گرامیداشت هجدهمین سالگرد ارتحال آیت الله حاج صادق احسان بخش

گرامیداشت هجدهمین سالگرد ارتحال آیت الله حاج صادق احسان بخش

جاویدانی: عضو مجلس خبرگان رهبری مسلمانان را بیشترین قربانیان اسلام های انحرافی دانست و بیان كرد: اسلام ناب می تواند جامعه بشری را از جهالت بیرون آورد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، آیت الله رضا رمضانی در مراسم گرامیداشت هجدهمین سالگرد ارتحال آیت الله حاج صادق احسان بخش، نماینده فقید ولی فقیه در استان كه در مصلای امام خمینی (ره) رشت برگزار شد، با اشاره به اینكه علما و مراجع علاوه بر عرصه تبلیغ آثار علمی و خدمات اجتماعی از خود به یادگار می گذارند، اظهار نمود: تأسیس مراكز علمی و حوزوی، مساجد و بیمارستان ها همچون این خدمات اجتماعی است.
وی مصلای رشت را یكی از یادگاران اجتماعی آیت الله احسان بخش دانست و اضافه كرد: ایشان با وجود همه كسالت های ناشی از جانبازی روزانه پیگیر این پروژه بود و مستقیماً مدیریت را بر عهده داشت.
عضو مجلس خبرگان رهبری كتاب «آثار الصادقین» را میراث باارزش آیت الله احسان بخش در عرصه خدمات علمی دانست و اظهار نمود: این كتاب به اهل منبر سفارش می شود.
آیت الله رمضانی با اشاره به اطلاعات وسیع و تخصصی آیت الله احسان بخش نسبت به مسائل اجتماعی و تحلیل دقیق مطالب روز از تریبون نماز جمعه، اشاره كرد: یك عالم دینی باید مطالعاتش زیاد و به روز باشد و آیت الله احسان بخش از این خاصیت برخوردار بود.
وی اعزام كمك های هزار كامیونی به جبهه های دفاع مقدس را از دیگر خدمات اجتماعی نماینده امام در گیلان دانست و متذكر شد: ایشان با عنایت به روحیات، مدیریت و نفوذی كه داشت از شرایط بحرانی بسیار اثرگذار بود.
نماینده گیلان در مجلس خبرگان رهبری تكریم از عالمان دینی را تكریم از علم و دیانت دانست و اظهار داشت: تكریم علما مورد تاكید آیات و روایات اسلامی است.
وی عالمان دینی را مرزبانان دین و دیانت دانست و اشاره كرد: رسالت مهم عالمان دینی مرزبانی از فهم دینی و معرفی اسلام ناب است پس باید از عالمان واقعی دین كه توانسته اند در عرصه تبلیغ دین و معرفی اسلام ناب موفق باشند الگوبرداری نماییم.
آیت الله رمضانی با اشاره به اینكه مهمترین وظیفه یك عالم دینی در وهله نخست تفقه و فراگیری دانش دین به صورت عمیق است، افزود: وظیفه بعدی انذار است، برای اینكه مردم سخن عالمان دینی را سند قرار می دهند و پس لسان صدق اثرگذار می باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری آیات ۶ تا ۱۰ سوره ملك را مبین نقش یك عالم دینی دانست و افزود: عالمان دینی نقش نذیر و هشداردهنده دارند كه یكی از اوصاف انبیای الهی است. در واقع پیامبران در كنار بشارت آگهی هم می دادند. ما وجود رسول الله (ص) و دوده (ع) را درك نكرده ایم و پس كلام دوده را عالمان دینی برای ما نقل می كنند و خودشان بشیر و نذیر می شوند.
وی با اشاره به اینكه علما به مثابه واسط میان وحی و مردم هستند، اشاره كرد: این عالمان دینی هستند كه می توانند نقش برجسته ای در آگاهی و بیداری جامعه ایفا كنند و جامعه آگاه و بیدار جامعه پیشرو خواهد بود. در واقع یكی از خاصیت های جامعه پیشرو آگاهی و بصیرت است و هرچقدر آگاهی و بصیرت بیشتر شود، جامعه به لحاظ ارتقای فكری و معنوی جلوتر خواهد بود.
مدرس حوزه و دانشگاه افزود: یك عالم دینی باید دین را عمیق بفهمد و برمبنای مخاطب شناسی به مردم اعلام نماید. در واقع معرفی دین برای عوام و خواص باید به شكلی باشد تا مردم اسلام ناب را از غیر ناب تشخیص دهند و اسلام علوی را از اسلام اموی و عباسی جدا كنند. امروز اسلام آمریكایی، اسلام لیبرالی، اسلام سكولار و اسلام افراطی در مقابل اسلام ناب قرار دارد.
