قمی: مبلغان اصلی غدیر، مردم هستند

قمی: مبلغان اصلی غدیر، مردم هستند

جاویدانی: رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در اولین رویداد ایده پردازی با سوژه غدیر اظهار داشت: پیام حضرت امام به سازمان تبلیغات این است كه همه مردم باید در تبلیغ خوبی ها حضور داشته باشند. سازمان هم بنا دارد این روند تبلیغ را تمهید و تسهیل كند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، به نقل از اداره كل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهرانحجت الاسلام والمسلمین قمی- رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در نخستین رویداد ایده پردازی پیرامون چگونگی ترویج عید غدیر با عنوان «شامخ» (شبكه ابلاغ مهمترین خبر) كه با حضور نخبگان و فعالان فرهنگی استان تهران در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار گردید در مورد برگزاری نخستین رویداد ایده پردازی غدیر اظهار نمود: امثال این برنامه ها تابحال در سازمان نبوده است و این جنس برنامه ها را نداشتیم. امیدمان این است كه این چنین برنامه ها را بی كیفیت برگزار نكنیم. از این پس هدف مان این است كه تمام ملزومات ظاهری و باطنی را فراهم نماییم تا برنامه ها به بهترین نحو برگزار گردد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی درباب استفاده از تمام فضاهای بلا استفاده برای انجام كارهای فرهنگی و دینی اظهار داشت: اگر سازمان فضاهای بلا استفاده دارد، باید در اختیار مجموعه ها قرار بگیرد البته با سنجه ای مشخص و دقیق. ما در حال درست كردن یك سامانه حمایتی هستیم كه همه چیز شفاف و مشخص باشد و بدانیم كه هر مجموعه چه چیزی گرفته است؛ پول گرفته است یا یك اتاق؟ برای چه مدت و برای انجام چه كاری؟ این مساله از مساجد و هیئات و مجموعه های قرانی تربیتی گرفته تا كسانی كه در فضای نوین در حال طراحی انیمیشن، بازی و... هستند ادامه دارد. در حقیقت، باید بدانیم كه هر مجموعه با چه متر و معیاری مشمول حمایت شده یا نشده است. دقیقا نمی دانم كه این سامانه تا چه زمانی بالا می آید اما امیدوارم كه تا دو الی سه ماه آینده همه چیز مشخص شود. این مورد در ادارات كل ما در تهران نیز وجود دارد و می خواهیم با منطق و روش روشنی، امكانات و منابع را در اختیار مجموعه های تبلیغی قرار بدهیم.
قمی در مورد روند سخت مجوز دادن به هیئات و كانون های فرهنگی اظهار داشت: ما در این جا از دستگاه های حاكمیتی گله مند هستیم و سرسختانه پیگیری می نماییم كه این مشكل حل شود و به هیات های مذهبی و مكتبی، امكان تخصیص مجوز و بقیه امكانات حاكمیتی داده شود. البته ما اصرار نداریم كه حتما باید بیایند و از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز بگیرند بلكه هر مجموعه حاكمیتی منصوب به رهبری كه این مورد را تسهیل كنند، پای كار بیاید و مجوز بدهد.
وی به حمایت ویژه از جریان های متدین انقلابی در عین رعایت عدالت اشاره نمود و اظهار داشت: توجه داشته باشید كه مجموعه هایی كه دغدغه های دینی و انقلابی دارند حتما باید مشمول حمایت مضاعف حاكمیت قرار بگیرند. این حرف ها كه بگوییم همه برای ما مساوی هستند، یك ادا است. به صورت قانونی و حقوقی همه مساوی هستند بدین معنا كه عادلانه رفتار می شود اما جریان انقلابی باید به صورت مضاعف حمایت شود.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ به یك پیشنهاد برای اجرای برنامه های مشاركتی اظهار داشت: حتما اجرای برنامه های مشاركتی با دیگر سازمان ها را پیگیری می نماییم. بنده روز گذشته در مسافرت مشهد بودم و تفاهم نامه همكاری با نهاد رهبری در دانشگاه ها را امضا كردیم. علاوه بر این، برنامه داریم تا با نهادهای دیگر نیز برنامه مشترك داشته باشیم، از وزارت صنعت و معدن گرفته تا حوزه های علمیه و...
او هدف اصلی خودرا ایجاد مكانیزم حمایتی از دغدغه مندان دینی و فرهنگی دانست و اظهار داشت: در این نشست فقط می خواهم یك جمله را بگویم و آن هم این است كه تصویری وجود دارد كه نفت در آن موثر است، سوابق فرهنگی ما در آن موثر است، رفتار ناصواب مسئولین پیشین در آن موثر است و غیره كه آن هم دولت و حاكمیت است. در مقابل آن نیز مردم وجود دارند. مردم سالاری دینی حرف متمایز جمهوری اسلامی در زمان پیروزی انقلاب بود. در جمهوری اسلامی حتما باید رویه های خود به سمت مردم سالار بودن را تغییر بدهیم. بر همین مبنا در سازمان تبلیغات بنا داریم كه بدانیم اگر واقعا قرار باشد مردم مبلغ جامعه باشند، چگونه باید با آنان رفتار شود. توجه داشته باشید كه مبلغان واقعی غدیر، مردم بودند.
قمی در بخش پایانی صحبت های خود اظهار داشت: تبلیغ، شان هر مسلمان است و هر مسلمانی وظیفه تبلیغ خوبی ها و نشر آنرا دارد. این پیام حضرت امام به سازمان تبلیغات است كه همه مردم باید در تبلیغ خوبی ها حضور داشته باشند. سازمان هم بنا دارد این روند تبلیغ را تمهید و تسهیل كند. یعنی ایده را سازمان می دهد و مردم اجرا كنند. مثلا فكر نماییم و ببینیم كه برای نشر غدیر چه باید بكنیم. برنامه ما همین یك خط است؛ می خواهیم فاصله بین سازمان- مردم، مسئولین- مردم و حاكمیت- مردم را برداریم. در حقیقت اگر مردم خواستند كه وارد میدان شوند ما بعنوان كسی كه دسترسی های حداقلی دارد، چگونه می تواند آنان را یاری كند.
حجت الاسلام میرلوحی- عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) با اظهار این مطلب كه نباید غدیر به فراموشی سپرده شود، اضافه كرد: فكر نكنید كه همه می دانند، غدیر چیست. نسل جدید اطلاعات زیادی از غدیر ندارد. اگر كمی سهل انگاری نماییم، دیگر لغت تشیع و شیعه نیز از بین می رود.
حجت الاسلام سهرابی- مدیر كل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران نیز در این رویداد اظهار داشت: امید داریم به بركت توجه، توسل و تمركزی كه دوستان در مورد ترویج غدیر دارند، بتوانیم به دستاوردهای خوبی در این رویداد ایده پردازی برسیم.
ایشان در ادامه اضافه كرد: به صورت كلی در غدیر دو نكته برای ما مهم می باشد. همان گونه كه می دانید در سوژه آداب و رفتار دینی، ۲ اصلاح مهم داریم؛ شعائر و مناسك. شعائر به معنای نماد است و رفتارهای نمادین را شامل می شود. همه رفتارهای جمعی كه معنای نمادین دارد جز شعائر بشمار می رود. برای مثال، راه اندازی دسته عزاداری در خیابان ها، درست كردن یك كیك تولد ۵۰ متری برای تولد اما زمان یا طواف در مقابل خانه خدا همچون شعائر است. توجه داشته باشید كه شعائر این خاصیت را دارد كه می تواند در شرایط اجتماعی مختلف و با فرهنگ و آداب های مختلف خلق شود. ازاین رو در هر جا كه یك رفتار، بروز اجتماعی پیدا كرده و به یك حقیقت اشاره می كند، با شعائر روبه رو هستیم. در این رویداد ایده پردازی توقع ما این است كه از این مساله یك قدم جلوتر برویم. مطمئنا شعائر باید حفظ و تكریم شود چونكه مقدمه ورود به رفتارهای اجتماعی دینی است اما اگر در آن بمانیم هیچ كار جدیدی نكرده ایم. و برهمین اساس باید وارد قدم بعدی شعائر، یعنی مناسك شویم.
وی به توضیح مناسك پرداخت و اظهار داشت: مناسك به تمام رفتارهای دینی جمعی و اجتماعی اطلاق می شود كه وارد متن زندگی شده است. برای مثال، وقتی به عید غدیر نگاه می نماییم، آنرا یك جنبش اجتماعی بدانیم كه در آن باید به همدیگر كمك نماییم. مثلا، عاشورا در متن زندگی مردم است چونكه همه می دانند كه در روزهای عاشورا چه باید بكنند. حال آیا همه مردم می دانند كه در غدیر چه باید بكنند؟ باید غدیر را در متن زندگی مردم بیاوریم و تكریم غدیر در سبك زندگی مردم بیاید. این گونه نباشد كه یك عده برای غدیر جشن بگیرند اما عده ای نفهمند كه چرا جشن گرفتیم.
مدیركل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران تصریح كرد: اگر نتوانیم غدیر را در متن زندگی و سبك زندگی مردم بیاوریم، كاری انجام نداده ایم. در این راه، اول از همه باید نمادسازی شود و رفتارهای نمادین خلق شود. حال باید برویم و این نماد را در متن زندگی مردم وارد نماییم. غدیر زمانی نشان داده می شود كه در زندگی مردم وارد شود. به عبادت های روز عید غدیر نكاه كنید، چه قدر نماز و دعا و عبادت دارد و در مقابل چه قدر فضلیت ها و آداب اجتماعی دارد؟ ازاین رو جهت گیری ائمه نیز این چنین است كه آنرا در متن زندگی مردم بیاورند. اگر غدیر در متن زندگی آمد، می ماند و تكریم می شود. دغدغه ما در این رویداد این است كه ایده های امروز شما این نیاز را پاسخ بدهد كه چگونه می توانیم غدیر را در متن زندگی عموم مردم بیاوریم؟
وی اظهار داشت: روز غدیر، روز تجلی ولایت است. ولایتی كه از ابتدا به گردن پیامبران بود و امیرالمومنین آنان را در باطن یاری می كرد اما در زمان رسول الله، این ولایت آشكار شد. برمبنای روایتی از امام صادق(ع) در حقیقت، ولایت و پیوستگی بین شما مومنان، مسیر را برای رسیدن به ولایت پروردگار و ائمه آسان می رسد. به عبارت بهتر اگر می خواهید به ولایت خدا و اولیائش برسید باید بروید و ولایت خودرا با مومنین برقرار كنید. بر همین اساس، سبك حركت ما به سمت خدا و اولیا او از همین جا نشات می گیرد. در روز غدیر اگر مقرر است كه ولایت جاری شود، مهم ترین وظیفه ما این است كه رابطه خود با مومنین را اصلاح نماییم.
سهرابی درانتها اظهار داشت: بر همین مبنا از همه شما خواهشمندم كه ایده هایتان اولا بتواند مناسك جدید تولید نماید كه وارد زندگی مردم شود و دوما پیوستگی بین مومنین را تشدید كند.
همین طور در این مراسم گروه های برتر معرفی و از آنها تقدیر گردید. اسامی گروه های شایسته تقدیر به شرح زیر است:
۱- گروه «شبكه توزیع كتاب»
۲- گروه «خانه سادات»
۳- گروه «ولایت غریب»
هم چنین اسامی گروه های برتر به شرح زیر است:
۱- گروه «مبشران غدیر» با ایده «بازنمایی رسانه ای اقتدار فرهنگی و تمدنی شیعیان جهان به كمك به اشتراك گذاشتن خطبه غدیر از اقصی نقاط دنیا»
۲- گروه «شمیم» با ایده «ایجاد پلتفرم تسهیل كننده در رابطه تعاملی بین فعالان فرهنگی و ظرفیت های متناسب آن»
۳- گروه «آسمان» با ایده «استفاده از ظرفیت مادران در جهت نهادینه كردن پروسه غدیر»
منبع:

1398/05/20
13:49:49
5.0 / 5
4311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
جاویدانی