رئیس سازمان اوقاف:

وقف فروشی كار درستی نیست

وقف فروشی كار درستی نیست

به گزارش جاویدانی حجت الاسلام خاموشی اظهار داشت: وقف فروشی كار درستی نیست و مقابل تملیك اعیانی باید ایستاد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در افتتاحیه نشست فصلی مدیران كل استان های این سازمان ضمن تاكید بر اهمیت تحول ساختاری در سازمان اوقاف، اظهار داشت: به دنبال این هستیم كه به دوراز هرگونه تصدی گری مدیریت اوقاف تبدیل گردد به راهبری، سیاستگذاری و نظارت.
نشست فصلی مدیران كل استان های سازمان اوقاف و امور خیریه امروز با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس این سازمان شروع به كار كرد.
‎خاموشی در ابتدای این نشست به تبیین و تفسیر بخشی از آیات سوره تغابن پرداخت و اظهار داشت: در آیه هفت سوره تغابن آمده است: «زَعَمَ الَّذِینَ كَفَرُوا أَن لَن یُبْعَثُوا قُلْ بَلَی وَ رَبِّی لَتُبْعَثُنَّ ثُمَّ لَتُنَبَّؤُنَّ بِمَا عَمِلْتُمْ وَ ذلِكَ عَلَی اللَّهِ یَسِیرٌ» یعنی گمان باطل كافران این است كه همه چیز بین میلاد و مرگ خلاصه می شوند؛ نه پیش از دنیا عالَمی بود و نه پس از مرگ، خبری هست؛ این گمان باطل كافران است.
‎وی افزود: خداوند در جواب آنها كه می گویند به حساب ما نمی رسند، می گوید: حتما این اتفاق می افتد و قسم به پروردگار كه روزی فرا می رسد و شما مبعوث می شوید و خبرها را به شما می دهند، خدا بصیر است، پس به خدا، پیامبر(ص) و به نوری كه نازل كردیم ایمان بیاورید.
‎وی در ادامه با اشاره به آیه «فَآمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ النُّورِ الَّذِی أَنزَلْنَا» اظهار نمود: خداوند در قرآن می فرماید: شما هم به خدا ایمان بیاورید و مشرك نباشید؛ بعنوان رَبّ و به پیغمبر او ایمان بیاورید، بعنوان وسیله هدایت و به قرآن ایمان بیاورید كه با اوست. این قرآن، نور است؛ به علت معارفی كه دارد؛ وگرنه مثل این بیاورید! اگر می گویید این حرف برای پیغمبر ـ معاذالله ـ هست یا برای دیگران؛ شما هم مثل دیگران، مثل این قرآن را بیاورید! بنابراین تعبیر به نور كرد كه اشاره به اعجاز آن است. همینطور در بخش دیگر آیات بر این نكته تاكید دارد كه هر كسی میهمان اعمال خودش است و روز اجتماع، روزی نیست كه كسی مشكل دیگری را حلّ كند، بلكه روز جمع است؛ مجتمع نیستند، بلكه مجموع هستند: ﴿إِنَّ الأوَّلِینَ وَ الآخِرِینَ ٭ لَمَجْمُوعُونَ إِلَی مِیقَاتِ یَوْمٍ مَعْلُومٍ﴾؛ فرمود: ﴿یَوْمَ یَجْمَعُكُمْ لِیَوْمِ الْجَمْعِ﴾، آن روز، روز تغابن است.
‎حجت الاسلام خاموشی با اشاره به آیات قرآن در مورد روز تغابن اظهار داشت: خدا بسیار آگاه است و روزی فرا می رسد كه شما را جمع می كند و آن روز، روز تغابن است بعد از رفاقت های ناصواب و افترا زدن به یكدیگر بپرهیزیم، ما اعتراف داریم معصوم نیستیم و امكان دارد در كار ما صواب و ناصواب باشد و امكان دارد اشتباه نماییم كه البته برخی اشتباهات را خداوند می بخشاید. بدانید طبق آیات قرآن كریم هر فردی به مشكلی برخورد می كند به اذن خداست و هر كه هدایت می شود قلبش را خدا هدایت می كند خدا به همه چیز آگاه است پس اطاعت خدا و رسول خدا را انتخاب كنید.
‎خاموشی در بخش دوم از سخنانش با تشریح و تبیین دستاوردهای عمل كردن به ماده پنج وقف و نصب امین برای موقوفات، اظهار داشت: همه بخش ها باید اضافه هزینه ها را كنترل كنند. ما این قابلیت را داریم كه در این شرایط برای همراهی با دولت هزینه ها را به شدت كاهش بدهیم.
‎وی ضمن تاكید بر اهمیت تحول ساختاری در سازمان اوقاف، اظهار داشت: به دنبال این هستیم كه به دور از هرگونه تصدی گری مدیریت اوقاف تبدیل گردد به راهبری، سیاستگذاری و نظارت.
‎خاموشی بر ارتقای جریان بهره وری در موقوفات اشاره نمود و به مدیران ستادی و استانی سازمان اوقاف گوشزد كرد: تقاضا می كنم دوستان در هر نقطه ای كه هستند برای ارتقای وضعیت آموزشی خود فكری كنند. اساسا ارتقای علمی كارمندان به افزایش بهره وری كمك می نماید. حتما مقاله، تحقیق و مطالعه در مورد وقف در دستور كارتان باشد.
‎وی در ادامه سخنانش به تبیین شاخصه های بهره وری از انواع موقوفات منفعتی و انتفاعی پرداخت و خاطرنشان كرد: بنده تاكید می كنم وقف فروشی كار درستی نیست و مقابل تملیك اعیانی باید ایستاد.
‎رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تاكید بر ضرورت احیای موقوفات، خاطرنشان كرد: در جریان ایفای نقش وقف در مقابله با تحریم ها همه ما باید فعال باشیم. عدم بهره وری به دلیل بیكاری و كم كاری را ظلم به وقف می دانم.
‎خاموشی در ادامه سخنانش به برگزاری مسابقات قرآن اشاره نمود و اضافه كرد: باید با اهداف راقی و نخبه پرورانه حلقه های قرآنی در بقاع متبركه شكل بگیرد و برنامه های متنوع قرآنی در سطح كشور اجرا شود. مسابقات بین المللی قرآن امسال در مشهد برگزار می گردد و امیدواریم این دوره بهترین دوره مسابقات را در كنار مضجع شریف امام رضا (ع) رقم بزنیم.
وی سپس به تبیین برنامه ریزی برپایه بدنه اصلی نیات واقفان در سازمان اوقاف پرداخت و افزود: بنده در بدو ورود به سازمان وعده دادم كه امور خیریه را به صورت ویژه پیگیری خواهم كرد. تحول ساختاری در جهت ارتقای امور خیریه را در پیش خواهیم داشت.
‎خاموشی در ادامه به بحث پیرامون مسائلی همچون سازماندهی بیمارستان های موقوفه، آزادی زندانیان، نقش اوقاف در كاهش صدمه های اجتماعی و اهمیت فناوری در فعالیتهای اوقاف پرداخت و اظهار داشت: روابط عمومی چتر ارتباطی خویش را روی فعالیتهای اوقاف گسترانده تا آنچه انجام شده باكیفیت مناسب به مردم اطلاع رسانی شود. اگر بخواهیم وقف به درستی تبلیغ شود و مردم به سمت وقف اقبال كنند، روابط عمومی باید به صورت فعال حضور داشته باشد و شما هم باید در این حوزه كمك كنید.5.0 / 5
4357
1398/09/27
14:48:44
تگهای خبر: آموزش , احیا , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
جاویدانی