وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

نمی توان متدین بود اما خردورزانه عمل نكرد

نمی توان متدین بود اما خردورزانه عمل نكرد

به گزارش جاویدانی ایسنا/اصفهان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مبارزه با جهالت راه مبارزه با صدمه های فردی و اجتماعی است و مومن همواره باید به دنبال دانایی باشد.سید عباس صالحی قبل از ظهر امروز ( پنجشنبه-۲۶ دی ماه) در آیین اختتامیه كنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع)، اظهار نمود: امام علی (ع) بعنوان قرآن ناطق و روح نازله الهی در جهان مادی بگونه ای است كه اگر قرن ها همه انسان ها و ملائك در موردشان بگویند و بنویسند، حق مطلب را ادا نكرده اند.

وی افزود: جرج جرداق، نویسنده مسیحی كتاب "الامام علی صوت العدالت و الانسانیه" تنها از یك منظر به وجود امیرالمومنین (ع) نگاه كرده و در جهان اسلام نیازمند كتاب های مانند این كتاب در ابعاد دیگر هم هستیم. امام صدا و صوت جامعه فرهنگی هم بودند و انسان ها همواره می توانند این خصوصیت امام (ع) بهره ببرند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امام علی (ع) را شخصیتی مبارز با بدعت های فرهنگ جاهلی دانست و خاطرنشان كرد: فرهنگ انسانی كه پیامبر(ص) آورد و امام علی (ع) آنرا تكثیر و ترویج كرد، مبتنی بر آگاهی و دانایی است؛ چونكه فرمودند «هیچ شرافتی با دانایی برابری نمی كند.»

صالحی با اشاره به اینكه مبارزه با جهالت، راه مبارزه با صدمه های فردی و اجتماعی است، اظهار داشت: دانایی گمشده مومن است و مومن شهر به شهر و كشور به كشور به دنبال دانایی و علم می رود تا آنرا پیدا كند و اگر امام علی(ع) نبود، تمدن قرن دوم و سوم به وجود نمی آمد.

وی در مورد اندیشه حضرت علی(ع) اظهار نمود: اندیشه علوی در ۲۵ سال سكوت ادامه دار بود و آخر نیافت و چراغ آگاهی به جهت وجود امام علی(ع) خاموش نشد. امام، انسان فرهنگی و جامعه فرهنگی را با عقلانیت و خردورزی تعریف كرد و این تعبیر «الانسان بعقله» به این معناست كه تراز انسانیت به عقلانیت اوست و همینطور اینكه فرمودند «العقل رسول الوحی» به این معنا است كه عقل پا به پای وحی پیش می آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: نمی توان متدین بود اما خردورزانه عمل نكرد چونكه دین و دیانت را با عقلانیت می توان بارور كرد و به همین سبب انسان در جامعه فرهنگی، انسانی است كه وجودش با خردورزی همراه می باشد.

صالحی در انتها به مولفه كرامت انسانی اشاره نمود و اظهار داشت: تعالیم امام علی (ع) در روابط انسان با خود و دیگران مملو از كرامت انسانی است و در سیره علوی فضای مبتنی بر كرامت انسانی قابل مشاهده می باشد. همینطور نامه های امام علی (ع) به عاملان زكات در این حوزه بسیار درس آموز است و ایشان در نامه ای به امام حسن(ع) می فرمایند گوهر وجودی بسیار بلند مرتبه داری و مبادا كه امور پست تو را به مقاصدی برساند چونكه هرچه در مقابل جان كریمت دریافت می كنی بی ارزش است؛ ازاین رو نباید جان انسانی خویش را با چیزی معاوضه كنی.
5.0 / 5
4394
1398/10/27
12:03:48
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
جاویدانی