آیت الله حسینی بوشهری:

مبلغ زود از كوره در نمی رود

مبلغ زود از كوره در نمی رود

جاویدانی: نایب رئیس جامعه مدرسین عنوان كرد: باید در هنگام نهی از منكر خوبی ها و شخصیت طرف مقابل را در نظر بگیرید و ضمن اشاره به آن خوبی ها، با احترام مطلب خودرا بیان كنید.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، آیت الله حسینی بوشهری در همایش تبیین طرح پارسا كه در سالن همایش های غدیر قم برگزار شد، اظهار داشت: امیرالمومنین(ع)فرموند "غایت دین در امربه معروف و نهی از منكر و اقامه حدود است." در این حدیث عامل قوام دین امر به معروف و نهی از منكر بیان شده است تا عظمت دین اسلام بر همگان نمایان شود.

وی افزود: طبق بیانات رسول اكرم(ص)، كسی كه امر به معروف می كند، باید امر به معروفش نیز معروف باشد، یعنی باید در این راه از شیوه های درستی استفاده نماید تا مبادا در راه انجام معروف، منكری صورت بگیرد، یكی از وظایف كلیدی و اصلی ما این است كه در حد دانش و توانایی خودمان دین خودرا تبلیغ كرده و از آن حراست نماییم.

حسینی بوشهری عنوان كرد: خداوند در قرآن كریم، 3معیار را برای تبلیغ كنندگان آموزه های قرآن و دین ذكر می كند، اول آنكه این افراد در تمام برهه های تاریخی، مسئول رساندن پیام و رسالات خداوند به مردم هستند، دوم آنكه فقط از خداوند می ترسند، سوم آنكه در این راه به قضاوت دیگران اهمیت نمی دهند و تنها به خداوند توجه دارند و شما آمران به معروف و ناهیان از منكر نیز باید به این سه خاصیت توجه ویژه داشته باشید.

وی افزود: مبلغ دین خداوند خاصیت های خاص خودرا دارد و هركسی نمی تواند مدعی مبلغ دین خداوند بودن باشد و از آن خاصیت ها شناخت كافی است، چونكه انسان زمانی می تواند چیزی را تبلیغ كند كه آنرا به درستی بشناسد، پس اگر آمر به معروف نداند كه منكر و معروف در آموزه های دینی چه تعاریف و مصادیقی دارند، امكان دارد امر به معروف و نهی از منكر وی، سبب جابه جایی معروف و منكر در تصور مردم شود، به همین خاطر باید برای آمران به معروف و ناهیان از منكر كلاس های آموزشی و مهارتی اجرا شود تا تبلیغ موثری صورت گیرد.

نایب رئیس جامعه مدرسین عنوان كرد: مبلغ زود از كوره در نمی رود، نهایت صبوری و بردباری را دارد و هنگام مشاهده یك صحنه ناهنجار طوری رفتار نمی كند كه نشان دهنده بی حوصلگی وی باشد، چونكه تبلیغ نیازمند حوصله فراوان است و خداوند نیز در قرآن كریم موهبت خود به پیامبر كه سبب موفقیت ایشان شده را، نرم خویی و دریادلی ایشان بیان می كند.

اظهار نگرانی مراجع نسبت به وضع حجاب در قم
وی بیان كرد: مراجع و علما بارها و بارها نسبت به وضع كنونی قم اظهار نگرانی كرده اند، مقام معظم رهبری حداقل در دو نوبت كه به صورت رسمی رسانه ای شده نگرانی خودرا نسبت به وضع فرهنگی قم ابراز كرده اند، واقعیت این است كه فرهنگ ما و آداب ما دشمن دارد، چونكه نمی توان بر كشوری كه مردم آن معتقد اند بسادگی سلطه پیدا كرد، هنگام سلطه مسلمانان بر آندلس یا همان اسپانیای امروزی، دشمن بوسیله توزیع مشروبات مجانی و ترویج بی عفتی در بین مسلمانان آن منطقه مبادرت به شكست اقتدار آنان كرد، در نتیجه جامعه ی اسلامی درگیر فحشا شده و نگاه های غیرت مند آنان به نگاه های بی تفاوت بدل شد.

حسینی بوشهری افزود: امروز نیز 260 شبكه ماهواره ای و هزاران سایت مستهجن به زبان فارسی برای حیازدایی در جامعه ایران مشغول فعالیت هستند، دشمنان در جنگ تحمیلی موفق به شكست ما نشدند، در جنگ اقتصادی نیز به فضل الهی موفق نخواهند شد و به همین خاطر سال هاست كه در جنگ فرهنگی در حال فعالیت هستند و الان با تمام وجودشان به حجاب و عفاف بانوان جامعه ما حمله می كنند.

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان كرد: در سال های گذاشته برخی مسئولین دولتی به مراتب پایین تر خود بخشنامه می كردند كه نسبت به حجاب مراجعین توجهی نشود، نسبت به پوشش پرسنل سخت گیری نشود و امثالهم، به همین خاطر صراحتا عرض می كنم كه در مسئله حجاب تنها علما و مراجع و طلاب مسئول نیستند، بلكه وزارت خانه ها و مسئولین دولتی نیز در این زمینه وظیفه دارند.

آمر به معروف در جامعه امروز تنهاست
وی افزود: برای موفقیت طرح امر به معروف و نهی از منكر نیاز به یك بسیج مردمی داریم، حالا آمر به معروف در جامعه تنهاست و هنگامی كه امر به معروف می كند، مورد سرزنش عابران و مغازه داران شاهد آن اتفاق قرار می گیرد، مردم ما مردم متدینی هستند كه ما باید این حس مسئولیت نسبت به دین را در آنها بیدار نماییم.

حسینی بوشهری ضمن اشاره به ضرورت تقویت نهادهای متولی امر به معروف و نهی از منكر از نظر اقتصادی، اظهار داشت: سرچشمه ی خیلی از لطمه هاس اجتماعی و مشكلات فرهنگی، مسائل اقتصادی می باشد كه اگر آنها حل شوند از شمار این ناهنجاری هلای فرهنگی نیز كم می شود.

وی درباب نحوه برخورد آمر به معروف عنوان كرد: مخاطب شما باید از لحن و لفظ شما، خیر خواهی و دلسوزی شما را استنباط كند، باید در هنگام نهی از منكر خوبی های طرف مقابل را در نظر بگیرید و ضمن اشاره به آن خوبی ها، با احترام مطلب خودرا بیان كنید، باید عمل را مورد سرزنش قرار دهید نه عامل را، باید شخصیت طرف مقابل را در نظر بگیرید و بیان شما طوری باشد كه مخاطب شما را در حال برتری جویی بر خود نبیند، باید حس كند كه شما بعنوان یك برادر و خواهر مسلمان از سر دلسوزی و خیر خواهی نكته ای را بیان می كنید.


منبع:

5.0 / 5
4499
1398/03/31
21:07:55
تگهای خبر: آموزش , فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاویدانی