با عنوان دین به چه درد می خورد ؛

سیدمهدی شجاعی اثری تازه روانه بازار كتاب كرد

سیدمهدی شجاعی اثری تازه روانه بازار كتاب كرد

به گزارش جاویدانی تازه ترین اثر سیدمهدی شجاعی با عنوان دین به چه درد می خورد از جانب انتشارات كتاب نیستان منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، سید مهدی شجاعی تازه ترین اثر خودرا با عنوان «دین به چه درد می خورد» روانه بازار كتاب كرد.
شجاعی كه بعد از انتشار كتاب «كمی دیرتر» بارها خبر از نگارش و انتشار جلد دوم این رمان را داده بود و در سال های اخیر جز دو كتاب برای مخاطب كودك اثر تازه ای از خود روانه بازار كتاب نكرده بود در این اثر تازه نیز متنی غیر داستانی را با سوژه دین شناسی با روش استفهامی به مخاطبان خود عرضه نموده است.
بنابر اعلام ناشر، شجاعی در تازه ترین اثر خود با عنوان «دین به چه درد می خورد» دست به تلفیقی زیبا از دو تجربه خود در نویسندگی زده است و اثری خلق كرده نه داستان است و نه متنی عارفانه. بلكه با درون مایه ای از طنزی ملایم و البته با استفاده از عناصر زبانی ساده در صدد بازخوانی استفهامی از چالش های دینداری در عصر مدرن است.
شجاعی برای این مساله كتاب خودرا با روش اثبات معكوس شروع می كند و با برشمردن بعضی از لطمه های اجتماعی و فرهنگی ساختارهای زیستی در جامعه دین مدار و قدم به قدم جلو آوردن و نفی كردن گزاره های ساده استنتاج شده از این موضوع، درباره كاركردهای واقعی دینمداری در زندگی اجتماعی به صحبت پرداخته است.
در قسمتی از این اثر می خوانیم: واقعیت این است كه منابع مادی چه در اطراف خودمان و چه در سطح جهان، محدود است. این طور نیست كه همه چیز به قدر كافی برای همگان وجود داشته باشد. اگر این طور بود بخش عمده‌ی مردم جهان، در فقر و فلاكت به سر نمی بردند یا لااقل زندگی اكثریت مردم جهان در حد متوسط و زیر متوسط متوقف نمی ماند.
در این اوضاع و ا وال آشفته و بحرانی و ناعادلانه، هر كدام از ما خیلی كه همّت نماییم، بتوانیم گلیم این زندگی روزمره خودمان را از آب بیرون بكشیم، بتوانیم رفاه و آسایش خودمان و یا افراد تحت تكفلمان را فراهم نماییم.
در این وانفسا كه همگی شب و روز می دویم و همچنان هشتمان در گروی نه است، و به درصد قابل قبولی از رفاه و آسایش و ثروت و موقعیت و امكانات مطلوبمان هم نرسیده ایم، فكر كردن و حرف زدن در مورد دین و مذهب و باور و اعتقادات، چه جایگاهی می تواند داشته باشد!؟
دین و مذهب و اعتقادات به درد زمانی می خورد كه مردم فراغت داشتند، كه هزار جور فكر و خیال و دغدغه نداشتند، كه در فضای زندگی ماشینی با این سرعت و شتاب، زندگی نمی كردند، كه این همه امكانات و لذتهای جالب و جذاب، برای رسیدن وجود نداشت، كه دغدغه های دیگر، جایی برای دین و مذهب و خدا و پیغمبر باقی می گذاشتند.
اثر تازه شجاعی را انتشارات كتاب نیستان منتشر نموده است.

1398/03/11
15:40:10
5.0 / 5
4307
تگهای خبر: بازار , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
جاویدانی