در نشستی رسانه ای عنوان شد:

اعلام جزئیاتی از تخصیص كاغذ دولتی به ناشران

اعلام جزئیاتی از تخصیص كاغذ دولتی به ناشران

به گزارش جاویدانی اعضای كارگروه تخصیص كاغذ وزارت ارشاد در نشستی با اهالی رسانه درباره جزئیات تخصیص كاغذ به ناشران توضیحاتی عرضه كردند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، به دنبال برگزاری نشست خبری معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و طرح پرسش هایی درباره كارگروه كاغذ معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، اعضای این كارگروه عصر روز سه شنبه در نشستی با اهالی رسانه كه در محل اتحادیه تعاونی ناشران سراسر كشور (آشنا) تشكیل شد درباره فرآیند فعالیت این كارگروه توضیحاتی عرضه كرد.
در این نشست محمد علی جعفریه نماینده اتحادیه ناشران تهران در این كارگروه، احمد كمالی نژاد نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی اسماعیلی راد دبیر كارگروه حضور داشتند.
مهدی اسماعیلی راد مدیرعامل اتحادیه تعاونی ناشران آشنا در سخنانی عنوان داشت: سامانه ای كه از سال قبل برای توزیع كاغذ میان ناشران سراسر كشور طراحی شده است، شبیه سامانه ای است كه چندین سال است برای ثبت نام ناشران در نمایشگاه كتاب مورد استفاده قرار گرفته است. ناشران در سراسر كشور برای دریافت كاغذ باید وارد سامانه شده و ثبت نام كنند. البته ما ظرف چند ماه آینده به درگاه اداره كتاب هم متصل خواهیم شد و دیگر نیازی به بارگذاری تصویر مجوز كتابهای هم از جانب ناشران نیست و تنها درج شماره مجوز ثبت كافی است. بعد از ثبت نام، بر مبنای سایز و شمارگان كتاب سامانه هم مصرف كاغذ را محاسبه كرده و میزان كاغذ تخصیصی را بر مبنای خود اظهاری ناشر اعلام می كند بعد از آن هم پیش فاكتور صادر می شود و ناشر می تواند با پرداخت هزینه حواله دریافت كند. هم اكنون از راه درگاه الكترونیك متصل به سایت تا سقف ۵۰ میلیون تومان پیش فاكتور را می توان پرداخت كرد.
اسماعیلی راد همینطور اظهار داشت: ما در تخصیص كاغذ عملكرد سال های گذشته ناشر را هم مورد ارزیابی قرار می دهیم، البته در كمیته ای كه از ابتدا برای كاغذ در وزارت ارشاد تشكیل شده بود، تنها عملكرد سال های گذشته ناشر ملاك بود، اما در كمیته تخصصی یكی از آیتم های ما نظارت بر مصرف است، در مجموع ما درخواست هایی را كه مشكلی نداشته باشد به صورت صددرصد پاسخ می دهیم در صورتیكه در شمارگان شمارش شده اظهاراتشان واقعی باشد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره اینكه گزارش های وجود دارد در خصوص اینكه برخی از واردكنندگان كاغذ دولتی زمانی كه ارز دولتی را گرفته و كالا را به كشور وارد كردند، از واردات كالا با ارز دولتی سرباز زده و خواهان ارز مبادله ای شده اند، در بانك مركزی هم ارز مبادله ای را با آنها ارزان تر از قیمت بازار حساب كرده است، اینگونه پاسخ داد: چنین چیزی حقیقت ندارد نیست، در سال ۹۷ محموله های كاغذ زیادی به كشور وارد شد، اما از خرداد ماه امسال بود كه آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بخشنامه ای صادر كرد كه واردات كاغذ به همان شكل سابق باز گردد و تنها ۴۰ میلیارد مطبوعات و ۴۰ میلیارد نش از كاغذ دولتی بهره مند شوند. بعد از آن هم بخشنامه ای را ابلاغ كردند كه كاغذهایی كه وارد كشور شده است باید با پرداخت مابه التفاوت با ارز نیمایی ترخیص شوند. ورود این كاغذها به بازار است كه این روزها نرخ آنرا تعدیل كرده است. در واقع الان قیمت جهانی كاغذ افزایش نداشته است، حتی تا حدودی كاهشی بوده است و مصرف كننده هم اندك است.
محمد علی جعفریه هم كه در این جلسه بود در سخنانی اظهار داشت: یكسری تجار هستند كه سالهاست كاغذ به كشور وارد می كنند، وقتی تحریم ها آغاز شد این افراد در انبارهای خود محموله های فراوان كاغذ داشتند، اما درهای انبارها را بستند بودند و حتی در دوره ای محموله ها را از تهران را خارج كردند و به شهرهای مختلفی همچون زنجان بردند، تصور شأن این بود كه وزارت ارشاد و ناشران نمی توانند قیمت كاغذ را پایین بیاورند، ما آن زمان به ناشران گفتیم این كاغذ را نخرید چون كاغذ گران است و ناشران هم به حرف ما گوش دادند، كاغذ آنها در انبارها ماند. حالا هم كه می بینند نمی توانند در بازار دخالتی داشته باشند ناچار از ورود محموله هایشان به بازار شده و برای همین است كه از ۲ تا ۳ ماه گذشته كه قیمت ها كاهش یافته است. حتی در موردی پیش آمده بود كه یك تاجر برای فرار از مالیات بخشی از كاغذهای خویش را به نام یك ناشر فاكتور زده بود و زمانی كه آن ناشر برای محاسبه مالیات خود به اداره مالیات رجوع كرد، متوجه شد كه ۱۴ میلیارد تومان برایش مالیات محاسبه شده است و ما به این مسئله رسیدگی و آن تاجران را وادار به پذیرش كارشان كردیم.
در ادامه نشست مهدی اسماعیلی راد با اشاره به جداول آماری توزیع كاغذ اظهار داشت: از زمان شكل گیری كارگروه یعنی از از ۵ آبان سال ۹۷ تا ۱۷ تیر ماه سال ۹۸ یعنی پیش از شكل گیری كارگروه تخصصی ۱۹۰۵ ناشر درخواست دریافت كاغذ دولتی ثبت كرده اند كه تناژ آن به كیلوگرم معادل ۲۰۵۹۰۹۳۲ بوده است، بعد از آن یعنی از زمان شكل گیری كارگروه ۱۸ تیرماه ۹۸ تا دوم دی ماه سال جاری ۳۹۶۶ ناشر تقاضای كاغد داشتند و برایشان فاكتور صادر شد كه تناژی به اندازه ۹۷۰۱۵۶۳ كیلوگرم هم به آنها توزیع شده است. در مجموع آمار توزیع كاغذ از زمان تشكیل كارگروه كاغذ وزارت ارشاد ۳۰۲۹۲۴۹۴ كیلوگرم بوده است.
اسماعیلی راد افزود: واردات كاغذ یك بازار رقابتی است. ما با واردكنندگان سالمی همكاری می نماییم، برای نمونه وارد كننده ای بوده است كه از یك كارخانه در پرتغال كاغذ را بندی ۹۷۰ دلار خریده است، ولی تولید كننده به او گفته است، چون مشتری دائم من هستی هر كیلو ۱۰ دلار به تو تخفیف خواهم داد و این واردكننده این ۱۰ دلار را هم در فاكتور خود ثبت كرده است. یا حالا موردی داریم كه وارد كننده كاغذ بالكی را هر پارت ۷۷۶ دلار پیشنهاد داده است، یعنی ۱۰۰ دلار پایین تر از قیمت سایر واردكنندگان، طبعاً حضور این واردكننده، دیگران را كنار خواهد زد و ما با او وارد مذاكره خواهیم شد. این كم لطفی است كه بگوییم ارشاد كاغذ را گران تر می فروشد، اتفاقاً این اتفاق در دوره های قبل رخ داده است، مثلاً واردكننده ای كاغذ را كیلویی ۱۸۰۰ دلار آورده بود كه با شكل گیری كارگروه تخصصی حاضر شد آنرا ۹۰۰ دلار بفروشد.
جعفریه هم در این خصوص اظهار داشت: پیش از این نظارتی بر توزیع وجود نداشت و كاغذ در اختیار دلالان و كاغذ فروشان قرار می گرفت، اما در ماه های گذشته می توان ادعا نمود كه ۹۰ تا ۹۵ درصد كاغذهای توزیعی به دست مصرف كننده واقعی رسیده است و دیگر ناشران از بازار آزاد كاغذ تهیه نمی كنند. به نظر من قیمت كاغذ طی یك ماه آینده ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان برای هر كیلو پایین تر هم خواهد آمد. در دوره اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد نامه ای توسط ۱۵۰ ناشر به امضا رسید كه اعلام نمودند ما كاغذ یارانه ای نمی خواهیم، چون سود كتاب چاپ نكرده آن زمان بیشتر از كتاب چاپ كرده بود. حالا اما ما در كارگروه كاغذ سعی كردیم بگونه ای عمل نماییم كه سود كتاب چاپ نكرده بیشتر از كتاب چاپ كرده نباشد. حالا می توان به جرأت ادعا كرد كه از بین همه درخواست هایی كه برای دریافت كاغذ به دست ما می رسد ۵ تا ۶ درصد درخواست ها غیر واقعی است.
در بخش دیگری از این نشست احمد كمالی نژاد هم درباره ناشرانی كه در این فرایند گرفتار تخلف شده اند هم اظهار داشت: برخی ناشران نماها هستند كه كاغذ را در سال ۹۷ گرفته اند و آنرا فروختند اما الان این ناشران دیگر نمی توانند كاغذ بگیرند پرونده هایی هم برایشان تشكیل شده است.
در بخش دیگری از این نشست همینطور از جانب مهدی اسماعیلی راد عنوان شد: تابحال هیچ كاغذی كه توسط نهادهای مربوطه از ابزارهای احتكار كشف و شناسایی شده است به سیستم توزیع كاغذ دولتی وارد نشده است تنها ۵۰۰ تن به مطبوعات اختصاص پیدا كرده است.
كمالی نژاد هم در اینباره ادامه اظهار داشت: بعضی از ناشران بودند كه به ما اعلام نمودند اگر كاغذها مصادره ای است ما این كاغذها را نمی خواهیم ازاین رو وزارت ارشاد اساساً به دنبال این نرفت كه كاغذهای كشف شده را در سیستم توزیع وارد كند.
اسماعیلی راد در انتهای سخنان خود در این جلسه به درخواست های ۱۶ آذر تا ۸ دیماه سال جاری ناشران برای دریافت كاغذ اشاره نمود و گفت ۶۴۴ ناشر از استان های كشور به جز قم اصفهان و خراسان در این بازه تقاضای دریافت كاغذ داشتند كه این تقاضا در جلسه امروز بررسی می شود این جلسات كارگروه امكان دارد روزانه، هفتگی یا دو هفته یك مرتبه باشد و از مجموعه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اتحادیه تهران و اتحادیه ناشران سراسر كشور آشنا اعضا در آن حضور دارد.

1398/10/12
10:44:17
5.0 / 5
4386
تگهای خبر: بازار , خرید , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاویدانی