پژوهشگران بررسی كردند

روزه لاغر می كند؟

روزه لاغر می كند؟

جاویدانی: نتایج یك پژوهش نشان داده است روزه داری با ورزش منظم سبب لاغری نمی گردد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، میلیون ها مسلمان سالانه در ماه مبارك رمضان از فجر تا مغرب بطور متوسط ۱۴ ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز می كنند. طی ماه رمضان مصرف غذا بیشتر طی شب اتفاق می افتد و كمیت و تناوب مصرف غذا، میزان خواب شبانه و هم چنین میزان فعالیت بدنی كاسته می شود. پژوهشگران در پژوهشی به بررسی تأثیر روزه داری و فعالیت بدنی منظم بر سوخت وساز چربی و كربوهیدرات پرداخته اند.
در پژوهشی كه دكتر مینو باسامی، دكتر سجاد احمدی زاد، وریا طهماسبی، احسان خدمتگزار و سینا رخصتی انجام داده اند آمده است: «تعداد ۲۴ آزمودنی مرد غیر ورزشكار با میانگین سنی ۲۰ تا ۳۰ سال از طریق اطلاعیه و به صورت داوطلبانه با دارا بودن شرایط و خاصیت های مورد نظر پژوهش، در این بررسی شركت كردند. برای تعیین سطح سلامت و فعالیت بدنی از آزمودنی ها خواسته شد تا پرسش نامه مربوط به سلامت و سطح فعالیت بدنی را تكمیل كنند. هیچ یك از آزمودنی های پژوهش حاضر توسط پزشك از انجام فعالیت ورزشی منع نشده بودند و همگی سابقه انجام فعالیت ورزشی به صورت تفریحی را داشتند.»
در بخش دیگری از این مقاله آمده است: «آزمودنی ها در دو گروه ۱۲ نفری روزه داری و روزه داری به همراه تمرین استقامتی قرار گرفتند. طی اجرای پژوهش ها از گروه روزه داران دو نفر انصراف دادند بدین سبب برنامه پژوهش با ۱۰ نفر از گروه روزه دار و ۱۲ نفر از افراد گروه روزه دار و تمرین استقامتی به اختتام رسید. در طول ماه رمضان گروه F فقط روزه داشتند و گروه F+ ET علاوه بر روزه داری، تمرین های استقامتی خودرا سه بار در طول هفته انجام دادند. درانتها هفته اول و هفته آخر ماه رمضان از تمام آزمودنی ها جمع آوری نمونه خونی دوم و سوم مانند نمونه خونی اول به عمل آمد، در همین جلسات اندازه گیری های تن سنجی و اندازه گیری گازهای تنفسی در حالت استراحت انجام شد.»
محققان در این پژوهش می گویند: « اصلی ترین یافته پژوهش حاضر، عدم تغییر معنادار وزن، BMI و درصد چربی بر خلاف تغییرات قابل ملاحظه در وعده های غذایی دریافتی و باز تمرین منظم بود علت عدم تغییر وزن باوجود كاهش وعده های غذایی را می توان جبران آن در وعده های سحری و شام و باز فواصل بین این دو دانست. یافته های پژوهش حاضر نشان داد ورزش منظم سپس افطار باز نتوانسته عاملی بر كاهش وزن افراد باشد، یك دلیل مهم برای عدم تأثیر روزه داری و تمرین بر وزن بدن می تواند افزایش درصد چربی و رژیم غذایی دریافتی باشد كه از ۳۱ درصد به ۳۸ درصد در هر دو گروه افزایش یافته است.»
این پژوهش در چهارمین شماره دوره پانزدهم مجله " غدد درون ریز و متابولیسم ایران" انتشار یافته است.
منبع:

5.0 / 5
4069
1398/02/20
13:17:10
تگهای خبر: سلامت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
جاویدانی