اصرار براجرای طرح گردشگری در جنگل هیركانی

شائبه خروج كبودوال از فهرست یونسكو قوت گرفت

شائبه خروج كبودوال از فهرست یونسكو قوت گرفت

به گزارش جاویدانی مردم و فعالان محیط زیستی نگران ثبت جنگل های هیركانی گلستان به نام سمنان و خروج جنگل كبودوال از فهرست جهانی هستند ولی مسؤلان دغدغه اجرای تله كابین دارند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: چهار ماه از ثبت جنگل های هیركانی در لیست جهانی یونسكو می گذرد و اما و اگرهای بسیاری در مورد ثبت پرونده این اثر طبیعی در گلستان مطرح می شود اما جنس دغدغه مردم و مسؤلان نه تنها هم راستا نیست بلكه در جهت خلاف یكدیگر در حركت است.
پس از دو دهه تلاش ۱۴ تیرماه امسال جنگل های هیركانی در نشست باكو ثبت جهانی شد اما در پرونده ثبتی آن جنگل های هیركانی گلستان در محدوده شهرستان علی آبادكتول به نام استان سمنان و جنگل ابر ثبت شده است.
ثبت جنگل های هیركانی گلستان به نام سمنان تنها اما و اگرهای موجود در مورد این اثر بازمانده از عصر سوم زمین شناسی و دوره یخبندان نیست بلكه اصرار بر اجرای پروژه تله كابین در جنگل كبودوال شائبه تلاش مسؤلان برای خروج جنگل های هیركانی از فهرست «یونسكو» برای اجرای یك پروژه استانی را رقم زده است.
یكی فعال اجتماعی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی گلستان دراین باره به خبرنگار مهر اظهار نمود: درمورد كوتاهی مسؤلان شهرستانی و استانی جای تردید وجود ندارد چونكه از حدود یكسال قبل به آنها اخطار دادیم مرزهای شهرستان علی آبادكتول معلوم نیست و هر روز مورد تعدّی قرار می گیرد اما آنها كم توجهی كردند.
عیسی اسفندیاری اضافه كرد: جنگل های هیركانی علی آبادكتول در چارچوب دو سایت ابر شرقی و ابرغربی در یونسكو به ثبت رسیده اند و بیشتر از ۶ هزار هكتار از محدوده هفت هزار هكتاری سایت «ابر شرقی» جنگل های هیركانی از پشت شیرین آباد، سیاه رودبار، پونه آرام و ذخیرگاه سرخداری در مرزهای جغرافیایی استان گلستان و شهرستان علی آبادكتول قرار دارد.وی افزود: همینطور كل نزدیك به ۱۱ هزار از جنگل های هیركانی كه در یونسكو به نام سایت «ابر غربی» نام گذاری شده از منطقه سرخداری افراتخته در دهنه زرین گل آغاز و كل ارتفاعات چینو، ریگ چشمه تا پشت سد كبودوال (كاسه سد) در شهرستان علی آبادكتول را شامل می شود.
ثبت جنگل های هیركانی علی آبادكتول به نام شاهرود
وی با اشاره به اینكه جنگل های هیركانی گلستان و شهرستان علی آبادكتول به نام استان سمنان ثبت جهانی شده و این مورد قابل پذیرش نمی باشد، افزود: همینطور استاندار گلستان باوجود وعده های شیرینی كه چند هفته قبل در جمع فعالان محیط زیستی داده و گفته بود كه هیچ پروژه ای را در استان بدون داشتن پیوست محیط زیستی اجرا نمی نماییم در عمل اتفاقات دیگری در استان رقم می خورد.
مسئولان استان برای منافع یك شركت در اجرای یك پروژه بی اهمیت مانند تله كابین می خواهند كشور را در سازمان های بین المللی معتبر بی اعتبار كننداین فعال اجتماعی بیان كرد: اخیراً نامه ای با امضاء سه مدیركل منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی خطاب به استاندار گلستان در فضای مجازی انتشار یافته است كه قرار گرفتن ۹ پایه از ۲۴ پایه تله كابین علی آبادكتول در محدوده (زون اصلی) ثبت جهانی جنگل های هیركانی مانع اجرای این طرح اعلام شده و نسبت به رفع آن اقدام گردد.
وی خاطرنشان كرد: هرچند به صراحت در این نامه اعلام نشده است كه جنگل كبودوال از فهرست ثبت جهانی بیرون برود اما تنها چاره اجرای تله كابین كبودوال لغو ثبت جهانی جنگل های هیركانی در سایت ابر غربی (یكی از دو زون اصلی) است.
اسفندیاری با تاكید بر اینكه ما مخالف اجرای تله كابین در علی آباد نیستیم بلكه به ۱۱ دلیل فنی معتقدیم تله كابین در خروجی سد كبودوال باید اجرا شود نه در ورودی سد، تصریح كرد: بعضی از مسؤلان شهرستانی و استانی در حالی به دنبال لغو ثبت جهانی جنگل كبودوال هستند كه این ثبت جهانی هزار برابر ارزش و آورد اقتصادی بالاتری نسبت به اجرای یك پروژه استانی همچون تله كابین را داراست.
وی اظهار داشت: جنگل های هیركانی هویت، شناسنامه و پیشینه تاریخی این منطقه هستند و داشتن نگاه اقتصادی به جنگل به این شكل و كوشش برای خارج كردن آن از ثبت جهانی و مانع دانستن آن برای توسعه و اجرای یك پروژه، نگاه كاملاً غلطی است كه باید اصلاح گردد.
تشكیل كمپین مخالفت با تله كابین در جنگل های هیركانی
این آخر مخالفت مردمی با اجرای تله كابین در كبودوال نیست و در هفته جاری «كمپین مخالفان تله كابین در جنگل های هیركانی» در فضای مجازی تشكیل شد و در فاصله سه روز تعداد اعضای این كانال از هزار و ۳۰۰ عضو تجاوز كرد.
اما داور میراث طبیعی جهانی در اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی یونسكو (IUCN) كه پرونده ثبتی جنگل های هیركانی را هم داوری كرده هم نسبت به ثبت جهانی جنگل های هیركانی گلستان به نام سمنان انتقاد دارد.مزدك دربیكی به خبرنگار مهر اظهار نمود: بخش عمده جنگل ابر از نظر مرز اكولوژیكی و سیاسی مربوط به شهرستان علی آبادكتول در استان گلستان است؛ اتفاقی كه افتاده این است كه كسانی كه دست اندركار در تدوین گزارش ثبت جهانی جنگل های هیركانی بودند بنا به علل خیلی غیرموجه و غیركارشناسی این جنگل ها را وارد محدوده شاهرود و سمنان كردند و این مساله مشكل بوجود می آورد.
وی با اشاره به اینكه این ایراد (ثبت جهانی جنگل های گلستان به نام سمنان) را در فرایند داوری به دوستان در (IUCN) منتقل كردم در پاسخ به این سؤال كه برای اصلاح این ایرادات فنی چگونه باید پیگیری كرد، اظهار داشت: متولی ثبت و پیگیری سازمان میراث فرهنگی است و در سطح عالی و دبیرخانه ای آنها باید پیگیری كنند. این موضوعات قابل اصلاح است و طبق فرآیندهای بین المللی اینگونه نیست كه یك مرتبه پرونده بسته شود و بگوییم نهایی شده و قابل اصلاح نیست.
این عضو هیئت علمی دانشگاه متذكر شد: این موارد قابل اصلاح است به شرط اینكه اراده قوی استانی وجود داشته باشد كه این اتفاق را در سطوح بالاتر پیگیری كنند؛ ماجرا پیچیده نیست مبحث از راه میراث فرهنگی به یونسكو ارجاع داده می شود كه اصلاحات صورت گیرد آنچه الان كم داریم اراده استانی است كه باید اتفاق بیفتد.
وی همینطور به مبحث قرار گرفتن ۹ پایه از پایه های تله كابین در محدوده جنگل های هیركانی هم اشاره و بیان كرد: اساساً با فلسفه تله كابین در كبودوال مشكل دارم چونكه به هیچ عنوان بحث بارگذاری و جانمایی پروژه در بستر آمایش سرزمین در آن دیده نشده است و تاكید می كنم بر مبنای مطالعات آمایش سرزمین كبودوال و ناهارخوران توان اجرای تله كابین ندارند.
آبروی جهانی را قربانی اجرای پروژه بی اهمیت نكنیم
دربیكی افزود: سوال من این است آیا مسؤلان استان برای منافع یك شركت در اجرای یك پروژه بی اهمیت مانند تله كابین علی آبادكتول می خواهند آبروی جهانی، ملی و بین المللی ایران را ببرند و كشور را در سازمان های بین المللی معتبری همچون یونسكو بی اعتبار كنند.
ما به دنبال اجرای پروژه ای نیستیم كه بخواهد به جنگل های هیركانی و ثبت آن آسیب بزند و تله كابین را هم بدون خدشه وارد كردن له جنگل های هیركانی اجرا می كنیموی خاطرنشان كرد: برخلاف آنچه اعلام می شود مسؤلان استانی و شهرستانی تلاش دارند جنگل كبودوال از فهرست لیست جهانی حذف شود و استاندار هم از این ماجرا آگاه است؛ من چنین باوری ندارم یا استاندار از این بحث آگاهی ندارد و اگر هم با آگاهی چنین دستوری داده كه جنگل های كبودوال از فهرست جهانی خارج شود؛ تخلف از دستورات ملی است و این جای بحث دارد؛ بعید است دستگاه های نظارتی هم مایل باشند آبروی كشور و چارچوب روابط خارجی و ملی كشور به خاطر اینكه عده ای اصرار دارند فلان پروژه در فلان جا اجرا شود به خطر بیفتد.
هرچند دربیكی در مورد انتقاد به ثبت جنگل های هیركانی گلستان به نام سمنان با اعضای كمپین مخالفت با اجرای تله كابین هم عقیده است اما اینكه مسؤلان گلستان به دنبال خارج شدن جنگل كبودوال از لیست جهانی باشند، را دور از باور می داند. نكته ای كه مدیركل میراث فرهنگی گلستان آنرا رد می كند.
ابراهیم كریمی دراین باره به خبرنگار مهر اظهار داشت: دوستان فراموش كردند كه در سال های گذشته جنگل ابر به نام سمنان ثبت ملی شده بود و در سال ۱۳۹۵ با ما اعتراض كرده و اصلاحات انجام و جنگل ابر مشتركاً به نام سمنان و گلستان ثبت ملی شد.
وی با تاكید بر اینكه جنگل ابر الان تنها متعلق به استان سمنان نیست، اضافه كرد: در مورد ثبت جهانی جنگل های هیركانی گلستان به نام سمنان هم مكاتبات انجام شده و وزارت از ما مستندان خواسته است و ماهم پیگیری می نماییم.مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با اشاره به اینكه مستندات در این خصوص وجود دارد و جای نگرانی نیست، افزود: جنگل های هیركانی خط قرمز ماست و ثبت ملی و جهانی آثار طبیعی و فرهنگی و... گلستان از اولویت های اصلی استان است.
وی افزود: در هیچ مكاتبه ای نخواسته ایم جنگل كبودوال از لیست جهانی حذف شود نمی دانم چطور از مضمون مكاتبه انجام شده در مورد رفع مشكل تله كابین عده ای استنباط كرده اند به خاطر اجرای تله كابین در كبودوال از لیست جهانی خارج می شویم؛ ما خواهان رفع مشكل تداخل موجود هستیم و شاید برای رفع مشكل به وجود آمده لازم باشد مسیر تله كابین تغییر كند.
كریمی تاكید كرد: ما به دنبال اجرای پروژه ای نیستیم كه بخواهد به جنگل های هیركانی و ثبت آن آسیب بزند؛ مطمئناً جنگل های هیركانی اولویت ماست و تله كابین را هم بدون خدشه وارد كردن به جنگل های هیركانی اجرا می نماییم.
در حالی كه مدیران «كمپین مخالفت با اجرای تله كابین در جنگل های هیركانی» اصرار دارند بعضی از مسؤلان استانی و شهرستانی به دنبال اجرای تله كابین در كبودوال حتی به قیمت خارج شدن این جنگل از ثبت جهانی هستند و مدیركل میراث فرهنگی گلستان به صراحت این مورد را رد می كند باید منتظر گذشت زمان بود كه تله كابین كبودوال با تغییر مسیر اجرا می شود یا مقرر است آبرو و اعتبار كشور قربانی منافع عده ای خاص شود.

1398/09/06
23:44:58
5.0 / 5
4014
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , فرهنگ , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
جاویدانی