فراخوان جشنواره كتابخوانی رضوی

فراخوان جشنواره كتابخوانی رضوی

به گزارش جاویدانی دبیرخانه جشنواره «كتابخوانی رضوی» فراخوان نهمین دوره این جشنواره را منتشر نمود.


به گزارش جاویدانی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد كتابخانه های عمومی كشور، نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی توسط نهاد كتابخانه های عمومی كشور و با همكاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا مقابل السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امتداد اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ كتاب خوانی و مطالعه كتاب های در رابطه با سیره پاك ائمه معصومین علیهم السلام خصوصاً حضرت امام رضا مقابل السلام، حضرت معصومه سلام الله علیها و حضرت احمدبن موسی مقابل السلام با بخش ویژه سیره حضرت ابن الرضا امام جواد مقابل السلام (كه طبق روال هر دوره با هدف افزوده شدن منابع در رابطه با سیره یكی از معصومین (ع) به جشنواره نهم اضافه شده است) همزمان با ایام فرخنده دهه كرامت، برگزار می گردد.

در فراخوان نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی، ۱۲ كتاب در سه رده سنی «كودك»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده كه بر این اساس در رده «كودك» (۴ تا ۱۲ سال) كتاب های «امام رضا مقابل السلام» نوشته زهرا عبدی از انتشارات جمكران برای متولدین ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹، «كبوترها و آهوها» نوشته سیداحمد میرزاده از انتشارات به نشر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴، «فاطمه و فاطمه» (شباهت های حضرت معصومه با حضرت زهرا سلام الله علیهما) نوشته محمد مهاجرانی از انتشارات زائر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ و همین طور در بخش ویژه این رده سنی، كتاب «هشت قصه از امام جواد مقابل السلام» نوشته حسین فتاحی از انتشارات قدیانی برای متولدین ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ معرفی شده است.

در رده سنی «نوجوان» (۱۳ تا ۱۷ سال) باز آثاری چون «راز آن بوی شگفت؛ داستانی برمبنای زندگی امام رضا مقابل السلام» نوشته فریبا كلهر از انتشارات به نشر، «با كبوترهای گنبد؛ سروده هایی درباره امام رضا مقابل السلام برای نوجوانان» نوشته احمد میرزاده از انتشارات به نشر و همین طور در بخش ویژه این رده سنی كتاب «درختی كه بال در آورد؛ داستان هایی از زندگی امام جواد مقابل السلام» نوشته مجید ملامحمدی از انتشارات بوستان كتاب بعنوان منابع جشنواره معرفی شده است.

اما در رده سنی «جوان و بزرگسال» (۱۸ سال به بالا) پنج كتاب «مهارت های ارتباط موثر در سیره امام رضا مقابل السلام» نوشته علی جانفزا از انتشارات به نشر، «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع از انتشارات كتابستان معرفت، «درّ عصمت؛ مروری بر زندگانی حضرت معصومه سلام الله علیها» نوشته علی اشرف عبدی از انتشارات زائر، «زندگانی حضرت احمدبن موسی مقابل السلام شاه چراغ» نوشته محمدرضا سنگری از انتشارات شاهچراغ و در بخش ویژه این رده سنی باز كتاب «سیره تقوی؛ ترجمه و توضیح چهل حدیث درباره سیره امام جواد مقابل السلام» نوشته جواد محدثی از انتشارات به نشر معرفی شده است.


بخش های نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی

این جشنواره در دو بخش «فردی» و «خانوادگی» برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند با مطالعه منابع در رابطه با این بخش، در دو شیوه مكتوب و الكترونیكی در جشنواره شركت نمایند.

مقررات شركت در نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی

در بخش «شرایط و مقررات» این فراخوان آمده، شركت در این جشنواره برای عموم علاقه مندان در تمامی گروه های سنی میسّر است و شركت برای عموم كتابداران علاقه مند، تنها در بخش الكترونیك امكان پذیر است.

راهنمای شركت در جشنواره برای بخش كودك

كودكان جهت شركت در بخش «كودك»، می توانند به یكی از دو شیوه «ترسیم نقاشی» و «ارسال فیلم موبایلی» اقدام نمایند و با كشیدن نقاشی از جذاب ترین بخش مورد علاقه كتاب در برگه های مسابقه (كه توسط كتابخانه های عمومی سراسر كشور توزیع و سپس تكمیل، تحویل گرفته می شود) و یا ارسال یك فیلم موبایلی، شامل معرفی كتاب و یا خواندن بخش های جذابی از كتاب، در این جشنواره شركت نمایند.

راهنمای شركت در جشنواره برای بخش نوجوان

علاقه مندان در بخش «نوجوان» باز می توانند به دو شیوه ترسیم نقاشی از جذاب ترین بخش كتاب در برگه های مسابقه نقاشی و پاسخگویی به سئوالات چهار گزینه ای به صورت مكتوب و الكترونیكی برمبنای كتاب های معرفی شده در جشنواره و همین طور ارسال یك فیلم موبایلی، شامل معرفی كتاب دلخواه شامل منابع جشنواره و منابع آزاد در رابطه با سوژه در جمع یا گروه های مختلف (دوستان، خانواده، همكاران و...) بوسیله سایت در این جشنواره شركت نمایند.

راهنمای شركت در جشنواره برای بخش جوان و بزرگسال

برمبنای فراخوان منتشرشده علاقه مندان به شركت در بخش «جوان و بزرگسال» می توانند از سه شیوه مختلف در نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی شركت نمایند. شیوه اول، مطالعه كتاب های معرفی شده جشنواره و پاسخگویی به سوالات چهارگزینه ای به صورت مكتوب یا الكترونیك، شیوه دوم، ارسال فیلم موبایلی از معرفی كتاب دلخواه (اعم از منابع جشنواره و منابع آزاد مرتبط به جشنواره در جمع یا گروه های مختلف (دوستان، خانواده، همكاران و...) بوسیله سایت و شیوه سوم ارسال معرفی كتاب دلخواه، تصویر و مشخصات آن (به صورت متنی) در حد یك پاراگراف ( ۳۵۰ كلمه) بوسیله سایت.

تقدیر از برگزیدگان در بخش ملی

برگزیدگان نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی در دو سطح «ملی» و «شهرستانی» معرفی می گردند و با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی از آنها تجلیل خواهد شد.

بر این اساس در سطح ملی از ۸۰ نفر بعنوان برگزیدگان فردی تجلیل می شود كه به ترتیب در رده سنی «كودك» 10 برگزیده در بخش نقاشی و 10 برگزیده در بخش پویش مجازی(با اهدای ۲ میلیون ریال)، در رده سنی «نوجوان» 10 برگزیده در بخش مكتوب (با اهدای ۲ میلیون ریال)، 10 برگزیده در بخش پویش كتابخوان (با اهدای ۲.۵ میلیون ریال) و 10 برگزیده در بخش نقاشی (با اهدای ۳ میلیون ریال) و همین طور در رده سنی «جوان و بزرگسال» 10 برگزیده در بخش مكتوب، 10 برگزیده در بخش معرفی كتاب و 10 برگزیده در بخش پویش كتابخوان(با اهدای ۲.۵ میلیون ریال)، معرفی و تجلیل می شوند.

همین طور در این جشنواره از هشت خانواده برتر با اهدای لوح سپاس، تندیس جشنواره و مبالغ نقدی تجلیل می شود كه بر این اساس از دو خانواده ۲نفره (با اهدای ۶ میلیون ریال)، دو خانواده ۳ نفره (با اهدای ۹ میلیون ریال)، دو خانواده ۴ نفره(با اهدای ۱۲ میلیون ریال) و دو خانواده ۵ نفر به بالا (با اهدای ۱۵ میلیون ریال) تجلیل خواهد شد.

تقدیر از برگزیدگان در بخش شهرستانی

این جشنواره در سطح شهرستانی باز با عنایت به تعداد كتابخانه های شهرستان و میزان شركت كننده، از ۸ برگزیده تجلیل خواهدنمود كه بر این اساس در رده سنی «كودك» یك برگزیده در بخش نقاشی و یك برگزیده در بخش پویش مجازی (با اهدای ۵۰۰ هزار ریال)، در رده سنی «نوجوان» یك برگزیده در بخش مكتوب (با اهدای ۵۰۰ هزار ریال)، یك برگزیده در بخش پویش كتابخوان (با اهدای ۷۵۰ هزار ریال) و یك برگزیده در بخش نقاشی (با اهدای یك میلیون ریال) و همین طور در رده سنی «جوان و بزرگسال» یك برگزیده در بخش مكتوب (با اهدای ۸۰۰ هزار ریال)، یك برگزیده در بخش معرفی كتاب و یك برگزیده در بخش پویش كتابخوان(با اهدای ۱.۵ میلیون ریال)، معرفی و تجلیل می شوند.

همین طور در این بخش از ۲ خانواده برتر در هر شهرستان (فارغ از تعداد نفرات) با اهدای لوح سپاس، تندیس جشنواره و مبالغ نقدی تقدیر می شود كه بر این اساس، از دو خانواده ۲نفره (با اهدای ۲ میلیون ریال)، دو خانواده ۳ نفره (با اهدای ۳ میلیون ریال)، دو خانواده ۴ نفره(با اهدای ۴ میلیون ریال) و دو خانواده ۵ نفر به بالا (با اهدای ۵ میلیون ریال) تجلیل خواهد شد.

نحوه دریافت منابع نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی

علاقه مندان برای دریافت فایل كتاب ها می توانند به آدرس www.razavi.iranpl.ir بازگشت و یا جهت دریافت امانی كتاب های مسابقه به كتابخانه های عمومی سراسر كشور بازگشت كنند.

نحوه ارسال آثار به نهمین جشنواره كتابخوانی رضوی
شركت كنندگان می توانند علاوه بر ارسال آثار بوسیله الكترونیك آثار مكتوب خودرا به نزدیك ترین كتابخانه عمومی محل زندگی شان تحویل دهند.
نشانی دبیرخانه: تهران، بلوار كشاورز، تقاطع فلسطین، خیابان شهید كبكانیان، خیابان شهید طباطبایی رفیعی، نبش كوچه شهید نوری (كامبیز)، پلاك ۱۸، معاونت توسعه كتابخانه ها و كتابخوانی، اداره كل ترویج كتابخوانی و امور فرهنگی.
رایانامه: razavi@iranpl.ir / شماره تماس: ۸۸۹۵۱۴۹۳ / درگاه الكترونیكی: www.razavi.iranpl.ir
پس از برگزاری جشنواره كتابخوانی رضوی زیر نظر بنیاد فرهنگی امام رضا(ع) و با همكاری دستگاه های مختلف در سطح كشور در سال های گذشته، نهاد كتابخانه های عمومی كشور در سه دوره اخیر (دوره ششم، هفتم و هشتم) متولی برگزاری این جشنواره بوده است. بر این اساس در دوره ششم بیشتر از ۲۳۸ هزار نفر، در دوره هفتم ۶۴۸ هزار و ۲۲۸ نفر و در هشتمین دوره كه سال قبل انجام شد با رشدی ۳۲ درصدی، ۸۵۸ هزار ۶۹۵ نفر در جشنواره كتابخوانی رضوی مشاركت داشتند.
1398/02/03
16:11:13
5.0 / 5
4348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
جاویدانی