رییس كتابخانه مجلس مطرح كرد؛

تلاش داریم با پژوهش در تاریخ پارلمان از قانون گذاری حمایت نماییم

تلاش داریم با پژوهش در تاریخ پارلمان از قانون گذاری حمایت نماییم

به گزارش جاویدانی حجت الاسلام عماد در نشست خبری هفتمین همایش تاریخ مجلس اظهار داشت كه پژوهش در چگونگی و روند تصویب قوانین در تاریخ پارلمان در ایران از روند فعلی نظام تقنینی كشور حمایت خواهد نمود.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، نشست خبری هفتمین دوره همایش تاریخ مجلس قبل از ظهر امروز سه شنبه پنجم آذر ۱۳۹۸ با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی عماد، رئیس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی و همینطور علی ططری، دبیر این همایش و مدیر مركز اسناد مجلس شورای اسلامی و مركز پژوهش كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی، در مجلس برگزار گردید.
حجت الاسلام عماد در این جلسه اظهار داشت: مجلس و دارالشوری بعنوان یك مطالبه كلان جامعه ایران در نیمه پایانی قرن ۱۳ هجری عنوان شد و ایرانی ها آنرا بعنوان گام نخست توسعه یافتگی هرچه بیشتر و شكل گیری دولت مدرن مدنظر قرار داشتند. انقلاب مشروطه با هدف برقراری دو نظام برای هدایت و مدیریت اجتماعی شكل گرفت. نظام اول تشكیل مجلس شورای ملی بود و نظام دوم محاكم عادله ای كه بعنوان یك قوه قضاییه روشمند عمل كند.
وی اضافه كرد: بعد از تاسیس مجلس شورای ملی، ما شاهد ۲۴ دوره برگزاری این نهاد در سه بازه زمانی مهم بودیم: مشروطیت، پهلوی اول و پهلوی دوم. در بعضی دوره ها هم تاسیس مجلس سنا نظام تقنینی در كشور را صاحب دو مجلس كرد. با پیروزی انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی تاسیس شد كه ما الان هم از ظرفیت های مجلس برای پیشبرد امور بهره مند می شویم.
حجت الاسلام عماد افزود: لزوم بررسی چرخه قانون گذاری، ارزیابی عملكرد مجلس و دیگر لزوم هایی از این دست كتابخانه مجلس و نهاد قانونگذاری را واداشت دوره های مختلف مجلس شورای ملی را مورد كنكاش قرار دهد و نقاط ضعف و قوت و مهمترین تصمیمات اساسی مختلف محققان و پژوهشگران بررسی شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اولین دوره همایش تاریخ مجلس اظهار داشت: در این راستا با پیشنهاد از جانب كتابخانه مجلس شورای اسلامی ریاست وقت علی لاریجانی با این پیشنهاد موافقت نمود. سال ۱۳۸۹ اولین همایش تاریخ مجلس برگزار گردید و الان در آستانه برگزاری هفتمین همایش تاریخ مجلس هستیم و نقش و جایگاه و عملكرد شرایط حضور سیاسی اجتماعی مجلس شورای ملی را در دوره های ۲۳ و ۲۴ و فعالیت هایی كه انجام شده مورد بررسی قرار داده ایم.
عماد بیان كرد: با به انتها رسیدن دوره هفتم همایش تاریخ مجلس یكایك همایش های ملی را مورد بررسی قرار خواهیم داد و یك فراتحلیل و فرانگاه به عملكرد كلان مجلس شورای ملی از ابتدا تا آخر داریم و بعد از آن وارد بحث و بررسی مجلس سنا و متعاقب آن شرایطی پیش بیاید كه به ظرفیت ها، عملكردها و مصوبات مجلس شورای اسلامی در دوره های مختلف از جانب پژوهشگران و محققان باشیم.
وی اضافه كرد: همایش هفتم تاریخ مجلس ۱۲ آذرماه در تالار شهید مدرس (مشروطه) برگزار می شود. این همایش در بازه زمانی سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ را بررسی می كند. مجلس بیست و سوم سال های ۵۰ تا ۵۴ را در برمی گیرد و پس از آن مجلس بیست و چهارم است كه بین سال های ۵۴ تا ۵۷ همزمان با سقوط حكومت پهلوی را بررسی می كند. برای این همایش ۴۷ مقاله واصله داشته ایم كه ۳۰ مقاله توسط كمیته علمی پذیرش شده و برخی از آنها در چارچوب یك نشست و دو پنل در همایش عرضه خواهد شد. چهار مقاله هم در مجلدات بهارستان انتشار می یابد. پس از پنل نخست هم به «تك حزبی شدن ایران و تاسیس حزب رستاخیز» و «رویكرد به تحقیقات و عملكرد مجلس در آستانه شكل گیری در پیروزی انقلاب» خواهیم پرداخت.
رئیس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی افزود: این همایش با عرضه مقالات به بررسی مجلس ۲۳ و ۲۴ می پردازد و تابحال در مجلدات گوناگونی از مجموعه مقالات همایش ها انتشار یافته است. در این همایش نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان ادوار مختلف مجلس، مدیران گروه های تاریخ، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، حقوقی دانشگاه ها حضور خواهند داشت. همینطور اعضای علمی گروه های یاد شده، محققان، نویسندگان در رابطه با تاریخ و علوم سیاسی و تاریخ پارلمان جزو مدعوین هستند.
حجت الاسلام عماد همینطور در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر، در خصوص اینكه چگونگی و وضعیت قانون گذاری در ادوار مجلس شورای اسلامی مسئله مهمی است كه باید نمایندگان فعلی مجلس با آن آشنا باشند و دانستن این تاریخ بطور قطع از مشكلات قانون گذاری در زمانه فعلی می كاهد، بر این اساس نمایندگان مجلس چقدر از این همایش استقبال كرده اند و آیا مقالات انتشار یافته از این ادوار این همایش را مطالعه می كنند یا خیر؟ اظهار داشت: ما سعی كردیم تا برگزاری همایش در زمان تعطیلی مجلس نباشد اما متاسفانه تلاش ما به نتیجه نرسید.
وی افزود: در همایش های تاریخ مجلس بیشتر به حوزه های عمومی و سیاسی پرداخته می شود. نمایندگان مجلس اما بیشتر پیگیر امور تخصصی خود در كمیسیون های مختلف هستند. مقالات مناسبی در ادوار این همایش عرضه شده بعنوان مثال زمانی بحث مطالعه نظام توسعه ژاپن بعنوان مدلی برای توسعه ایران طرح شد كه می تواند مفید باشد. ما وظیفه خود می دانیم كه روند تصویب قوانین، تاریخچه و پیشینه تصویب قوانین در دوره های مختلف را آماده نماییم و این سویه گیری جدیدی است كه در كتابخانه مجلس شكل گرفته تا حمایت بیشتری از قانون گذاری در مجلس شود.
ططری، دبیر هفتمین همیاش تاریخ مجلس هم در پاسخ به این پرسش كه برای همایش چه كتاب هایی آماده انتشار شده است، اظهار داشت: پیشتر قصد داشتیم ۶ عنوان كتاب چاپ نماییم ولی بعدها با هماهنگی مركز پژوهش های مجلس ۹ عنوان كتاب تدوین شده كه در روز همیاش رونمایی خواهیم كرد. سه جلد مربوط به مجموعه مقالات همایش ششم است. كتاب «مجموعه قباله های محاكم شرع زنجان و فارس در مركز اسناد و كتابخانه مجلس شورای اسلامی»، «كتابچه اولین بودجه حقوق و مستمریات مجلس شورای ملی» كه اولین بودجه ای است كه در مجلس به سال ۱۲۸۶ تدوین شده و به خط سیاق است. «فهرست اسناد عرایض مجلس شورای ملی در دوره پنجم» یعنی بازه زمانی ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۲ را دربرمی گیرد و دربردارنده نامه هایی است كه مردم به سمت مجلس گسیل داشته اند.
وی در ادامه اضافه كرد: همینطور «فهرست اسناد گیلان در مشروطیت» كه از جانب عباس پناهی تدوین شده است و مربوط به ادوار دوم تا پنجم است. لیست اسناد انتخابات مجلس شورای ملی از دوره هجدهم تا ۲۴ كه چهارمین جلد از لیست اسناد انتخابات مجلس شورای ملی است كه با انتشار این لیست اسناد ما این توفیق را داشتیم كه تمامی اسناد مجلس شورای ملی را از دوره نخست آن تا دوره ۲۴ لیست نماییم و عملا با انتشار این لیست تمام اسناد انتخابات مجلس شورای ملی قبل از انقلاب انتشار یافته و در اختیار پژوهشگران و محققان قرار گرفته است.

1398/09/05
20:26:05
5.0 / 5
4251
تگهای خبر: حقوق , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاویدانی