غل و زنجیر شیطان را باز نكنیم

غل و زنجیر شیطان را باز نكنیم

به گزارش جاویدانی عضو هیئت علمی پژوهشكده فرهنگ و معارف قرآن اظهار داشت: انسان روزه دار، در هر درجه ای كه روزه دار باشد، به همان میزان از شر وسوسه های شیاطین در امان بوده و به همان اندازه شیطان برای وی در بند بوده و در غل و زنجیر است.


حجت الاسلام والمسلمین محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، عنوان كرد: در روایات آمده است كه شیطان در ماه مبارك رمضان در غُل و زنجیر است اما شما انسان ها مراقب باشید كه این غل و زنجیر را باز نكنید.
وی ادامه داد: روایت مذكور به این معنا نیست كه چون شیطان در ماه مبارك رمضان در بند بوده و زندانی است پس وسوسه ای از سمت شیطان صورت نمی گیرد و انسان در این ماه از ارتكاب به گناه مصون است، بلكه در ابتدا باید به این نكته توجه داشت كه شیطان در ماه مبارك رمضان تنها برای روزه داران در بند است نه همه افراد.
این كارشناس مذهبی اظهار داشت: انسان روزه دار نیز، در هر درجه ای كه روزه دار باشد، به همان میزان از شر وسوسه های شیاطین در امان بوده و به همان اندازه شیطان برای وی در بند بوده و در غل و زنجیر است.
وی عنوان كرد: شخصی كه در روزه كامل است، یعنی علاوه بر شكم او، زبان، چشم و همه اعضا و جوارح او روزه هستند، شیاطین برای او به صورت كامل در بند قرار گرفته و زندانی هستند، اما برخی تنها گرسنگی و تشنگی را تحمل می كنند و هیچ توجهی به جوانب دیگر روزه داری ندارند، اینها در واقع در جرگه روزه داران وارد نشده اند.
هیچ گاه قدرت اختیار از انسان سلب نمی شود
محمدی با تاكید بر اینكه خداوند هیچ گاه در دنیا قدرت اراده و اختیار را از ما نمی گیرد، بیان كرد: این روایت كه "شیطان در ماه مبارك رمضان در غل و زنجیر است"، به معنای سلب قدرت اراده و اختیار از انسان نیست، بلكه انسان همواره در دنیا قدرت انتخاب و اختیار دارد، ازاین رو در ادامه روایت بالا، آمده است كه مراقب باشید خودتان غل و زنجیر شیطان را در این ماه باز نكنید.
عضو هیئت علمی پژوهشكده فرهنگ و معارف قرآن افزود: خداوند در ماه رمضان، قدرت وسوسه شیاطین را به شكلی كاهش داده است تا افراد روزه دار كمتر مورد وسوسه های وی قرار گیرند، اما انسان گاهی خودش با اراده و اختیار، زمینه های گناه را برای خود فراهم نموده و مرتكب گناه می شود، ازاین رو خداوند متعال قدرت وسوسه شیطان را در ماه رمضان برای روزه داران می كاهد اما مانع از اراده و اختیار انسان نمی گردد.
این كارشناس مذهبی بیان كرد: عبارت "شیطانِ در غل و زنجیر" به معنای غل و زنجیر ظاهری نیست كه بر دست و پای شیطان بسته شده باشد تا به هیچ عنوان انسان را وسوسه نكند، بلكه این مسئله بعنوان یكی از تأثیرات روزه داری هم بیان شده است.
محمدی اظهار داشت: همانطور كه در روایات آمده است كه مداومت بر قرائت سوره قدر، رزق و روزی را زیاد می كند، و این امر در واقع یكی از آثار قرائت سوره قدر است، برای روزه داری هم به همین شكل است، دور شدن وسوسه های شیطانی از افراد روزه دار در ماه مبارك رمضان یكی از آثار روزه داری است.
وی عنوان كرد: زمانی كه گفته می شود كه بر قرائت سوره قدر مداومت كنید تا رزق و روزی تان افزایش یابد، به این معنا نیست كه انسان بدون هیچ تلاش و فعالیتی و تنها با خواندن سوره قدر، در انتظار رسیدن رزق و روزی باشد، بلكه تلاش در راه رسیدن به رزق و بركت همراه با قرائت سوره قدر، تأثیرگذار خواهد بود.
عضو هیئت علمی پژوهشكده فرهنگ و معارف قرآن تصریح كرد: در ارتباط با روزه داری و كاهش وسوسه های شیطانی بر انسان روزه دار نیز، نباید تصور شود كه انسان در این ماه به هیچ عنوان مرتكب گناه نمی گردد چون خداوند شیطان را در بند كرده است، بلكه كاهش وسوسه های شیطانی یكی از آثار روزه داری است همانطور كه افزایش رزق و روزی از آثار قرائت سوره قدر است.
تنها وسوسه كننده انسان، ابلیس نیست
محمدی بیان كرد: تنها وسوسه كننده انسان، یك موجود غول آسا به نام شیطان نیست، بلكه شیاطین مختلف و ابزار و اسباب مختلفی در دنیا وجود دارند كه باعث وسوسه انسان می شوند، هر چقدر هم كه قدرت وسوسه شیطان كاهش پیدا كند، اسباب دیگری همچون نفس اماره، انسان های شیطان صفتی كه گمراه كننده انسان هستند و… همگی در وسوسه انسان مؤثر هستند.
این كارشناس مذهبی در انتها عنوان كرد: شیاطین می توانند به شكل جن و انس بر انسان ظاهر شده و او را وسوسه كنند، ازاین رو انسان باید مراقب تمامی جنبه های زندگی خویش باشد و تصور نكند كه تنها شیطان به همان معنای ابلیس است كه قدرت وسوسه انسان را دارد و زمانی كه ابلیس در بند باشد، هیچ راه وسوسه ای برای انسان نیست.
5.0 / 5
4051
1398/02/21
14:48:20
تگهای خبر: فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی