوره شراب» و… مطرح شده اند. مباحث فصل سوم كتاب هم كه به بازخوانی اساطیری از شاعران مشهور اختصاص پیدا كرده است.
این شاعر پیشكسوت همین طور درباره آثار جدید درباره «اساشعر» باز اظهار داشت: اساشعر حدود ۳۰ سال قدمت دارد و من این عنوان را برای شعر نوی مازندران پیشنهاد دادم. جدیدترین كتاب درباره اساشعر «پروانه ای بر شانه ماه» است كه به كوشش سارا اقبالی سال قبل از طرف نشر سولار منتشر گردید. در این كتاب تمام مقالات من درباره اساشعر شامل مانیفست ها و نقد و بررسی به همراه مقالات ادیبانی چون محمد صادق رئیسی، احمد ابومحبوب، رجب بذرافشان و… به همراه آثار شاعرانی كه اساشعر گفتند درج شده است.
جلیل قیصری از شاعران و پژوهشگران پیشكسوت مازندرانی است. گونه تازه ای از شعر بومی مازندران با عنوان «اساشعر» توسط قیصری به جامعه ادبی كشور معرفی و پیشنهاد شده است.
«هنوز كو تا سپید خوانی این برف»، «كوكویی بر شاخه ناپیدا»، «مه و منجور: منظومه های مازندرانی»، «اساشعر: مجموعه مقاله ها و شعرهای نوظهور مازندرانی» به همراه محمدصادق رئیسی، «سولاردنی: سروده های مازندرانی» و «از كنگ لو تا كومه های دور»، عناوین شماری دیگر از كتاب های انتشار یافته جلیل قیصری است.

1398/01/21
14:38:00
5.0 / 5
4657
تگهای خبر: طراحی , كهن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
جاویدانی