توسط نشر قطره؛

سیزدهمین چاپ ملاقات با بانوی سالخورده دورنمات منتشر گردید

سیزدهمین چاپ ملاقات با بانوی سالخورده دورنمات منتشر گردید

جاویدانی: سیزدهمین چاپ نمایشنامه ملاقات بانوی سالخورده اثر فریدریش دورنمات و ترجمه حمید سمندریان منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، نشر قطره سیزدهمین چاپ ترجمه زنده یاد حمید سمندریان از نمایشنامه «ملاقات بانوی سالخورده» اثر فریدریش دورنمات، نویسنده برجسته سوئیسی را با شمارگان ۶۰۰ نسخه، ۱۵۸ صفحه و بهای ۲۴ هزار تومان منتشر نمود. چاپ دوازدهم این ترجمه نیز پاییز امسال با شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۲۴ هزار تومان انتشار یافته بود.
نخستین چاپ این نمایشنامه در سال ۱۳۸۸ با شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و بهای سه هزار و ۲۰۰ تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. ویراستار این ترجمه افسانه ماهیان (كارگردان تئاتر) است. در ترجمه شعرهای این نمایشنامه، فروغ فرخزاد به حمید سمندریان یاری رسانده بود. دورنمات این نمایشنامه را در سال ۱۹۵۵ را به رشته تحریر درآورد.
«ملاقات بانوی سالخورده» كمدی تراژدی در سه پرده است و به روایت زندگی زنی به نام كلرا ساخاناسیان می پردازد كه میلیاردر معروفی است. او بعد از گذشت سالیان دراز قصد برگشتن به زادگاهش را كرده و از قضا این شهر كه زمانی شهری پر رفت و آمد و پر رونق بوده به فقری شدید مبتلا شده است و ساكنان حالا كه این زن می خواهد به آنجا برگردد توقع كمك از طرف او را دارند، اما این زن شرطی برای آنها گذاشته و آن اجرای عدالت درباره مردی به نام «ایل» است. ایل مردی است كه در جوانی ماجرای عاشقانه ای با كلرا داشته اما به او خیانت كرده است.
زنده یاد حمید سمندریان در یكی از آخرین اجراهای صحنه ای خود قبل از درگذشتش در سال ۱۳۸۶ این نمایش را به روی صحنه برد. در این اجرا گوهر خیراندیش در نقش كلرا ساخاناسیان به ایفای نقش پرداخت. پیام دهكردی، فرخ نعمتی، میرطاهر مظلومی، احمد ساعتچیان و علی رامز از دیگر بازیگران این نمایش بودند. سمندریان این نمایش را در دهه ۵۰ نیز به روی صحنه برده بود.
از دیگر ترجمه های انتشار یافته زنده یاد سمندریان می توان به این نمایشنامه ها اشاره كرد: «ازدواج آقای می سی سی پی»، «غروب روزهای آخر پاییز و پنچری»، «رمولوس كبیر: نمایشنامه كمدی شبه تاریخی» و «بازی استریندبرگ» جملگی از آثار فریدریش دورنمات، «دایره گچی قفقازی» و «زندگی گالیله» هر دو اثر برتولت برشت، «آماندا» اثر ژان آنوی، «دوزخ» اثر ژان پل سارتر، «باغ وحش شیشه ای» اثر تنسی ویلیامز، «آندورا» و «خشم شدید فیلیپ هوتس» هر دو اثر ماكس فریش.


منبع:

1398/12/05
22:21:57
5.0 / 5
3531
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
جاویدانی