قرآن چگونه نوشته شد؟

قرآن چگونه نوشته شد؟

به گزارش جاویدانی چاپ شانزدهم كتاب «تاریخ قرآن» اثر مرحوم محمود رامیار، ۵۲ سال پس از چاپ اول راهی بازار نشر شد.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی انتشارات امیركبیر، این كتاب در ۸۰۸ صفحه، قطع وزیری، ۱۷ فصل با هدیه ۹۹ هزار تومان در این نشر منتشر گردید.
در معرفی ناشر از این كتاب آمده است: « ۵۲ سال از چاپ اول این كتاب در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی می گذرد. «تاریخ قرآن» مسائل مربوط به نگارش و جمع آوری قرآن را همچون تالیف قرآن در زمان پیامبر اكرم(ص) و گردآوری آن در زمان خلفای سه گانه را مورد بررسی قرار داده و تشریح كرده است. مولف در كتاب به كمك و واسطه آیات و روایات اثبات نموده است كه نخستین نسخه قرآن در زمان حیات پیامبر(ص) به صورت كامل جمع آوری شده و نسخه اصلی برای آن حضرت(ص) نوشته شده بود.»
در بخشی از كتاب كه به نوشتن متن قرآن در زمان حیات پیامبر(ص) اشاره شده می خوانیم: «كار اصلی و اساسی پیامبر اكرم(ص) به خصوص در سال های آخر، كتابت وحی بود. كسانی كه بیشتر از همه و قبل از دیگران در این كار یاور او بودند، علی(ع) و عثمان بودند... در مورد علی(ع) حدودا همه تصریح دارند كه از كاتبان اولیه و مداوم وحی بوده است... در مورد طرز نوشتن هم هرگاه آیه ای نازل می شد، پیغمبر(ص)، كسی یا كسانی از نویسندگان وحی را احضار نموده و دستور نوشتن می فرمود... در اواخر عمر گاهی روی درست نوشتن، واضح نوشتن بعضی حروف، كشیده یا دندانه دار كردن حرف ها هم تذكراتی را می فرمود.» «تاریخ قرآن» در ادامه هم مصحف های موجود در زمان خلفای سه گانه و خط و نقطه گذاری و اعراب آنرا مورد بررسی قرار می دهد.»
مرحوم رامیار در مقدمه ای كه در سال ۱۳۶۲ بر چاپ دوم «تاریخ قرآن» نوشته، محتوای آنرا چنین توضیح می دهد: «طبیعی است كه وقتی كلام الهی مایه هستی بخش زندگی مردم جهان قرار می گیرد، سرگذشتی می یابد. گذشته ای در پسی سر نهاده و تاریخی دارد... مگر تاریخ چیست؟ بازگویی گذشته. این هم تاریخ این كتاب مقدس آسمانی است. البته گذشتگان نام دیگری برای این رشته داشتند و بیشتر در اینباره از عنوان علوم قرآن استفاده می كردند اما در واقع این عنوان بسیار وسیع تر از آن بود كه در اینجا چنان كه باید بررسی شود.»
«تاریخ قرآن» رامیار نخستین كتاب فارسی در مبحث خود به حساب می آید. در بین كتاب های تاریخ قرآن نوشته دانشمندان مسلمان هم جایگاه ممتازی دارد. این كتاب، برگزیده دومین دوره جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران است.
مرحوم محمود رامیار، مولف «تاریخ قرآن» و استاد دانشگاه مشهد در سال ۱۳۰۱ هجری شمسی در مشهد به دنیا آمد. رامیار هرچند در سال ۱۳۴۱ شمسی در دوره دكتری دانشگاه تهران مشغول تحصیل و دوره آموزشی را هم به پایان رسانده بود اما در نهایت رساله دكتری خویش را تحویل نداد.
او در سال های اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ شمسی در دانشگاه مشهد مشغول به فعالیتهای علمی و دانشگاهی بود. افرادی مانند مرتضی مطهری، مجتبی مینوی تهرانی و سیدمحمدحسین حسینی بهشتی در زمان مسئولیت وی در دانشكده الهیات دانشگاه مشهد برای دانشجویان نشست و سخنرانی داشتند.
او بعدها در تیر ۱۳۵۶ از مدرك دكتری خود با مبحث «احوال و آثار شیخ طوسی بعنوان رهبری شیعی» در دانشگاه ادینبورو اسكاتلند دفاع كرد. رامیار در سال ۱۳۶۲ ویراست دوم تاریخ قرآن كه چاپ اول آن در سال ۱۳۴۶ انتشار یافته بود را توسط انتشارات امیركبیر راهی بازار نشر كرد. یك سال بعد هم برای درمان به اسكاتلند رفت اما نتیجه ای حاصل نشد و در ادینبورو درگذشت و همانجا هم به خاك سپرده شد.5.0 / 5
4318
1398/10/09
21:27:22
تگهای خبر: آموزش , بازار , دانشگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
جاویدانی