آیت الله رمضانی مسلمانان را بیشترین قربانیان اسلام های انحرافی دانست و بیان كرد: اسلام ناب می تواند جامعه بشری را از جهالت بیرون آورد. این عالمان ربانی هستند كه نقش حفظ جایگاه معنوی اسلام را بر عهده دارند و بدعت ها را افشا می كنند.
وی با اشاره به فعالیت های شبكه های انحرافی به نام شیعه، تصریح كرد: شیعه واقعی دوده (ع) آن شیعه ای است كه بنا به فرموده امام صادق (ع) اهل فهم و تعقل و صبر و حلم و وفا و مدارا باشد. امروز جایگاه امام حسین (ع) كه می تواند برای دنیای بشری الگو باشد توسط برخی جاهلان تنزل داده شده و پس یكی از مهمترین وظایف عالمان دینی جهل زدایی است.
عضو مجلس خبرگان رهبری جامعه اسلامی جاهل و گمراه را در كلام نهج البلاغه جامعه ذلیل و زبون و منحط خواند و اظهار داشت: قرآن كتاب حیات است و انسان می توان راه و رسم زندگی را به صورت دقیق و كامل از قرآن بیاموزد پس قرآن بر تعقل تاكید دارد. بی شك نزدیك اندیشی عقل انسان را به عبودیت و دوراندیشی عقل انسان را به بهشت دعوت می كند.
وی تلاوت و تفسیر قرآن در جامعه جاهل و گمراه را كم بها و استفاده ظاهری و زینتی از قرآن را دارای ارزش دانست و اظهار نمود: اگر جهل بر جامعه حكم فرما شود كار به جایی می رسد كه معروف از همه منكرتر و منكر از همه معروف تر به نظر می شود و مردم معروف را منكر و منكر را معروف می دانند پس برای زدودن جهل نیازمند نقش آفرینی عالمان هستیم.
آیت الله رمضانی عقل را بهترین ثروت و جهل را بدترین فقر دانست و متذكر شد: گاهی انسان چیزی را نمی داند و پس جهل در مقابل علم قرار می گیرد و از انسان در روز قیامت سوال می شود، اما گاهی جهل در مقابل عقل قرار می گیرد، یعنی كسی كه مسیرش عقلانی نباشد جاهل است.
وی با اشاره به اینكه امام حسین (ع) در كربلا برای مقابله با جهل عقلانی قیام كرد، اضافه كرد: بزرگترین جهالت روزگار آن جهالتی است كه در آن اسلامی معرفی شود كه با آن اسلام سر مسلمانان بریده شود. امروزه كرسی های الهیات و اسلام شناسی و شیعه شناسی در دانشگاه های دنیا به راه افتاد و پول های هنگفتی هزینه می شود تا اسلام قرآن را به شكل دلخواه تفسیر كنند پس هنر عالمان دینی است كه از این فرصت برای نشر اسلام ناب در مراكز علمی استفاده كنند.
نماینده گیلان در مجلس خبرگان رهبری مخاطب رسول الله (ص) را فطرت و عقل دانست و عنوان كرد: عالمان دینی باید علم دین را از قرآن و عترت خوب دریافت و عرضه كنند. عده ای به نام روشن فكر دینی در دانشگاه های دنیا اسلام را تنها با لقب رحمانیت معرفی می كنند، اما اسلام در كنار رحمت دین استقامت در مقابل طاغوت و ستمگران است.
مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینكه اسلام لیبرال در غرب به دنبال زدودن شریعت از اسلام است، اشاره كرد: عالمان دینی هنر امام خمینی (ره) را داشته باشند و اسلام ناب را معرفی كنند، برای اینكه دنیای امروز تشنه اسلام ناب است و شیعه و تشیع می تواند پاسخگوی پرسش های نسل بشر باشد.
وی طالبان را قرائت غرب از اسلام و برای مبارزه با ایران اسلامی دانست و اظهار داشت: آیت الله احسان بخش ۱۹ سال برای ترویج ادبیات معمار كبیر انقلاب كوشش كرد و پس امروز ماموریت جهانی داریم و این ماموریت علاوه بر خودسازی و دگرسازی، زمینه سازی برای شكل گیری تمدن نوین اسلامی و ظهور امام زمان (عج) است.1398/03/13
15:14:26
5.0 / 5
4416
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاویدانی