توسط نشر ققنوس؛

راهنمایی های آلن دوباتن برای مخاطبان اخبار و رسانه ها چاپ شد

راهنمایی های آلن دوباتن برای مخاطبان اخبار و رسانه ها چاپ شد

جاویدانی: كتاب اخبار نوشته آلن دوباتن با ترجمه مریم تقدیسی توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، كتاب «اخبار (راهنمای كاربر)» نوشته آلن دوباتن اخیرا با ترجمه مریم تقدیسی توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این كتاب در سال ۲۰۱۴ توسط انتشارات پنگوئن چاپ شده است.
آلن دوباتن نویسنده كتاب های فلسفی مشهوری مانند «تسلی بخشی های فلسفی» كه در ایران هم مخاطبانی دارد، معتقد می باشد این روزها و در دوران فعلی، اخبار همان تسلطی را بر زندگی ما پیدا كرده كه زمانی دین داشت. وی در كتاب جدید خود «اخبار»، به بررسی نمونه های رایج گزارش های خبری در زمینه پوشش سوانح هوایی، قتل، رسوایی های سیاسی، مصاحبه با شخصیت های سرشناس و... پرداخته است.
دوباتن می گوید اخبار می داند چه طور ساختارش را از نظرها پنهان كند و چون وچرا كردن درباره اش را دشوار كند. اخبار به زبانی بدون لهجه و طبیعی و بدون ارجاع به دیدگاه مملو از فرضیات خود، با مخاطبش سخن می گوید. این پژوهشگر فلسفه معتقد می باشد اخبار آشكار نمی كند كه صرفا امور جهان ما را گزارش نمی كند، بلكه بی وقفه در حال خلق سیاره ای جدید در ذهن انسان هاست؛ جهانی كه با اولویت های كاملا متمایز اخبار هم سو است.
نویسنده كتاب پیش رو می گوید كتابش یك بُعد آرمانشهری دارد و در آن، نه فقط از چیستی فعلی اخبار سوال شده، بلكه سعی شده تا خواننده را وادار به تجسم وضعیت آن در آینده سازد. وی همینطور می گوید جوامع مدرن هنوز ابتدای راه این شناخت قرار دارند كه به چه اخباری نیاز دارند تا شكوفا شوند. گردآوری اخبار در بخش اعظم تاریخ چنان سخت و انتقالش هم چنان پرهزینه بوده كه ناگزیر تاثیرات آن بر زندگی انسان ها محدود بوده است. اما امروز حدودا هیچ جایی در جهان نیست كه برای فرار از اخبار، بتوان به آن پناه برد.
كتاب «اخبار» ۸ بخش اصلی دارد كه بخش اول مقدمه و بخش های دوم تا هشتم بدین سان اند: سیاست، اخبار جهان، اقتصاد، شخصیت های سرشناس، فاجعه، مصرف، نتیجه گیری.
دوباتن می گوید كتابش یك كتاب راهنمای كوچك در جهت مصلحت همه انسان هاست و به اختصار به پیچیدگی های عادتی می پردازد كه ظاهرا بیش از اندازه عادی و بی ضرر به نظر می آید.
در قسمتی از این كتاب می خوانیم:
همراه خبرنگار بی بی سی به یك كنفرانس مطبوعاتی می روم كه نخست وزیر گرفتار مقرر است در آن صحبت كند. هفته هاست كه دولت های خارجی و همین طور خیلی از مردم خودش او را به دزدی متهم كرده اند. تشكیلات خبری در چنین مناسبت هایی بیشتر از همه به دنبال نقل قولی متشكل از پنجاه كلمه اند كه متعاقبا سخنگوی گروه مخالف با پنجاه كلمه دیگر آنرا تكمیل كند.
ولی حتی این حركت حساب شده خبرنگاران هم فرصتِ شناخت اوگاندا را از طریقی غیراستاندارد در اختیار مخاطب قرار می دهد: مثلا بوسیله تاكید بر عكس بسیار بزرگی كه در معرض دید عموم قرار دارد و نخست وزیر را نشان میدهد كه سرهنگ معمر قذافی را در گردهمایی اتحادیه آفریقا در كامپالا در سال ۲۰۱۰ در آغوش كشیده است (آخرین مناسبتی كه سرهنگ در آن شركت داشته است)؛ یا با تاكید بر صندلی های چرم مشكی پشت بلند و گردانِ دور میز كنفرانس به سبك دهه ۱۹۷۰، كه نخست وزیر و همراهانش روی آنها جلوس كرده اند و ایده ساخت آنها را یك كارگردان فیلم های مستهجن ارائه كرده كه از نظر او این صندلی ها مناسب مدیرعاملان بلندمرتبه به شمار می روند.
این كتاب با ۲۵۴ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۳۲ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1398/10/16
13:06:12
5.0 / 5
3969
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاویدانی