یك پژوهشگر دینی:

عامل ظهور، مردم هستند

عامل ظهور، مردم هستند

به گزارش جاویدانی ایسنا/قم یك پژوهشگر دینی اظهار داشت: برای ظهور حجت خداوند شرط خاصی لازم نیست بلكه این خود مردم هستند كه زمینه ساز ظهور هستند و باید آمادگی خودرا برای پذیرش و درك حضور و ظهور امام زمان(عج) پیدا كنند.


حجت الاسلام والمسلمین رضا محمدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه در دوران غیبت كبری نواب خاص وجود ندارند، بیان كرد: اگر از همان ابتدا غیبت كبری شكل می گرفت مردم در آن دوران مستاصل و چه بسا منحرف می شدند چونكه وضعیت آن دوران می طلبید كه یكباره دست مردم از دامن امام قطع نشود و همواره برای پاسخ سوالات و شبهات خود به نواب ایشان بازگشت كنند.
این استاد حوزه و دانشگاه عامل زمینه ساز غیبت صغری و ارتباط غیرمستقیم و با واسطه با امام زمان(عج) را گفت وگوی غیرمستقیم امام هادی(ع) و امام حسن عسگری(ع) با مردم واصحاب دانست كه به سبب خفقان و فشار شدید دوران امامت این بزرگواران و محصور بودن ایشان در پادگان نظامی عسكریه از پشت پرده با اصحاب صحبت داشتند؛ علاوه بر این حفظ امنیت جانی امام زمان(عج) این ارتباط با واسطه وتحت كنترل با اصحاب را می طلبید.
محمدی ضمن بیان اینكه در دوران غیبت كبری هرگونه ارتباطی با امام قطع شد ونواب این دوره تنها نواب عام هستند، اضافه كرد: هیچگونه ارتباط مستقیم وغیر مستقیمی در این دوران وجود ندارد و به لحاظ عقلی و شرعی نواب عام این دوره فقهای جامع الشرایطی هستند كه در علم و زهد و تقوا به امام نزدیك تر باشند تا شایسته عنوان نائب امام زمان(عج) باشند، به لحاظ نقلی و روایتی نیز حدیث عمربن حنظله و حدیث ابوخدیجه حاكی از لزوم ولایت فقیه و رهبری به نیابت امام زمان(عج)درجامعه اسلامی است.
این كارشناس مذهبی تصریح كرد: در بعضی شرایط خاص و بنا به لزوم شرایط اقتضا می كند كه امام با نواب عام خود ارتباط بگیرد و آنها را راهنمایی و آگاه سازد كه مبین این مسئله ملاقات علامه حلی با امام زمان است؛ در یكی از سفرهای علامه حلی به كربلا او در بین راه با سیدی همراه می شود و بعد از گفتگو با او متوجه می شود كه او شخص بسیار عالمی است و مسائل مشكل علمی خودرا با او در بین می گذارد و جواب می گیرد و در این بین از او سوال می كند كه آیا در زمان غیبت كبری امكان ملاقات با امام عصر(ع) وجود دارد؟ و همزمان تازیانه از دستش می افتد آن شخص تازیانه را از زمین برداشته به علامه می دهد و جواب می دهد كه چگونه ممكن نباشد در صورتیكه دست او الان در دست توست. علامه حلی متوجه می شود كه آن شخص خود امام مهدی(ع) است و خودرا به پای ایشان می اندازد؛ در مكالمه بین علامه و آن شخص، او آدرس حدیثی در كتاب تهذیب شیخ طوسی را به علامه می دهد كه علامه متوجه آن حدیث نبوده است. علامه بعد از بازگشت به منزل آن حدیث را یافته و در حاشیه آن می نویسد كه امام عصر(ع) مرا به این حدیث راهنمایی كرده است.
حجت الاسلام محمدی درانتها با اشاره به اینكه نیاز مردم به یك مصلح جهانی و برگزاری عدل و داد در جامعه اسلامی زمینه ساز ظهور است و در واقع مردم باخواست و اراده خود عامل ظهور هستند. اشاره كرد: برای ظهور حجت خداوند شرط خاصی لازم نیست بلكه این خود مردم هستند كه زمینه ساز ظهورند و باید آمادگی خودرا برای پذیرش و درك حضور و ظهور امام زمان(عج) پیدا كنند و در یك جمله عامل ظهور مردم هستند.
منبع:

1398/08/18
14:42:52
5.0 / 5
4247
تگهای خبر: دانشگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاویدانی